Jaką karmę wybrać dla dużego psa?

Jaką karmę wybrać dla dużego psa?

Żywienie psów ras dużych i olbrzymich ma zasadnicze znaczenie dla ich zdrowia i rozwoju. Na rynku dostępnych jest wiele karm gotowych dla dużych psów; niestety, jak dotąd nie została opracowana uniwersalna karma dla psów wszystkich dużych ras i ich grup wiekowych. Co zatem podawać dużym i olbrzymim psom, aby zapewnić im wszystkie niezbędne składniki odżywcze?

Jaka karma dla dużego psa

Poszukując dobrej karmy dla dużych psów, zwłaszcza dla szczeniaków dużych ras, należy pamiętać o właściwych proporcjach wszystkich składników odżywczych dla zapewnienia harmonijnego rozwoju zwierzęcia.

Wybierając karmę dla dużych ras trzeba również uwzględnić, oprócz wielkości w kłębie, także różnice w budowie ciała (masywności) oraz temperamentu i aktywności – cech specyficznych dla każdej rasy. Przykładowo, nowofundland ma umiarkowany temperament, cane corso jest psem dość żywiołowym, owczarek środkowoazjatycki jest spokojny i zrównoważony, ale potrafiący żywo reagować na intruza, który próbuje wejść na pilnowaną przez niego posesję, natomiast mastif angielski jest flegmatycznym „poczciwcem”. Warto też wiedzieć nieco o wymaganiach żywieniowych poszczególnych ras i skłonnościach do uczuleń, np. rasą podatną na alergie jest dog argentyński, natomiast berneńczyk ma tendencje do nadwagi.

Dobra karma dla psów dużych ras

Zapotrzebowanie energetyczne psa oblicza się według tzw. metabolicznej masy ciała. Zwierzę należy zważyć i wielkość masy ciała podnieść do potęgi 0,75. Otrzymana liczba stanowi metaboliczną masę ciała, którą następnie mnoży się przez 95 kcal przy umiarkowanej aktywności fizycznej psa lub prze 110 kcal przy aktywnym trybie życia.

U dużych ras często występuje problem dysplazji stawów biodrowych. Dobra karma dla takich psów powinna zapewniać równowagę pomiędzy wzrostem kości i siłą mięśni oraz więzadeł. Nie może też być zbyt kaloryczna, aby nie dopuścić do nadwagi, która obciąża stawy. Powinna za to zawierać właściwą ilość substancji regulujących pracę stawów, odpowiednią ilość soli mineralnych i witamin.

Karma dla szczeniąt ras dużych

Ważne jest również, że duże rasy dorastają dłużej niż małe, za to przyrost ich masy jest bardziej intensywny. Psy ras dużych i olbrzymich osiągają połowę wielkości w wieku około 5 miesięcy. Później tempo wzrostu spowalnia. Pełnię rozwoju fizycznego rasy duże i olbrzymie osiągają w wieku około 2 lat. Jest to znacznie później niż w przypadku ras małych, które dorastają już w wieku 12-14 miesięcy.

Karma dla szczeniaków dużych ras powinna być dostosowana do jego wieku. Jednakże w przypadku karmy suchej nie ma możliwości jej dopasowywania pod względem zawartości składników odżywczych np. co miesiąc. Dlatego optymalnym rozwiązaniem są posiłki naturalne, które można modyfikować nawet co kilka dni.

Sucha karma dla dużego psa

Nie jest prawdą, że im większy pies, tym więcej powinien jeść. Niestety, wielu właścicieli hołduje stereotypom i nieświadomie wyrządza krzywdę psom, doprowadzając do ich nadwagi i otyłości, a w konsekwencji do schorzeń stawów i dolegliwości bólowych. Stałe podsypywanie karmy, aby „pies miał w misce” jest zasadniczym błędem. Najlepsze suche karmy dla psa zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze i należy przestrzegać dawkowania zalecanego na opakowaniu. Wegetariańska karma dla psa zawiera białko roślinne, nie należy jej zatem uzupełniać inną, jeżeli istnieją podstawy zdrowotne do niepodawania pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Natomiast przy nietolerancji zbóż podajemy karmy bezglutenowe dla psa, których również nie wzbogacamy innymi dodatkami. Suche karmy dla psów, tak dużych, jak i małych ras (w tym karmy dla szczeniaków i karmy junior), są zbilansowane i kompletne.

Mokra karma dla dużych psów

Mokra karma dla psów dużych ras pakowana jest przeważnie w puszki o pojemności od 500 do 1000 gramów. Jest to wygodne, gdyż takie opakowanie zużywane jest na jeden posiłek i nie musi być przechowywane. Jednak jeżeli decydujemy się na podawanie karmy mokrej, warto rozważyć karmienie całkowicie naturalne. Posiłki domowe pozbawione są sztucznych, chemicznych dodatków smakowych, barwników i konserwantów, można je dowolnie zestawiać i bilansować indywidualnie dla każdego psa w każdym czasie.

W przypadku psów ras dużych i olbrzymich istotnym czynnikiem jest także koszt żywienia. Karma mokra dobrej jakości sporo kosztuje i może się okazać, że domowe jedzenie, oprócz niewątpliwej przewagi zdrowotnej, jest znacznie tańsze.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *