leki przeciwzapalne i przeciwbólowe dla psa

Jakie leki przeciwbólowe można podawać psu?

Pies, podobnie jak każda istota żyjąca, odczuwa ból. Umie go objawiać w różny sposób. Jedne skomlą, inne tracą apetyt, jeszcze inne są osowiałe, albo przeciwnie – agresywne. Żaden właściciel nie lubi, kiedy jego ukochanego psa coś boli i jeżeli w danej chwili nie można natychmiast udać się do lekarza weterynarii, stara się mu ulżyć we własnym zakresie. Jakie leki przeciwbólowe można podawać psu?

Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe dla psa

Nawet jeżeli wizyta u lekarza weterynarii nie jest w danym momencie możliwa, można skonsultować się z nim telefonicznie. Nie powinno się podawać psu leków przeciwbólowych, jeżeli nie wiemy, jak mogą zadziałać. Trzeba pamiętać, że organizm psa różni się od ludzkiego pod względem funkcjonowania i dotyczy to także układu pokarmowego oraz metabolizmu. W rezultacie to, co bez obaw spożywamy sami (w tym leki i suplementy), dla psa może okazać się śmiertelnie trujące.

Ale nawet podawanie leków przeciwbólowych, które dla psa są nieszkodliwe, powinno się ograniczyć do niezbędnego minimum. Nie należy podawać ich profilaktycznie ani w schorzeniach, które nie powodują bólu, np. wiśniowe oko u psa (zapalenie trzeciej powieki) czy tłuszczak u psa. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dla psów są wskazane natomiast w stanach pooperacyjnych, np. po kastracji ze względu na wnętrostwo u psa, zranieniach i skaleczeniach, a także w niektórych chorobach wewnętrznych, którym często towarzyszy ból, np. spondyloza u psa w zaawansowanym stadium – jak wiadomo, jest ona nieuleczalna.

W każdym wypadku, jeżeli zamierzamy podać psu jakiekolwiek leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem weterynarii.

Leki przeciwbólowe dla psa bez recepty

Bez recepty dostępne są głównie zioła i leki zawierające wyciągi z roślin. Wiele z nich ma właściwości przeciwbólowe. Na ogół można je stosować u psów, ale – podobnie jak w przypadku każdego preparatu, który chcemy podać – nie wolno tego robić bez porozumienia z lekarzem weterynarii.

Przeciwbólowo i przeciwzapalnie można zastosować preparaty zawierające kurkumę, lukrecję, imbir, czarci pazur, złocień maruna, żywokost. Pomagają one głównie na bóle stawów i mięśni, przy schorzeniach kręgosłupa i przy bólu z powodu naderwanych ścięgien. Niektóre z nich są składnikiem gotowych karm leczniczych, inne sprzedawane są w postaci tabletek jako suplementy, jeszcze inne podaje się w formie naparu, mieszając z karmą. 

Istnieje duża grupa „ludzkich” leków przeciwbólowych do kupienia bez recepty, z których część można podawać psom. Substancje czynne w tych lekach, które pomogą psu, to:

  • Meloksykam – niesteroidowy lek przeciwzapalny i przeciwbólowy, polecany również do obniżenia gorączki
  • Metamizol (pyralgina) – ma ogólne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe. Niepolecany przy problemach z krążeniem
  • Symetykon – polecany przy wzdęciach i kolce. Często preparaty zawierające symetykon podawane są psom przed badaniem USG jamy brzusznej
  • Drotaweryna – działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.

Nie wolno podawać psom leków zawierających paracetamol, w tym ibuprofenu. Mogą one spowodować u psa nieodwracalne uszkodzenie wątroby, a nierzadko nawet śmierć zwierzęcia. Jeżeli pies uległ zatruciu paracetamolem, może się ono objawiać biegunką, wymiotami, bólem brzucha, tachykardią, obniżeniem temperatury ciała i ślinotokiem. Uwaga: ślinotokiem objawia się również wiele innych chorób, np. wścieklizna u psa.

Leki przeciwbólowe dla psa z apteki

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, zarejestrowane do stosowania tylko dla zwierząt, nie są dostępne w aptekach dla ludzi. Można je nabyć wyłącznie w gabinetach weterynaryjnych. Jak już jednak wiadomo, niektóre rodzaje bólu u psów można zwalczać za pomocą leków ludzkich. Można je zakupić w aptece na receptę weterynaryjną (z zielonym ukośnym paskiem), za stuprocentową odpłatnością.

Jeżeli kupujemy dla psa w aptece lek ludzki dostępny bez recepty, nie wolno samodzielnie decydować o jego dawkowaniu. Przeliczanie dawki na masę ciała według ulotki nie ma zastosowania, ponieważ pies ma inną niż człowiek fizjologię, przyswajalność i metabolizm. Wszelkie wątpliwości powinien wyjaśnić (choćby telefonicznie) lekarz weterynarii.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *