kaszel sercowy u psa

Jaka karma dla psa z chorymi nerkami?

Kłopoty z nerkami najczęściej występują u psów starszych, choć mogą zdarzyć się i w młodszym wieku. Dieta, obok leczenia farmakologicznego, jest podstawową metodą ochrony układu moczowego przed nawrotami schorzeń. Zasadą karmienia psa z chorymi nerkami jest właściwe skomponowanie posiłków. Czym karmić psa z chorymi nerkami?

Dieta dla psa z chorymi nerkami

Podstawą karmienia psa z chorymi nerkami jest ograniczenie ilości spożywanego białka. To białko, które znajduje się w jedzeniu, musi być wysokowartościowe, bowiem tylko takie uniemożliwi wykorzystywanie własnych tkanek przez organizm. Ponadto białko takie ogranicza ilość niebezpiecznych produktów przemiany materii, szczególnie azotowych, których chore nerki nie są w stanie odfiltrować z krwi. Ograniczenie białka poprawia również ogólne samopoczucie psa. Niedobór białka można częściowo zrekompensować zwiększoną podażą zdrowych tłuszczów – oleju rybnego, tranu lub oleju rzepakowego tłoczonego na zimno, a także gotowanych warzyw, zawierających błonnik.

W jedzeniu dla psa z chorymi nerkami ważne jest ograniczenie fosforu, który zaburza gospodarkę hormonalną. Należy unikać podawania psu kości, a także warzyw i owoców, zawierających duże ilości fosforu. Częściowo można jako źródło energii wykorzystać węglowodany, zawarte np. w gotowanym ryżu, ale nie należy podawać go zbyt wiele, bowiem wypełniacze w ogóle nie powinny być podawane zwierzętom chorym w dużych ilościach.

Redukcja fosforu w organizmie psa może być wspomagana przez zastosowanie odpowiedniej suplementacji preparatami zawierającymi węglan wapnia. Wiąże on i usuwa fosforany w mięsie i we krwi. Obok węglanu wapnia ważny jest też chitosan, który wiąże i usuwa toksyny mocznicowe z organizmu.

Karma dla psa z chorymi nerkami

Renomowani producenci karm dla psów oferują linie weterynaryjne karm gotowych, w tym także dla psów z chorymi nerkami. Są to karmy zarówno suche, jak i mokre, niskobiałkowe i niskofosforowe. W gabinetach weterynaryjnych można dowiedzieć się, jaka karma dla psa chorego na serce czy nerki jest odpowiednia, a w niektórych kupić ją na miejscu. Warto jednak postawić na żywienie naturalne. Żywienie psa, zwłaszcza starego, z chorymi nerkami, wymaga podawania pokarmu wolnego od konserwantów, polepszaczy smaku i aromatu oraz barwników.

Co gotować psu do jedzenia? Wobec konieczności ograniczenia białka, ilość mięsa w jedzeniu musi być zmniejszona, a podawane białko – pełnowartościowe. Dlatego odpowiednie jest gotowane chude mięso mięśniowe, oraz warzywa, zawierające zaledwie śladowe ilości fosforu. Częściowo niedobór mięsa można zastąpić makaronem z białej mąki pszennej. Niezbędna jest również suplementacja, o której było mowa wyżej.

Spośród warzyw i owoców, które może jeść pies, najmniej fosforu zawierają jabłka, marchew, korzeń pietruszki, pomidory i ziemniaki. Wysoką zawartością fosforu, oprócz mięsa, odznaczają się ryby, jaja, ser twarogowy, jogurt, ryż oraz kasze i te produkty należy wyeliminować. Absolutnie niedozwolone są jakiekolwiek wędliny, podroby (zwłaszcza wątroba), żółte sery i orzechy, a także kości. Dieta dla psa z chorymi nerkami, szczególnie starego, nie może zawierać żadnych składników surowych, wszystko podaje się gotowane. Uwaga: po ugotowaniu mięsa i warzyw wodę należy odlać ze względu na zawartość białka i potasu.

Smakołyki dla psa z chorymi nerkami

Podczas układania psa smakołyki odgrywają istotną rolę. W przypadku psa z chorymi nerkami należy smakołyki przygotowywać samemu; gotowe ze sklepu mogą zawierać szkodliwe substancje, które zakłócają proces leczenia. Mogą też wywołać uczulenie (więcej w artykule Alergia u psa – jak rozpoznać, objawy, leczenie).

Smakołykiem mogą być np. kawałki gotowanych warzyw, skropione olejem z łososia. Raz może to być marchew, innym razem pietruszka lub gotowany ziemniak. Charakterystyczny zapach oleju rybnego zachęci psa do zjedzenia.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *