Karma dla psa 20 kg

Karma dla psa 20 kg – jak karmić, sucha karma, karma dla psa seniora, cena

Psy ras średnich, o ciężarze ciała około 20 kg, cieszą się największą popularnością. Na ogół się nadają do mieszkania w każdych warunkach, zarówno w bloku, jak i w domu z ogrodem. Liczebność pogłowia ras średnich spowodowała, że wybór karm dla nich jest najszerszy na rynku. Jaką karmę wybrać dla psa rasy średniej i jak go karmić?

Jak karmić psa 20 kg

Ras psów o wadze około 20 kg jest bardzo dużo. Nie ma jednak, i nie może być jednego standardu karmienia dla wszystkich. Psy ras średnich należą do różnych grup, wyhodowane zostały niegdyś do różnych celów. Mają więc różną budowę ciała, okrywę włosową, temperament i wiodą różny tryb życia, dlatego muszą być odżywiane w różny sposób.

Przykładowe rasy psów średnich, według przynależności do poszczególnych grup FCI:

Grupa I – psy pasterskie i zaganiające: border collie, owczarek niemiecki

Grupa II – pinczery, sznaucery, molosy: buldog angielski, sznaucer średni

Grupa III – teriery: airedale terrier, American Staffordshire terrier

Grupa V – psy ras pierwotnych: samoyed, Siberian husky

Grupa VI – gończe i posokowce: basset hound, posokowiec bawarski

Grupa VII – wyżły: pointer, wyżeł węgierski

Grupa VIII – psy aportujące i dowodne: springer spaniel angielski, barbet

Grupa IX – psy ozdobne i do towarzystwa: pudel duży

Grupa X – charty: chart perski saluki, chart afrykański azawakh.

Z oczywistych względów pominięta została grupa IV – jamniki.

Inaczej zatem należy karmić pracującego psa rasy border collie, inaczej buldoga angielskiego lub amstaffa, jeszcze inaczej chodzącego w zaprzęgu husky, polującego posokowca, pointera czy spaniela, a w odmienny sposób typowo domowego pudla bądź wyścigowego charta.

Istnieją jednak generalne zasady karmienia. Pies o umiarkowanym trybie życia, niewykonujący na co dzień żadnych zadań pasterskich, obrończych, łowieckich lub sportowych, powinien otrzymywać jeden lub dwa posiłki dziennie (przy dwóch dawkę dobową dzieli się na dwie części). Posiłki psów pracujących muszą być bardziej energetyczne i podawane odpowiednio do wykonywanych zadań. Karmienie odbywa się nie później niż na dwie godziny przed wysiłkiem, następne natomiast nie wcześniej niż godzinę po wysiłku. Pierwsze powinno zawierać większą dawkę składników energetycznych (węglowodany, tłuszcze), a drugie – większą porcję białka dla właściwej regeneracji tkanek. Jest to argument przemawiający za karmieniem psa posiłkami naturalnymi, których skład można dowolnie zmieniać, w zależności od potrzeb.

Sucha karma dla psa 20 kg

Karma sucha dla psa 20 kg produkowana jest dla psów dorosłych w wersji bytowej, dla psów aktywnych i dla seniorów powyżej 8 lat. Oprócz tego na rynku dostępne są karmy dla szczeniąt i psów młodych oraz dla suk ciężarnych i karmiących. Wszystkie mogą być również traktowane jako karmy dla dużych psów – o wadze powyżej 20 kg i dawkowane zgodnie z tabelą na opakowaniu.

Karma dobrej jakości dla psa 20 kg o aktywnym trybie życia zawiera około 30 proc. białka, 15 proc. tłuszczu, 10 proc. popiołu, 3 – 4 proc. włókien i ma około 10 proc. wilgotności. Oprócz tego w jej skład wchodzą witaminy i sole mineralne. Trzeba jednak pamiętać, że większość karm suchych, zwłaszcza jeżeli jest to karma tania, zawiera chemiczne polepszacze i konserwanty. Jeżeli szczeniak w hodowli otrzymywał karmę suchą, warto przestawić go na posiłki domowe. Zmiana karmy u psa powinna przebiegać stopniowo, aby nie wywołać rozstroju żołądka.

Karma dla psa seniora 20 kg

U psów ras średnich wiek podeszły następuje około 9. roku życia. W tym czasie następuje spowolnienie metabolizmu, wątroba nie może przetwarzać większych ilości tłuszczu, zaczynają wypadać zęby a mięśnie tracą elastyczność. Karma dla psów seniorów 20 kg powinna zatem zawierać zmniejszoną ilość tłuszczu, a jednocześnie być pożywna i bogata w przyjazne dla organizmu składniki. Ze względu na fakt, że pies w starszym wieku ma już nieco przytępiony zmysł smaku i powonienia, karma dla niego musi być aromatyczna i smakowita, a z uwagi na coraz bardziej wrażliwy z wiekiem przewód pokarmowy – także bez sztucznych dodatków.

Warunki te całkowicie spełnia jedzenie domowe. Zarówno gotowa karma dla psa w puszkach, jak i sucha odpowiadają tym wymaganiom jedynie częściowo.

Karma dla psa 20 kg – cena

Ceny karm gotowych dla psów ras średnich są bardzo zróżnicowane. Karma najtańsza (a co za tym idzie – najniższej jakości) może kosztować już od kilku złotych za kilogram, natomiast karma  renomowanego producenta, wegetariańska karma dla psa i karma weterynaryjna – nawet kilkadziesiąt. Warto sporządzić kalkulację kosztów wyżywienia dla poszczególnych rodzajów karmy, w tym oczywiście posiłków domowych, biorąc pod uwagę nie tylko wielkość psa, ale także walory zdrowotne danego pożywienia. Może się bowiem okazać, że jedzenie naturalne jest nie tylko najzdrowsze, ale również najtańsze.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *