miska spowalniająca dla psa

Jaką miskę spowalniającą jedzenie wybrać dla psa?

Jedzenie jest codziennym rytuałem, bodaj najprzyjemniejszym dla psa obok spaceru. Psy na ogół mają bardzo dobry apetyt i chętnie zjadają wszystko z miski. Wiele z nich to jednak łakomczuchy, a zbyt łapczywe jedzenie nie jest zdrowe. Podczas „pochłaniania” posiłku pies wraz z pokarmem połyka powietrze, które może powodować wzdęcia, odbijanie i bóle żołądka. Sposobem na to jest miska spowalniająca jedzenie. Na czym polega jej działanie i jaką miskę spowalniającą wybrać?

Jaka miska spowalniająca jedzenie

Miski spowalniające jedzenie dla psa wykonane są z tworzyw sztucznych. Wydłużenie czasu i rytuału jedzenia uzyskuje się dzięki specjalnym wypustkom, których wzór zależy od formy dla wtryskarki. Niektórzy producenci mają opatentowane wzory układów wypustek. Mają one uniemożliwiać połykanie na raz zbyt dużej porcji jedzenia, które znajduje się między tymi wypustkami. Pies musi wydobyć pokarm spomiędzy wypustek językiem, co wydłuża czas spożywania. W ten sposób pies uspokaja się, wycisza i nie połyka powietrza.

Miski spowalniające jedzenie dostępne są w różnych wielkościach i kolorach. Są łatwe do utrzymania w czystości, bowiem są plastikowe i można je myć w zmywarce lub pod bieżącą wodą z użyciem zwykłego płynu do mycia naczyń.

Miska spowalniająca jedzenie dla szczeniaka

Dla szczeniaka najlepsza jest miska spowalniająca jedzenie, która jest wystarczająco głęboka, aby umieścić w niej pożywienie mokre. Szczenięta jedzą bowiem głównie karmy w postaci papkowatej lub – jeśli to karma sucha – rozmoczonej. Wielkością miska powinna być dostosowana do rasy; trzeba jednak pamiętać, że szczeniak rośnie i inna jest odpowiednia wielkość miski, w której podawana jest karma dla psa 10 kg w wieku trzech miesięcy, a inna dla tego samego psa dorosłego.

Miska z ogranicznikiem dla szczeniaka powinna utrudniać łapczywe jedzenie, ale nie może do tego jedzenia zniechęcać. Dlatego spowalniacz (labirynt wypustek) jedzenia musi być tak dobrany, aby szczeniak spokojnie zjadał posiłek, a nie denerwował się, że nie może go wydostać z miski.

Miska spowalniająca jedzenie dla małego psa

Dla psów ras małych produkowane są miski do powolnego jedzenia nawet o średnicy 14 cm (rozmiar ekstra mały). Z takiej miski może się najeść maleńka chihuahua czy równie niewielki pomeranian, bez konieczności wchodzenia na nią łapkami. Ale uwaga: nie należy zapominać, że psy najmniejszych ras, a i wielu ras ozdobnych (pekińczyk, gryfoniki, shih tzu, buldog francuski, mops) mają krótkie pyszczki. Większość dostępnych na rynku misek spowalniających jedzenie nie nadaje się dla psów ras najmniejszych i brachycefalicznych ze względu na wysokie wypustki i głębokie przestrzenie między nimi. Dlatego trzeba poszukać miski płytkiej, o niższym grzbiecie i bardziej otwartej konstrukcji.

Jaką miskę spowalniającą wybrać dla dużego psa?

Duże psy jedzą karmę o większych krokietach i w większych ilościach, zatem i miska spowalniająca jedzenie dla takiego psa musi być odpowiednich rozmiarów. Przy ciężarze ciała 15 kg karma dla psa wymaga znacznie większej miski niż zwykła, zważywszy na miejsce, jakie zajmują wypustki. W zależności, ile suchej karmy powinien jeść pies, dobieramy dla niego miskę spowalniającą z uwzględnieniem tego miejsca.

Taka miska – labirynt dla dużego psa ma grube, wytrzymałe ścianki, powinna mieć też antypoślizgowy spód, uniemożliwiający psu „jeżdżenie” po całym mieszkaniu podczas jedzenia.

Miska spowalniająca jedzenie dla psa – opinie

Zarówno właściciele psów łakomych, jak i lekarze weterynarii w większości uważają miskę spowalniającą jedzenie za dobre rozwiązanie. Pies pobiera pokarm spokojnie, a posiłek zamiast zwykłego zaspokojenia głodu staje się miłym rytuałem. Ponadto, nawet najlepsze jedzenie gotowane w domu bądź karma wysokiej jakości nie spełni swojego zadania – dostarczenia wszystkich walorów odżywczych, jeżeli nie zostanie właściwie przyswojone przez organizm. A dobre trawienie musi być poprzedzone pogryzieniem, a nie połknięciem na cało.

Pies początkowo będzie nieco zaniepokojony nową formą podania mu pożywienia. Jednak szybko się do niej przyzwyczai. Wystarczy w pierwszych dniach podawać mu wraz z jedzeniem jakiś smakołyk, który najbardziej lubi i chwalić, kiedy zacznie jeść. Po niedługim czasie zacznie traktować jedzenie z miski spowalniającej za normę.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *