Karma dla białych psów

Karma dla białych psów

Właściciele białych psów miewają sporo problemów z utrzymaniem czystej bieli ich umaszczenia. I nie chodzi tu bynajmniej o zabrudzenia spowodowane warunkami zewnętrznymi, a o wykazanie, czy istnieje związek pomiędzy karmą dla białych psów a  przebarwieniami ich sierści bądź zaciekami pod oczami. Jaką karmę wybrać dla psa białego?

Jaka karma dla białego psa?

Abstrahując od genetyki, która decyduje o umaszczeniu psa, za czysty kolor sierści u białych psów może odpowiadać jedzenie, jakie im podajemy. Wprawdzie współczesne badania naukowe dowodzą, że żywienie ma niewielki wpływ na żółte przebarwienia sierści, przypisując je raczej warunkom zewnętrznym (promieniowaniu słonecznemu, wilgoci) lub niewłaściwie dobranym kosmetykom. Niemniej, istnieją również badania, których wyniki wskazują na związek ilości aminokwasów tyrozyny i fenyloalaniny w pokarmie z zachowaniem czystości bieli (czyli sierść nie odbarwia się). Nie ustalono jednak dotąd mechanizmu ich oddziaływania.

Podobnie nie do końca poznane są przyczyny ciemnych zacieków pod oczami u białych psów. Wśród czynników wymienia się między innymi alergię pokarmową, powodującą nadmierne łzawienie. Jeżeli badanie okulistyczne nie wykaże żadnych schorzeń oczu, przyczyn trzeba szukać w karmie i ewentualnie zastosować dietę eliminacyjną.

Najlepsza karma dla białych psów

Czym karmić psa? – to pytanie zadaje sobie wielu właścicieli białych czworonogów. Odpowiedź jest dość prosta: karma dla białego psa powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiedniej ilości, zależnie od rasy, wielkości, wieku, trybu życia i ogólnej kondycji. Każdy pies, bez względu na umaszczenie, potrzebuje białka zwierzęcego z mięsa, błonnika i witamin z warzyw oraz wysokowartościowych tłuszczów.

Powszechnie pokutuje stereotyp, że karma dla psów białych ras powinna zawierać mniej  białka, niż karmy dla ras pozostałych. Nic bardziej błędnego. Przeciwnie – psy o długiej, białej sierści, np. maltańczyk czy samojed, powinny otrzymywać karmę wysokobiałkową, bowiem właśnie białko stanowi budulec włosa. Dobra sucha karma dla białego psa zawiera około 35 proc. białka, a mokra około 12 proc.

Karma dla białych psów junior

Łzawienie oczu i przebarwienia u białych psów mogą pojawić się już w wieku szczenięcym. Mimo że wciąż nie jest naukowo udowodniony bezpośredni wpływ pożywienia na te przypadłości, renomowani producenci komponują karmy dla szczeniąt białych ras i młodych psów tak, aby zawierały odpowiednią ilość białka, minerałów i witamin, a także – aby nie zawierały składników bogatych w beta karoten (marchew, jarmuż, szpinak).

Dobra karma dla szczeniąt białych ras, małych i większych, wspomaga zapobieganie brunatnym zaciekom wokół oczu, powodującym przebarwienia. Nie zabarwia również sierści wokół psiego pyszczka, co jest ważne np., u wystawowych maltańczyków. Karma taka jest też monobiałkowa i o bezzbożowej formule – to lekkostrawne jedzenie dla psa, utrzymujące też prawidłowy skład śliny i łez, ważny w aspekcie zapobiegania przebarwieniom. Warto zaznaczyć, że posiłki domowe można skomponować w taki sposób, aby pokarm nie przebarwiał sierści zewnętrznie, ale i od wewnątrz. Wystarczy wyeliminować z diety psa składniki, które mogą te przebarwienia powodować.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *