Żywienie szczeniaka

Jedzenie dla szczeniaka

Samodzielne przyrządzanie gotowanych posiłków dla psa nie jest rzeczą łatwą. Sporej wiedzy wymaga zwłaszcza przygotowywanie domowego jedzenia dla szczeniaka. Można korzystać z gotowych diet, ale zdecydowanie lepiej zasięgnąć informacji u lekarza weterynarii, który ma sprawować opiekę zdrowotną nad nowym członkiem rodziny. Dotyczy to zwłaszcza suplementacji, koniecznej przy gotowanym żywieniu naturalnym.

Pierwsze jedzenie szczeniaka

Pierwszy pokarm dla szczeniaka to oczywiście mleko matki. Jest ono jedynym jedzeniem szczeniaka do około 3 – 4 tygodni życia; zależy to od liczebności miotu oraz mleczności suki. Mleko suki zawiera około 8 proc. białka i 9 proc. tłuszczu, co jest wartością dwukrotnie wyższą niż zawartość tych składników w mleku krowim. Dla czterotygodniowych szczeniąt jest ono jednak niewystarczające i hodowca zaczyna je dokarmiać. 

Pierwszym domowym jedzeniem dla szczeniaka jest na ogół sparzona i bardzo drobno zmielona wołowina. Musi ona mieć konsystencję pasztetu, bez wyraźnych kawałków. Nie może też zawierać żadnych dodatków (warzyw, itp.). Zasadą jest, że każdy kolejny składnik pokarmowy wprowadza się stopniowo. Nowy składnik powinien stanowić od 10 do 20 proc. porcji, w następnym dniu około 30 proc., itd., aż do około 50 proc. Wprowadzając kolejny składnik wyrównuje się w dół udział tych, które zostały wprowadzone wcześniej. Stopniowe wprowadzanie nowych pokarmów ma zasadnicze znaczenie w prawidłowym żywieniu szczeniaka; zbyt gwałtowne podanie na raz większej ilości nowego składnika może spowodować rozstrój nierozwiniętego jeszcze przewodu pokarmowego i trudną do opanowania biegunkę, niebezpieczną dla małego szczeniaka.

Drugim po mięsie nowym składnikiem są gotowane warzywa. Rozciera się je na papkę i miesza z mięsem tak, aby masa była w miarę jednorodna. Następnie dodaje się ugotowany i roztarty ryż. Taki pokarm podaje się szczeniakom przez cały okres odsadzania od matki. W tym czasie małe uczą się też pić wodę z miseczki. Należy ją kilka razy w ciągu dnia zmieniać, aby nie zalegały w niej resztki jedzenia, które mogły się dostać podczas picia, gdyż łatwo ulegają one zepsuciu.

Jakie jedzenie dla szczeniaka

Wspomniana już wołowina jest najczęściej podawana jako pierwszy pozamleczny pokarm dla szczeniaka. Może to być jednak inne mięso, np. drobiowe, cielęce, indycze lub jagnięce, którego jednak nie wystarczy sparzyć – musi być ugotowane do miękkości, również rozdrobnione i zmieszane z odrobiną rosołu do konsystencji smarownej. Dieta dla starszego szczeniaka może zostać rozszerzona o dziczyznę i ryby morskie.

Spośród warzyw najlepsza do jedzenia dla szczeniaka jest gotowana marchew, i to nie nowalijka, a stara, z zapasów jesiennych. Oprócz marchwi na pierwsze jedzenie dla szczeniaków nadają się: pietruszka, dynia i burak, dla starszych także groszek, brokuł i kalafior. Warzywa są źródłem błonnika pokarmowego, soli mineralnych i witamin, a także niewielkiej ilości cukrów. Tych jest więcej w owocach, które wprowadza się do diety szczeniaka w końcowym okresie odsadzania od matki. Owoce, podobnie jak warzywa, podaje się szczeniakom po ugotowaniu. Kawałki owoców surowych, podobnie jak warzywa zielone (sałata, szpinak), można podawać na surowo dopiero kilkumiesięcznemu szczenięciu. Z owoców najlepsze są jabłka, melon i arbuz (bez pestek). Można podawać truskawki i poziomki, jagody i maliny. Nie należy podawać szczeniakowi (ani też dorosłemu psu) owoców cytrusowych, winogron i awokado.

O czym należy szczególnie pamiętać, planując dietę dla szczeniaka

Po odsadzeniu od matki trzeba zapewnić szczeniakowi pokarm, który będzie zawierał takie same proporcje składników odżywczych, jak mleko suki. Zwłaszcza dotyczy to białek i tłuszczów. Jednak chodzi nie tylko o procentowy udział poszczególnych substancji, ale również o ich jakość. Białka powinny być lekkostrawne i łatwoprzyswajalne (dlatego nie wszystkie gatunki mięsa nadają się dla szczeniąt), natomiast tłuszcze muszą dostarczać nie tylko energii, ale także wielonienasyconych kwasów tłuszczowych – omega-3 i omega-6. Znajdują się one w olejach pochodzenia zwierzęcego – z łososia, kryla lub w tranie. W ostateczności można zastosować nierafinowany olej rzepakowy, bogaty w te składniki.

Właściciel, który preferuje gotowane jedzenie dla psa, powinien pamiętać o podawaniu szczeniakowi suplementów. Zdrowe żywienie szczeniaka polega na dostarczaniu jego rosnącemu organizmowi wszystkich pierwiastków, kluczowych dla prawidłowego wzrostu i kształtowania kośćca. Główne znaczenie mają wapń i fosfor. Szczeniak w okresie wzrostu potrzebuje ich znacznie więcej niż pies dorosły. Odpowiedni preparat witaminowo-mineralny i sposób jego dawkowania najlepiej wskaże lekarz weterynarii. Nie warto kupować pierwszego lepszego preparatu w sklepie zoologicznym. Lekarz doradzi środek właściwy dla rasy, ciężaru ciała, kondycji i wieku szczeniaka.

Wiele osób zadaje pytanie, ile razy dziennie dawać psu jedzenie, a zwłaszcza szczeniakowi. Szczenię trafia do nowego właściciela zazwyczaj w wieku około 8 tygodni, a w tym czasie wymaga 5-6 posiłków dziennie. Taka częstotliwość karmienia powinna zostać utrzymana przez co najmniej następny miesiąc. Następnie redukuje się co kilka tygodni jeden posiłek tak, aby szczeniak w wieku 9 miesięcy otrzymywał jedzenie dwa razy dziennie. Ten system karmienia utrzymuje się przez całe życie psa. 

Niezależnie od dziennej liczby posiłków, powinny one być podawane zawsze o tej samej porze. Niedojedzone resztki zabiera się po upływie najwyżej 10 minut, nie mogą one znajdować się stale w misce. W ten sposób przyzwyczaja się szczeniaka do jedzenia wtedy, kiedy stawiamy przed nim miskę, a nie wtedy, kiedy ma on ochotę „skubnąć”. Poza tym pozostawione resztki szybko się psują i mogą zaszkodzić szczeniakowi. Przestrzegając takiego sposobu karmienia właściciel nie traci też kontroli nad ilością zjadanego pokarmu.

Jak przygotować jedzenie dla szczeniaka

Przede wszystkim produkty do przyrządzania jedzenia dla szczeniaka powinny być kupowane z zaufanego źródła i bezwzględnie świeże. Dotyczy to zarówno mięsa, jak i warzyw. Opinia, że psu można podać jedzenie, które nie jest zdatne dla człowieka, jest szkodliwym stereotypem. Żywienie szczeniaka podobne jest do żywienia dziecka, które wymaga jedzenia wysokiej jakości.

Jak ugotować jedzenie dla szczeniaka? Mięso gotuje się do miękkości w niewielkiej ilości wody, w połowie gotowania dodaje się obrane warzywa. Po ugotowaniu całość pozostaje do ostygnięcia. Następnie mięso z warzywami wyjmuje się z garnka, zachowując rosół, i miele w maszynce, po czym ponownie wrzuca do garnka i zagotowuje. Po przestudzeniu rozkłada się do zamykanych pojemników wielkości 1-2 porcji i zamraża. Ryż (w początkowym okresie, starszym szczeniakom można podawać również makaron) gotuje się codziennie świeży. Suplementy i tłuszcz dodaje się do posiłku bezpośrednio przed podaniem.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *