jaka karma dla psa

Jaką karmę wybrać dla psa?

Zdrowo żywiony i regularnie karmiony pies jest radosny, zadowolony i nie choruje. Ale jaka karma dla psa jest najlepsza? Ilu właścicieli, tyle pomysłów na żywienie psa; różnią się one jednak między sobą w zasadniczy sposób. Przestawiamy różne metody karmienia psa i podpowiadamy, jaką wybrać karmę – suchą, mokrą czy jedzenie przyrządzane w domu.

Jaka jest najlepsza karma dla psa?

Pies, jako zwierzę mięsożerne, ma określone zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze – białko, tłuszcze, sole mineralne i witaminy. Renomowani producenci karm gotowych kierują się tym zapotrzebowaniem w zależności od wielkości, wieku, kondycji i aktywności psa. W rezultacie na rynku dostępne są karmy, zarówno suche, jak i mokre, z określonym przeznaczeniem:

  • Dla szczeniąt – małych, średnich i dużych ras
  • Dla młodych psów – według wielkości jak wyżej
  • Dla suk ciężarnych i karmiących
  • Dla psów pracujących
  • Dla seniorów w wieku powyżej 8 lat.

Ponadto produkowane są karmy weterynaryjne dla psów z różnymi schorzeniami: wątroby, nerek, przewodu pokarmowego, nietolerancją określonych składników pokarmowych, alergią bądź schorzeniami skóry. Karmy te można kupić w gabinetach weterynaryjnych. 

Czy jednak rzeczywiście karmy te są najlepsze dla psa? Mimo że są one zbilansowane, przez co wygodne w użyciu, to są one produktami wysokoprzetworzonymi. Do  produkcji karm suchych stosuje się technologię ekstruzji, polegającej na rozdrabnianiu, mieszaniu, a następnie przetłaczaniu składników przez tarcze z otworami. Odbywa się to w wysokiej temperaturze i pod ciśnieniem, dzięki czemu wszystkie składniki zostają dokładnie połączone, a w celu utrzymania struktury granulatu do masy dodaje się substancji zbrylających. Na końcu gotowy produkt jest suszony i schładzany, po czym pakowany do worków.

Produkcja karm mokrych odbywa się podobnie jak produkcja konserw, przeznaczonych dla człowieka. Składniki również pochodzą z tych samych źródeł, z których pozyskuje się mięso i warzywa na przetwory do spożycia przez ludzi. Wysokogatunkowe karmy mokre utrwalane są za pomocą sterylizacji, do niektórych dodawane są substancje konserwujące i polepszacze smaku – te same, które dodawane są do konserw dla ludzi.

Mimo że na opakowaniach podawany jest skład każdej karmy, w zasadzie nie wiadomo, jakie składniki zostały użyte do ich produkcji. Tymczasem białko białku nierówne, podobnie rzecz się ma z tłuszczem i węglowodanami. Dlatego optymalną metodą żywienia psa jest podawanie posiłków przyrządzanych w domu. Jest to metoda dość pracochłonna, jednak na rynku funkcjonują już firmy cateringowe, przygotowujące spersonalizowane gotowane posiłki dla psów, ze składników najwyższej jakości, z dostawą do domu. Można je przechowywać w domowej zamrażarce.

Jaka sucha karma dla psa jest najlepsza?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością sucha karma powinna być dostosowana do wielkości psa, odpowiednia dla jego wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze jest inne w przypadku intensywnie rosnącego szczeniaka, inne u psa pracującego (policyjnego, ratowniczego, myśliwskiego), jeszcze inne u suki w drugiej połowie ciąży i karmiącej. 

Przed podjęciem decyzji, jaką karmę suchą kupić dla psa, należy zapoznać się z tabelą zapotrzebowania na składniki (takie tabele dostępne są w sieci) w aspekcie podanych wyżej czynników. Ponadto warto wiedzieć, ile razy dziennie powinien jeść pies, jaka karma posiada najlepsze rekomendacje na forach kynologicznych, itp. 

Jeżeli właściciel zastanawia się, dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy, powinien wypróbować inną. Renomowane firmy produkują karmy o różnych smakach; można też kupić równie wartościową karmę innego producenta. Psy, podobnie jak ludzie, mają swoje upodobania smakowe. Pies żywiony suchą karmą ma zwiększone zapotrzebowanie na wodę, którą trzeba często uzupełniać w misce.

Jaka karma mokra dla psa jest odpowiednia?

Alternatywą dla karmy suchej jest mokra, sprzedawana w puszkach lub saszetkach. Ma postać grubo mielonego pasztetu lub różnej wielkości kawałków otoczonych naturalnym sosem lub galaretką. Karmy mokre produkowane są z zastosowaniem takiej samej technologii, jak konserwy dla ludzi. 

Karma mokra jest dla psa bardziej smakowita niż sucha. Producenci zapewniają, że ich karmy mokre są zbilansowane i zawierają niezbędne minerały oraz witaminy, nie zawierają też chemicznych konserwantów ani barwników, a jedyną metodą ich utrwalania jest sterylizacja. Jest to jednak o tyle problematyczne, że konserwy te są sterylizowane w wysokich temperaturach, które powodują rozkład wielu witamin, nieodpornych na gotowanie, zaś dodanie preparatu witaminowo-mineralnego po sterylizacji i ostudzeniu jest po prostu niemożliwe. 

Karmy mokre podzielone są pod względem wieku i wielkości psów. Można kupić karmę mokrą w puszce i przechowywać na wypadek konieczności podania psu posiłku, kiedy nie ma w domu nic innego. Niemniej, żywienie psa wyłącznie karmą mokrą z puszki nie jest wskazane.

Specyficznym rodzajem karmy mokrej jest BARF (biologically appropriate raw food lub bones and raw food). Jest to pożywienie mieszane, składające się wyłącznie ze składników surowych – mięsa z dodatkiem kości, warzyw, owoców, oleju roślinnego i zbóż w różnych proporcjach. Dieta BARF ma swoich zwolenników, ale i przeciwników. Więcej na temat BARF można przeczytać w artykule Dieta BARF dla psa – co to jest i jak przestawić psa na BARF.

Jeszcze innym rodzajem mokrego pożywienia dla psa jest jedzenie gotowane, przyrządzane w domu. Nie jest to więc stricte karma, które to określenie odpowiada raczej gotowemu, wysokoprzetworzonemu produktowi żywieniowemu. Posiłki domowe składają się z mięsa mięśniowego i podrobów zwierząt rzeźnych, ryb lub dziczyzny, warzyw, tłuszczów, ewentualnie dodatku węglowodanowego. Suplementowane są bezpośrednio przed podaniem preparatami witaminowymi i mineralnymi. Proporcje poszczególnych składników określane są na podstawie indywidualnego doboru, a dawkowanie suplementów ustala lekarz weterynarii w zależności od czynników, o których była mowa wcześniej. Przed skompletowaniem diety powinno się wykonać psu podstawowe badania (krew, mocz), aby jak najdokładniej dobrać ilości komponentów.

Znajomość zapotrzebowania na składniki odżywcze jest konieczna dla każdego, kto decyduje się na żywienie naturalne. Gotowane i odpowiednio rozdrobnione pożywienie można podzielić na porcje i przechowywać w zamrażarce. Przyrządzanie jedzenia wymaga jednak czasu i jest dość pracochłonne, dlatego można skorzystać z usług cateringu dla zwierząt. Posiłki przygotowywane są pod indywidualne potrzeby i dostarczane do domu, a ich przyrządzanie odbywa się pod kontrolą profesjonalnego dietetyka.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *