Karma bezglutenowa dla psa

Karma bezglutenowa dla psa

Coraz więcej psów ma uczulenie na gluten. Wymaga to odpowiedniego żywienia, co jest nie lada wyzwaniem. Wychodząc mu naprzeciw, producenci żywności dla zwierząt zaczęli wytwarzać specjalistyczne bezglutenowe karmy dla psów. Czy to jest dobre rozwiązanie i kiedy karmy bezglutenowe dla psów mają zastosowanie?

Bezglutenowa karma dla psów

Z żywieniowego punktu widzenia gluten jest to mieszanina białek: gliadyn, glutenin, a także albumin i globulin. Znajduje się w podstawowych zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie) i ich hybrydach. Glutenu nie zawierają: ryż, kukurydza, gryka, proso i komosa ryżowa.

Nadwrażliwość na gluten jest i psów dolegliwością dość rzadką. U zdrowego psa gluten trawiony jest w jelicie cienkim przez enzymy trzustki. W przypadku nietolerancji glutenu zaczyna się rozwijać enteropatia – przewlekłe zapalne schorzenie jelit. Następuje pogorszenie ogólnej kondycji psa, uporczywe biegunki i utrata wagi. Pierwsze objawy występują w wieku około 6-7 miesięcy.

Jeżeli lekarz weterynarii zdiagnozuje nietolerancję glutenu, przez całe życie psa konieczne będzie podawanie karmy bezglutenowej, niezależnie od innych wskazań (np. wegetariańska karma dla psa musi być również karmą bezglutenową). Można również stosować naturalne żywienie bezglutenowe. Jest ono często najbardziej wskazane i niewątpliwie najzdrowsze. Produktami naturalnie bezglutenowymi, oprócz wymienionych, są rośliny strączkowe, jaja, warzywa, owoce i mięso. Wybór jest zatem szeroki i dieta bezglutenowa wcale nie musi być monotonna i niesmaczna. Przeciwnie – posiłki ze składników bezglutenowych uznawane są za bardziej smakowite i mogą być podawane w ramach urozmaicenia również psom zdrowym.

Sucha karma bezglutenowa dla psa

Jakkolwiek gluten znajduje się głównie w zbożach, nie należy utożsamiać karmy bezglutenowej dla psa z karmą bezzbożową. Karma dla psa bezglutenowa może zawierać ziarna roślin bezglutenowych, natomiast karmy bezzbożowe nie zawierają jakichkolwiek ziaren. Jeżeli decydujemy się na żywienie psa suchą karmą, przed podjęciem decyzji o jej wyborze konieczne jest dokładne zapoznanie się ze składem.

Karma bezglutenowa dla psów wyróżnia się od innych składem, który umożliwia normalny i przebiegający bez zakłóceń proces trawienia. Zamiast składników zawierających gluten do jej produkcji stosuje się ziemniaki, ryż, kukurydzę, proso lub soję. Często dodaje się do takiej karmy suplementy w postaci kwasów omega-3 i omega-6, zioła i naturalne prebiotyki. Oczywiście karmy bezglutenowe dla psów są zbilansowane odpowiednio do wieku i wielkości zwierzęcia. Nie należy ich utożsamiać z innymi karmami weterynaryjnymi lub dietetycznymi. Np. karmy niskotłuszczowe dla psów przeznaczone są dla zwierząt z nadwagą, ale i z cukrzycą. Karma dla psa z cukrzycą powinna być podawana psom – diabetykom, a nie tym cierpiącym na nietolerancję glutenu. Musi ona zawierać oprócz tego łatwo przyswajalne białko, a poziom zawartości cukrów złożonych powinien być wysoki. Chodzi bowiem o to, aby tak skomponowany skład karmy powodował powolne uwalnianie węglowodanów w organizmie, aby nie wywołać nagłego skoku poziomu glukozy po jedzeniu. Dotyczy to zarówno karm suchych, jak i mokrych, posiłków przyrządzanych w domu oraz przysmaków dla psów.

Suche karmy bezglutenowe dla psów są zbilansowane i z pewnością wygodne w stosowaniu. Problem tkwi w środkach utrwalających. Mimo iż zawierające je karmy dopuszczone są do spożycia, to jednak do wielu z tych karm należy podchodzić z dużą ostrożnością. Żadna chemia (konserwanty, polepszacze smaku i zapachu, barwniki) nie jest obojętna dla zdrowia w dłuższym okresie stosowania. Warto natomiast wybierać karmy monobiałkowe, czyli takie, które zawierają tylko jeden składnik, będący źródłem białka, np. mięso wołowe, kurczaka, łososia, a nie dwa lub więcej (np. jagnięcina i królik). Mięsa w takiej karmie powinno być jak najwięcej – minimum 60 proc., oprócz tego warzywa i w niewielkich ilościach ryż lub ziemniaki. Z tego właśnie powodu karma wegańska dla psa nie nadaje się dla zwierząt z nietolerancją glutenu. Lekkostrawne, łatwo przyswajalne białko zwierzęce jest podstawą bezglutenowej karmy dla psów.

Karma bezglutenowa – dla jakich psów?

Oprócz psów z nietolerancją glutenu, karma bezglutenowa nadaje się w zasadzie dla wszystkich psów, tak z innymi problemami żywieniowymi, jak i zupełnie zdrowych. Dieta bezglutenowa może być dla nich korzystna, mimo że nie jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania ich przewodu pokarmowego. Karmy bezglutenowe wytwarzane są z innych produktów, niż zwykłe karmy bytowe, dlatego psy zjadają je chętniej i z większym apetytem. Niewątpliwie ma na to wpływ większa zawartość mięsa, co przekłada się bezpośrednio na smakowitość posiłku. Z tego względu bezglutenowe karmy  doskonale sprawdzają się w żywieniu psów – niejadków, o ile właściciel decyduje się podawać karmę gotową. Należy jednak pamiętać, że gotowa karma bezglutenowa jest droższa od karmy bytowej.

Jest to również argument przemawiający za karmieniem naturalnym. Posiłki domowe można bowiem zestawiać w taki sposób, aby przy większej liczbie psów w domu, gdzie jest np. jeden „bezglutenowiec”, nie trzeba było przyrządzać dla niego osobnego jedzenia. Nie wpływa to zatem na domowy budżet właściciela.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *