Jaką karmę wybrać dla yorka

Jaką karmę wybrać dla yorka?

York jest jedną z najmniejszych ras, a ich żywienie ma podstawowe znaczenie w prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu. Wśród właścicieli yorków są zarówno zwolennicy suchej karmy, jak i mokrej oraz przyrządzanej w domu. Inni opowiadają się za żywieniem mieszanym. Podpowiadamy, jak najlepiej i ile razy dziennie karmić yorka.

Jaka jest najlepsza karma dla yorka?

Przed podjęciem decyzji o sposobie karmienia yorka dobrze jest pokazać pupila lekarzowi weterynarii. Wykona on podstawowe badania i zasugeruje optymalny sposób żywienia. Ten zaś zależy od różnych czynników: wiek, wzrost, budowa, ciężar ciała, tryb życia. Biorąc te czynniki pod uwagę ustala się skład i dzienną dawkę pokarmową yorka.

Jeżeli chodzi o karmy gotowe, każda z nich ma swoje zalety i wady. Karma sucha odżywia i jednocześnie stanowi dobry środek czyszczący jamę ustną i spowalniający proces odkładania się kamienia nazębnego. Jest też bardziej ekonomiczna. Natomiast karma mokra jest lepsza dla psów starszych i szczeniaków, które tracą zęby lub są w trakcie ich wymiany. Większość karm gotowych zawiera konserwanty, barwniki i polepszacze smaku, co z kolei nie zawsze sprzyja układowi pokarmowemu psa, zwłaszcza tak niewielkiego. Jest to jednak kwestia indywidualna.

Jaka karma dla yorka – szczeniaka?

York, jako rasa mała, dojrzewa stosunkowo szybko, bo już około 10 miesięcy życia. W okresie dorastania potrzeby energetyczne yorka są dwukrotnie większe niż u psa dorosłego, przeliczając na jego masę ciała. Po odsadzeniu od matki szczeniak powinien otrzymywać 4 – 5 posiłków dziennie. Wraz z dorastaniem zmienia się ilość karmy dla szczeniaka yorka w ciągu doby; w 10. miesiącu życia karmi się go 2 lub 3 razy dziennie. Wprawdzie niektórzy preferują karmienie raz na dobę, jednak praktyka wykazuje, że zasada „mniej ale częściej” sprawdza się u małych ras, których żołądek ma niewielką pojemność, a jego przepełnienie może skutkować dolegliwościami bólowymi, wymiotami i zaburzeniami trawienia.

Karma dla szczeniaka yorka powinna zawierać co najmniej 25 proc. białka i 8,5 proc. tłuszczu w suchej masie. Musi być też bogata w sole mineralne, zwłaszcza wapnia i fosforu, które są niezwykle ważne ze względu na udział w budowie kości i zębów. Równie istotne są proporcje tych pierwiastków, wynoszące w dobrej karmie od 1:1 do 1,6:1 z przewagą wapnia. Należy zatem koniecznie czytać skład karmy dla psów na opakowaniu.

A jaką karmę dla yorka – szczeniaka wybrać? Może to być karma sucha, oczywiście dopasowana do wieku szczeniaka. Początkowo warto podawać ją namoczoną, dopóki malec nie nauczy się jej chrupać. Może to być karma mokra w puszkach lub – lepiej – w jednorazowych saszetkach. Jednak najlepsza karma dla szczeniaka to posiłki przygotowywane w domu. Domowe jedzenie jest pozbawione wszelkiej chemii, jego składniki pochodzą ze znanych źródeł, a jedynym sposobem jego konserwowania jest mrożenie. Odpowiednio suplementowane preparatami witaminowo – wapniowymi i z dodatkiem wartościowych tłuszczów (zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6), domowe jedzenie jest zawsze najlepsze dla psa.

Czym karmić dorosłego yorka?

Zgodnie z wzorcem FCI, ciężar ciała dorosłego yorka nie powinien przekraczać 3,2 kg. Pies o wadze 3 kg, w wieku powyżej 10 miesięcy i spokojnym trybie życia, potrzebuje około 200 kcal energii na dobę. York aktywny, np. uprawiający mini agility, ma zapotrzebowanie energetyczne nieco wyższe – około 250 kcal. Starsze yorki, które przekroczyły wiek 10 lat, potrzebują od 150 do 200 kcal dziennie. Zapotrzebowanie psów i suk po kastracji (sterylizacji) jest podobne jak seniorów.

Należy pamiętać, że w podanych dawkach kalorycznych uwzględnione są wszystkie posiłki, przekąski i smakołyki, podawane np. jako nagrody podczas treningów. Dlatego konieczne jest zapisywanie, ile jedzenia pies otrzymał i o jakiej wartości energetycznej (nawet szacunkowo), aby nie przekroczyć dawki dobowej. Bardzo łatwo jest bowiem zatuczyć psa, ale trudniej jest go odchudzić. Dorosłego yorka karmi się 2 lub 3 razy dziennie, dzieląc odpowiednio dobową dawkę jedzenia. Ważne jest, aby podawać psu posiłki o stałych porach.

Decydując się na podawanie suchej karmy, należy wybrać tę dla psów małych ras. W tym celu trzeba uważnie czytać etykiety. Jeżeli napisane jest „karma dla psa 10 kg”, można spodziewać się granulek średniej wielkości i podanie dawki dla psa o wadze 10 kg. Na opakowaniu karmy dla yorka powinna być informacja „karma dla psa < 10 kg” – wówczas granulki będą bardzo małe, a w tabelce informującej, ile suchej karmy powinien jeść pies, podane będą dawki również dla yorków.

Karmy mokre również sprzedawane są z podziałem na rasy duże, średnie i małe. Jeżeli wybieramy żywienie karmą mokrą, lepiej kupować saszetki, przeznaczone do jednorazowego zużycia, niż puszki, które po otwarciu trzeba przechowywać w lodówce (i zużyć w ciągu maksimum 48 godzin).

Dobre karmy kosztują; jednak w przypadku takich produktów, jak karma dla psa cena nie powinna być czynnikiem decydującym. Decydować powinna jakość składników. Dobrą jakość można uzyskać również nie przepłacając – decydując się na karmienie yorka jedzeniem przyrządzanym w domu.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *