Jakie przysmaki do treningu psa?

Przysmaki są jednym z najważniejszych elementów treningu z psem. Ich zasadniczym zastosowaniem jest nagradzanie psa za poprawne wykonanie ćwiczenia, czyli czynnikiem motywującym do jego powtarzania. Przysmak podawany jest psu bezpośrednio po wykonaniu zadania. Sprawia to, że pies zaczyna kojarzyć dobrze wykonane polecenie z przyjemnością jedzenia – i o to chodzi. Jakie przysmaki są najlepsze do pracy szkoleniowej?

Jakie przysmaki do szkolenia psa?

Dobry przysmak dla psa powinien mieć, oprócz oczywistych walorów smakowych, także zalety zdrowotne. Powinien on być umilaczem i „argumentem” szkoleniowym, ale również smakowitym, pożytecznym i przede wszystkim bezpiecznym dodatkiem do codziennych posiłków. Wybierając przysmaki dla psa kierujemy się jego wielkością, wiekiem i ogólną kondycją. Należy ponadto uwzględnić ewentualne alergie czworonoga.

Przysmaki treningowe z założenia podawane są psu codziennie, dlatego ich skład powinien być jak najbardziej naturalny. Zawsze przed zakupem przysmaków należy czytać etykiety z informacją o składzie pamiętając, że zgodnie z prawem unijnym poszczególne składniki umieszczone są w kolejności proporcjonalnie do ich zawartości w produkcie. Składnik, którego jest najwięcej, umieszczony jest na pierwszym miejscu, a ten, którego jest najmniej – na ostatnim.

Przysmaki to nie tylko pomoc treningowa, ale także mogą być źródłem wielu pożytecznych dla organizmu substancji. Dlatego trzeba zwracać uwagę na zawartość w nich soli mineralnych, witamin, wyciągów roślinnych, przeciwutleniaczy i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Smakołyki szkoleniowe są dostępne w postaci miękkiego granulatu, kruchych krokietów, kabanosów, itp. Specyficznym rodzajem przysmaku jest pasta w tubce, przeznaczona do zabawek edukacyjnych dla psa (np. Zabawy węchowe dla psa) lub do smarowania mat węchowych (p. Maty węchowe dla psa).

Przysmaki podaje się psu w ograniczonych ilościach. Ich wartość energetyczna nie powinna przekraczać 10 proc. ogólnej wartości dobowej pokarmu. Ponadto wartość kaloryczną przysmaków zawsze trzeba odliczyć od dobowej dawki pokarmowej psa, gdyż nadmiar kalorii prowadzi do nadwagi i otyłości.

Przysmaki treningowe dla szczeniaków

Układ pokarmowy szczeniaka jest bardzo wrażliwy, dlatego przysmaki, jakie będziemy stosować do jego treningu, powinny być starannie dobrane. Oprócz tego trzeba uwzględnić proces wymiany uzębienia u szczeniaka, trwający do około 7 miesięcy życia, a przecież zaczynamy szkolenie o wiele wcześniej.

Czytając etykietę podczas wybierania przysmaków dla szczeniaka należy zwrócić uwagę nie tylko na skład, ale także na informację, od jakiego wieku można je podawać. Zasadą jest, że szczeniakom nie powinno się podawać przysmaków twardych, trudnych do pogryzienia i ciężkostrawnych. Jedzenie dla psa młodego powinno być możliwie najbardziej naturalne, dlatego w przysmakach dla szczeniaków nie są pożądane konserwanty, sztuczne barwniki, aromaty i inne „ulepszacze”. Przysmaki można zacząć stosować, kiedy szczeniak pobiera wyłącznie pokarm stały, a jego przewód pokarmowy jest już do niego odpowiednio przyzwyczajony.

Przysmaki treningowe dla szczeniaka sprzedawane są w formie niewielkich kawałków, do spożycia na jeden raz. Można kupić przysmaki dla szczeniaków ras małych, średnich i dużych. Stanowią bardzo dobre rozwiązanie podczas nauki podstawowych komend (siaddo mniezostań), ale także do nauki czystości. Trzeba jednak pamiętać, aby równolegle ze smakołykiem chwalić szczeniaka werbalnie, a także nie szczędzić mu głaskania i poklepywania w ramach nagrody za dobrze wykonane zadanie.

Naturalne przysmaki treningowe dla psa

Przysmaki naturalne to takie, które nie zawierają żadnych substancji chemicznych: konserwantów, barwników, dodatków smakowych. W sklepach zoologicznych można nabyć przysmaki w postaci np. suszonych pasków mięsa z kaczki lub kurczaka, ścięgien, kawałków suszonej wołowiny, itp. Takie smakołyki nie tylko spełniają zadanie treningowe, ale również mają działanie prozdrowotne – wspomagają usuwanie nalotu nazębnego, nie dopuszczając do powstawania kamienia.

Warto jednak, szczególnie w przypadku szczeniąt i młodych psów, przygotowywać przysmaki treningowe samodzielnie w domu. Wszystko jest kwestią kreatywności, a przysmaki mogą być pyszne, zdrowe, a przede wszystkim wiadomo, z czego zrobione. Mamy wówczas pełną kontrolę nad bilansem energetycznym dziennej dawki pokarmowej, a także poszczególnych składników odżywczych.

Na przysmaki naturalne doskonale nadają się kawałki mięsa. Może to być wołowina – surowa, sparzona lub gotowana, może być sparzona wątróbka lub inne gotowane podroby, jak serce czy nerki. Można też ugotowane mięso zemleć w maszynce i uformować z powstałej masy kulki dowolnej wielkości – chodzi o to, aby były na jeden kęs. Doskonałym przysmakiem naturalnym są kawałki banana. Jest to owoc „gęsty żywieniowo”, zawiera witaminy i minerały oraz naturalne węglowodany i psy chętnie go jedzą. Mogą to być również kawałki półtłustego twarogu, słodkiego jabłka lub marchewki – o ile pies je lubi. Pomocne w przygotowaniu przysmaków naturalnych mogą być przepisy z zakładki Nasze przepisy na jedzenie dla psa.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *