alergia u psa

Jakie leki na alergie dla psa?

Alergia u psa jest poważnym i coraz częściej występującym problemem. Uczulenia mogą występować u psów każdej rasy, każdej wielkości i w każdym wieku, niezależnie od trybu życia. Właściciele nie zawsze kojarzą nietypowe objawy z alergią, co wynika między innymi z faktu, że nie zawsze są one takie same, jak u człowieka. Alergii, choć nie można jej wyleczyć, da się zapobiegać. Leczenie ma charakter jedynie objawowy. Jakie leki na alergie dla psa się obecnie stosuje?

Alergia u psa  – co podać

Wielu właścicieli, zauważywszy nietypowe zachowanie psa, wpada w panikę. Tymczasem jest to chwila, kiedy konieczne jest zachowanie zimnej krwi. Mając psa alergika zawsze trzeba mieć pod ręką leki przeciwalergiczne dla psa. Mogą to być tabletki, lub – dla umiejących wykonywać zastrzyki – ampułki. Spośród leków ludzkich można psu podać jedynie wapno. Może ono mieć postać tabletek, syropu lub preparatu do wstrzykiwań. Podając psu tabletkę na alergię, robi się to przy zamkniętym pysku, z boku, do kieszonki fafli. Nigdy nie wlewa się leku do otwartego pyska, wprost do gardła. Grozi to zachłyśnięciem się psa.

Przy podwyższonej temperaturze ciała nie wolno podawać psu jakichkolwiek leków przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych dla ludzi, gdyż pogorszą one sytuację i mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Jeżeli wystąpią wymioty albo biegunka (rzadziej pojawiające się przy ataku alergii), nie wolno karmić psa. Można podawać jedynie wodę, aby zwierzę nie uległo odwodnieniu. W każdym wypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.

Jakie leki na alergię dla psa?

Leczenie alergii u psa rozpoczyna się od wykluczenie innych chorób, zwłaszcza skórnych. Lekarz weterynarii musi pobrać zeskrobiny z miejsc objętych zmianami, krew, ewentualnie mocz do badania. Ale uwaga: zdiagnozowanie np. zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego nie wyklucza alergii. Co więcej, u 2/3 psów z alergią stwierdza się zapalenie skóry na tle bakteryjnym lub grzybiczym. Wynika to stąd, że uczulony pies odczuwa świąd skóry i intensywnie się drapie, a to sprzyja infekcjom wtórnym. Przy zakażeniach bakteryjnych stosuje się antybiotyki (najlepiej po wykonaniu posiewu wraz z antybiogramem), natomiast przy infekcjach grzybiczych – leki przeciwgrzybicze.

Leki na alergię dla psa jako takie nie istnieją; alergia jest nieuleczalna, a zlikwidować lub złagodzić można jedynie jej objawy. Doraźnie pomaga, jak już wiadomo, podanie wapna.

U psów nikłe zastosowanie mają leki antyhistaminowe, dające dobre wyniki w objawowym leczeniu alergii u człowieka. Znacznie lepiej sprawdzają się glikokortykosteroidy (sterydy). Stosuje się je wyłącznie pod nadzorem lekarza weterynarii i tylko przez krótki okres ze względu na skutki uboczne. Dlatego powinno się je podawać jako leki przeciwalergiczne dla psa jak najrzadziej i tylko w najpoważniejszych przypadkach.

Przeciwzapalnie i przeciwświądowo działa również cyklosporyna. Daje mniej skutków ubocznych niż sterydy. Zasadniczo cyklosporyna stosowana jest przy atopowym zapaleniu skóry, ale leczenie alergii u psa lekami na jej bazie przynosi dobre rezultaty.

Alergia u psa – leczenie

Leczenie alergii u psa rozpoczyna się od ustalenia, jaki czynnik ją wywołuje. Uczulenie u psa może nastąpić drogą wziewną (pyłki, roztocza), pokarmową (określone źródło białka) lub kontaktową (bezpośredni kontakt z alergenem w środowisku). Podstawą jest zatem wyeliminowanie źródła alergii.

Nie zawsze da się wyeliminować czynniki zewnętrzne lub kontaktowe, można jedynie zredukować ich działanie poprzez unikanie miejsc, w których stężenie pyłków bądź zarodników grzybów może być silniejsze, nie ma też skupisk pasożytów (pchły) i ich nosicieli. Można natomiast całkowicie wyeliminować źródło uczulającego białka poprzez dietę eliminacyjną. Do tego potrzebna będzie karma dla psa monobiałkowa (sucha, mokra, a najlepiej naturalne jedzenie na bazie jednego gatunku mięsa). Oczywiście konieczne jest też podawanie leków przeciwalergicznych, zaleconych przez lekarza weterynarii, w celu zlikwidowania objawów.

Jeżeli w okresie leczenia alergii u psa przypada termin szczepienia, należy je przełożyć do czasu ustąpienia objawów. Zasadą jest, że szczepi się wyłącznie zwierzęta zdrowe. Natomiast w razie wątpliwości, czy pies przed szczepieniem może jeść, należy zasięgnąć opinii lekarza. O ile u zdrowego psa jedzenie w żaden sposób nie koliduje ze szczepieniem, o tyle u alergika nie jest to oczywiste.

Alergia u psa – domowe sposoby

Wbrew wielu opiniom, stosowanie maści, balsamów lub innych preparatów zewnętrznych pozostających na skórze psa nie jest najlepszym pomysłem. Pies zapewne szybko je zliże ze skóry. Nie uzyskamy więc pożądanego rezultatu, a do tego u psa mogą wystąpić zaburzenia trawienne. Ponadto preparaty do stosowania zewnętrznego sklejają sierść, a w przypadku jasnego umaszczenia mogą zmienić jej kolor. Jedynymi środkami zewnętrznymi, które można stosować, są szampony hipoalergiczne.

Stan zapalny skóry można szybciej wyleczyć, podając psu niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), zwłaszcza omega-3 i omega-6. Mają one szczególne znaczenie w leczeniu atopowego zapalenia skóry, stymulują działanie sterydów i innych leków na alergie dla psa.

Jeżeli na skutek zaostrzenia alergii i związanego z nią leczenia nasz pupil stracił sporo masy, może przydać się karma dla psa na przytycie. Nie należy jednak zapominać o właściwej diecie eliminacyjnej i posiłkach z jednym źródłem białka. Domowe posiłki można wówczas wzbogacić wartościowymi tłuszczami, jak olej z łososia lub tran, ostatecznie olej rzepakowy, który spośród olejów roślinnych zawiera najwięcej NNKT.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *