karma dla shih tzu

Karma holistyczna dla psa – co to jest, jaką karmę holistyczną wybrać dla psów i szczeniąt?

Karmy holistyczne zdobywają coraz większą popularność wśród właścicieli psów. Nie wszyscy jednak wiedzą, czym są te karmy i dla jakich psów są przeznaczone. Co to znaczy, że karma jest holistyczna, jakie są jej składniki i jaki jej rodzaj wybrać dla psa, aby była zgodna z zasadami żywienia?

Co to jest karma holistyczna?

Karma holistyczna dla psa to taka, której produkcja bazuje na założeniu, że karma musi być nie tylko odpowiednio zbilansowana, ale także zawierać określone składniki pokarmowe. Karmy holistyczne dla psów posiadają unikatowy skład i właściwości i dlatego są na rynku karm produktami super premium.

Pomysł karmy holistycznej, czyli całościowej, powstał jako wyodrębniony sektor weterynarii holistycznej, dążącej do całościowej opieki nad psem, nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również psychicznym, środowiskowym, emocjonalnym, higienicznym, oraz – rzecz jasna – żywieniowym. Odpowiednie żywienie ma dostarczać psu komplet niezbędnych składników odżywczych zestawionych w taki sposób, aby ochraniały jego organizm przed negatywnymi zmianami. Dlatego najlepsza karma holistyczna musi mieć wysoką wartość biologiczną.

Jaka karma holistyczna jest najlepsza?

Przede wszystkim holistyczne karmy dla psów muszą być przyrządzane ze składników najwyższej jakości. Jest to podstawowy warunek uznania karmy za całościową. Przeciętna karma wytwarzana jest na ogół według ustalonego schematu: określona ilość białka zwierzęcego, tłuszczów zwierzęcych i roślinnych, węglowodanów i dodatków witaminowo – mineralnych. W niektórych karmach białko zwierzęce uzupełniane jest roślinnym (np. sojowym), które jest przez psa gorzej przyswajane. Tymczasem karma dla psa monobiałkowa, zawierająca jedynie białka pochodzenia zwierzęcego, jest znacznie bardziej przyjazna. Przy produkcji karmy holistycznej nie stosuje się też żadnych składników, których przystosowanie do organizmu psa jest słabsze. Używa się natomiast komponentów mających pozytywny wpływ na funkcjonowanie poszczególnych jego struktur.

Holistyczna karma dla psów

Produkcja karmy holistycznej musi przebiegać w warunkach, zapewniających jej komponentom utrzymanie wysokiej jakości i możliwie minimalnych ubytków składników odżywczych. W tym celu należy znaleźć dostawców zlokalizowanych jak najbliżej, aby nie narażać poszczególnych komponentów karmy na długotrwały transport, negatywnie wpływający na ich świeżość i w konsekwencji na jakość karmy.

Z oczywistych względów holistyczne karmy dla psów nie mogą zawierać żadnych chemicznych dodatków: konserwantów, polepszaczy smaku i zapachu bądź barwników. Natomiast dodawane są do nich probiotyki i zioła, stymulujące procesy trawienne. Karma holistyczna jest dzięki temu często wybierana jako karma dla psa na przytycie. Jedyną dopuszczalną metodą konserwowania karm holistycznych jest mrożenie; mrożone karmy dla psów zachowują większość składników odżywczych, witamin i minerałów.

Holistyczna karma dla szczeniąt

Karma holistyczna dla szczeniaka powinna zawierać składniki odżywcze o parametrach zalecanych przez lekarzy weterynarii i dietetyków w zależności od rasy (wielkości psa), jego budowy, rodzaju owłosienia i innych specyficznych cech. Odpowiednio skomponowana, zapewnia harmonijny wzrost kośćca i mięśni szczeniaka, jak również pozytywnie wpływa na stan uzębienia, jego prawidłową wymianę, dobrą jakość i kondycję sierści. Zatem najwięcej białka zwierzęcego, ale również błonnik pokarmowy, warzywa i owoce. Wysokowartościowe tłuszcze, zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe – pochodzące z ryb, ale także z rzepaku.

Niektórzy utożsamiają karmę holistyczną z bezzbożową, hipoalergiczną, wysokobiałkową, itp. Tymczasem karma holistyczna to taka, która jest najbliższa psiej naturze, ale jednocześnie uwzględniająca czynniki cywilizacyjne, a więc posiadająca wszystkie wymienione cechy.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *