karma dla dużego psa

Karma dla psów z wrażliwymi jelitami

Pies jest zwierzęciem o dość wrażliwym przewodzie pokarmowym, a dolegliwości trawienne są częste. Pojawiają się na ogół po zjedzeniu nieświeżej lub nieodpowiedniej dla danego psa karmy, czasem na skutek stresu lub nietolerancji pokarmowej. Mogą być też następstwem niewystarczającej aktywności fizycznej. Jakie objawy powinny niepokoić i jaką karmę stosować u psów z wrażliwymi jelitami?

Karma dla psa z chorymi jelitami – jaka powinna być?

Pies jest zwierzęciem mięsożernym i jego przewód pokarmowy jest przystosowany do trawienia pokarmów mięsnych – jest stosunkowo krótki, a treść pokarmowa przemieszcza się dość szybko. Enzymy trawienne psa dobrze rozkładają białka i tłuszcze, nie są natomiast przystosowane do trawienia węglowodanów. Dlatego w diecie psa pokarm roślinny może występować jedynie w ilościach śladowych.

Krótki przewód pokarmowy, a w związku z tym krótki czas przebywania w nim treści pokarmowej wymaga, aby pożywienie psa było lekkostrawne i dobrze przyswajalne. Skarmianie ciężkostrawnych produktów powoduje ich zaleganie w jelitach, co prowadzi do biegunek lub zaparć, wymiotów i wzdęć, którym często towarzyszą bóle. Szczególnie dotyczy to psów z jelitami wrażliwymi od wieku szczenięcego, a takich wcale nie jest mało.

Karma dla psów z wrażliwymi lub chorymi jelitami powinna składać się w dużej większości z wysokogatunkowego mięsa lub ryb. Musi być naturalna, bez dodatków substancji konserwujących, polepszaczy smaku i aromatu oraz sztucznych barwników. Nie może również zawierać składników modyfikowanych genetycznie (GMO) i zbóż. Karma dla psa z chorymi jelitami nie powinna być sucha, bowiem dłużej zalega w przewodzie pokarmowym, co może nasilić dolegliwości. Jeżeli właściciel psa stoi przed wyborem: sucha czy mokra karma dla psa, to w przypadku wrażliwych jelit mokra karma jest jedynym słusznym rozwiązaniem, a najlepszym jest wybór naturalnego żywienia domowego.

Posiłki domowe muszą być świeże, przyrządzone z gotowanych składników wysokiej jakości. Zdecydowaną większość posiłku powinno stanowić mięso. Dla psa z wrażliwymi jelitami ważna jest też częstotliwość posiłków. Karmienie powinno odbywać się kilka razy dziennie, a dobową dawkę  pożywienia należy podzielić na kilka porcji, aby nie obciążać zbytnio przewodu pokarmowego.

Dieta dla psa z chorymi jelitami

Do przyrządzania posiłków dla psa z wrażliwymi lub chorymi jelitami nadaje się chude mięso zwierząt rzeźnych (wołowina, jagnięcina, cielęcina, kurczak, indyk) lub ryb, zwłaszcza morskich. Nie należy podawać kości ani elementów ciężkostrawnych. Mięso najlepiej gotować temperaturze niższej niż w przypadku gotowania tradycyjnego (sous-vide – umieszczane w kąpieli wodnej w opakowaniu próżniowym). Chodzi bowiem o to, aby mięso zostało ugotowane równomiernie, czyli nie było  nieprzegotowane w warstwie zewnętrznej, a niedogotowane w środku, ponadto aby zachowało soczystość. Temperatura gotowania metodą sous-vide dla mięsa wynosi od 58 do 70 stopni Celsjusza w zależności od gatunku, dla ryb około 60 stopni, natomiast dla warzyw 80 – 85 stopni.

Mięso i warzywa można ugotować w większych ilościach, podzielić na porcje i zamrozić, a następnie skarmiać sukcesywnie, dodając bezpośrednio przed podaniem jedynie suplementy witaminowo-wapniowe. Chrząstki można podawać po zmieleniu; wspomagają one pracę stawów (p. artykuł Karma na stawy dla psa).

Karmę domową dla psa z wrażliwymi lub chorymi jelitami warto wzbogacić siemieniem lnianym. Jest ono bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (NKT), ale u psa napar z siemienia stanowi przede wszystkim osłonę ścianek żołądka i jelit. Zmielone siemię należy zaparzyć wrzątkiem, odstawić, aż się ustoi, po czym zlać płyn i dodać do posiłku. Można przygotować napar na cały dzień i dodawać porcjami do miski. Siemię w całych ziarnach, niezmielone, należy gotować przez około 10 minut, a następnie postępować z odwarem tak samo, jak z naparem z ziarna mielonego. Na szklankę wody daje się 2 łyżki siemienia. U psów z wrażliwymi jelitami siemię lniane jest doskonałą alternatywą dla oleju, który dodaje się do posiłków.

Z warzyw najlepsza jest marchew, która ma działanie hamujące w przypadku biegunek. Wywaru z gotowania marchwi nie należy wylewać, a dodawać go do jedzenia dla psa, jeżeli ma on problemy z biegunkami lub wydala zbyt rzadki stolec.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *