karma dla psa po sterylizacji

Jaką karmę podawać psu po sterylizacji

Rosnąca świadomość społeczeństwa sprawia, że zabiegi sterylizacji i kastracji wykonywane są coraz powszechniej. Pozbawienie zwierzęcia zdolności płodzenia wiąże się ze zmianami hormonalnymi w jego organizmie, wymagającymi nieco innego żywienia niż przed zabiegiem.

Dieta dla psa po sterylizacji

Usunięcie gonad skutkuje znacznym zmniejszeniem wydzielania hormonów płciowych. To z kolei powoduje, że następuje spadek zapotrzebowania organizmu psa na energię; potrzeby te spadają przeciętnie o 20 proc. Karma dla psa po sterylizacji powinna zatem zostać odpowiednio zredukowana.

W handlu dostępne są gotowe karmy, suche jak i mokre, dla psów po sterylizacji, tak dużych, jak i małych ras. Wielu właścicieli preferuje żywienie naturalne i przygotowuje posiłki w domu. Niektórzy jednak, w błędnym przekonaniu, że karma dla psa po kastracji to karma dietetyczna dla psa, po zabiegu żywią zwierzęta nieprawidłowo. Tymczasem karma dla psów kastrowanych powinna być mniej energetyczna, ale zawierać te same ilości witamin i minerałów, co jedzenie przed zabiegiem, gdyż zapotrzebowanie na te substancje nie zmienia się.

Prawidłowo skomponowane jedzenie dla psa po sterylizacji powinno zawierać znacznie mniej tłuszczu i węglowodanów, które są głównymi źródłami energii, na rzecz pełnowartościowego białka. Dlatego najlepsza karma powinna zawierać chude mięso mięśniowe (wołowina, indyk, kurczak, jagnięcina, dziczyzna, królik) i warzywa zawierające jak najmniejsze ilości cukrów. Należy zrezygnować z wypełniaczy – ryżu i makaronu.

Karma dla psów ras małych po sterylizacji

Gotowe karmy suche i mokre dla psów małych ras po sterylizacji mają formę małych granulek, małych kawałków lub grubo zmielonego pasztetu. Mimo podania składu na opakowaniu w zasadzie nie wiadomo, co w takich karmach się znajduje, gdyż mają one jednolitą postać. W jedzeniu  gotowanym w domu można rozróżnić mięso i warzywa, ponadto nie zawiera ono żadnych substancji konserwujących.

Rasom małym podajemy drobno pokrojone, gotowane chude mięso wymieszane z gotowaną marchwią lub surowymi zielonymi warzywami (sałata, młody szpinak). Należy pamiętać o suplementacji witaminowo-mineralnej w porozumieniu z lekarzem weterynarii.

Karma dla dużych psów po sterylizacji

Psom dużym podaje się te same produkty, co psom małym. Karma dla dużych psów kastrowanych powinna być pokrojona grubiej i podawana w ilości odpowiadającej wadze ciała i wielkości psa. Suplementacja również musi być zastosowana proporcjonalnie.

Należy pamiętać o odpowiedniej dawce codziennego ruchu, zarówno w przypadku ras małych, jak i dużych. Brak ruchu sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

A jaka karma dla psa z chorą wątrobą – na co należy uważać? Kastrowany pies z dolegliwościami wątroby może otrzymywać, oprócz białego chudego mięsa, wyłącznie gotowane warzywa. Jakakolwiek surowizna jest wykluczona. Nie wolno podawać żółtek jaj.

Karma dla psa po sterylizacji – ranking

Najlepsza karma dla psa po sterylizacji to karma domowa, gotowana. Znane są wszystkie jej poszczególne składniki, kupowane w zaufanych źródłach. Drugie miejsce można przyznać karmom mokrym pod warunkiem, że zawierają odpowiednią ilość mięsa. Natomiast karmy suche, jako produkt wysokoprzetworzony, powinny znaleźć się na miejscu trzecim.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *