Jaka karma dla psa z chorą trzustką

Trzustka jest jednym z najważniejszych narządów wewnętrznych każdego ssaka. W układzie pokarmowym spełnia podwójne zadanie: reguluje poziom cukru we krwi poprzez wydzielanie insuliny oraz dostarcza do jelita cienkiego enzymy trawienne. U psów choroby trzustki są dość trudne do zdiagnozowania w początkowym stadium. Dokładne rozpoznanie następuje na ogół wówczas, kiedy narząd jest już dość poważnie uszkodzony. Jaką karmę zastosować u psa z chorą trzustką?

Dieta dla psa z chorą trzustką

Dieta u psa z chorą trzustką powinna być ustalona i kontrolowana przez lekarza weterynarii. W ostrym stanie zapalnym trzustki na ogół rezygnuje się z żywienia tradycyjnego na rzecz odżywiania dożylnego (kroplówek) przy wsparciu intensywną kuracją antybiotykową, podawaniem leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Pozwala to na odciążenie chorego narządu i jego szybszą regenerację.

Kiedy objawy ostrego stanu zapalnego ustąpią, o ile zostanie stwierdzone zapalenie przewlekłe, wprowadza się specjalną dietę, nazywaną trzustkową. Z założenia jest ona niskotłuszczowa i lekkostrawna. Produkty powinny odznaczać się wysoką jakością, a jadłospis ułożony tak, aby posiłki były zbilansowane i zawierały wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Na rynku dostępne są gotowe karmy weterynaryjne dla psów z chorą trzustką, zarówno suche jak i mokre. Jednak nie każda gotowa karma trzustkowa dla psa jest odpowiednia, zwłaszcza w przypadku zwierzęcia ze znacznym uszkodzeniem narządu.

Przygotowując jedzenie dla psa z chorą trzustką należy całkowicie unikać:

  • Posiłków źle zbilansowanych – muszą być zachowane odpowiednie proporcje składników
  • Dodatków chemicznych – konserwantów, barwników, polepszaczy smaku, zagęstników, itp.
  • Dużej ilości wypełniaczy, dodawanych kosztem dobrych gatunków mięsa
  • Dokarmiania przy stole, podawania gotowych przysmaków (ciasteczek, gryzaków).

Karma dla psa chorego na trzustkę

Karma dietetyczna dla psa chorego na trzustkę powinna być, jak wspomniano, lekkostrawna i niskotłuszczowa. W porozumieniu z lekarzem weterynarii należy suplementować kwasy tłuszczowe omega-3, które regulują poziom lipidów we krwi. Jedzenia dla psa z chorą trzustką musi być bezwzględnie świeże i najlepiej, aby było przygotowywane ze składników kupowanych w zaufanych źródłach. W skład posiłku powinno wchodzić świeże gotowane mięso, warzywa i suplementy witaminowo-mineralne, a także niewielkie ilości tłuszczu; może to być np. olej z łososia lub olej rzepakowy – bogate źródła kwasów omega-3.

Częstotliwość posiłków należy zwiększyć kosztem ich objętości, podobnie jak w schorzeniach wątroby – p. artykuł Jaka karma dla psa z chorą wątrobą – na co należy uważać. Chodzi o to, aby chory narząd nie był zbyt silnie obciążony jednorazowo.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *