Jedzenie na stawy dla psa

Karma na stawy dla psa

Schorzenia stawów u psów występują na różnym podłożu i niestety, są dość częste. Przyczyn jest równie wiele, a najczęstsze to skłonności rasowe, zaawansowany wiek i nadwaga. Na choroby stawów ma wpływ również żywienie psa; niedobór składników odżywczych, odpowiedzialnych za prawidłowe działanie stawów, powoduje zmniejszenie ich ruchomości i bolesność. Jaka karma jest najlepsza dla psów na stawy?

Najlepsza karma dla psa na stawy

Niezależnie od podłoża schorzeń narządu ruchu, karma na stawy dla psa powinna zawierać związki, które regulują ich funkcjonowanie. Substancje te to przede wszystkim chondroityna, będąca składnikiem chrząstek i płynu maziowego, oraz glukozamina. Wprawdzie istnieją opinie, że związki tych substancji nie wykazują istotnego wpływu na ruchomość stawów i nie mają właściwości przeciwbólowych, jednak większość lekarzy weterynarii wciąż zaleca właścicielom psów ich podawanie w celach tak profilaktycznych, jak i leczniczych. Zarówno chondroitynę, jak i glukozaminę pies powinien przyjmować do końca życia.

Karma dla psów chorych na stawy powinna również być bogata w kolagen. Jest to białko, będące głównym składnikiem tkanki łącznej psów i innych kręgowców. Wykorzystywany jest powszechnie jako suplement diety przy schorzeniach ruchu. Jest także wykorzystywany do produkcji niektórych kosmetyków. 

Jaka dieta na stawy u psa?

Przede wszystkim karma dla psa na stawy powinna być wysokiej jakości. Tę zaś mogą zapewnić jedynie świeże, naturalne składniki pokarmowe, głównie mięso. Dobra karma dla psa na chore stawy dostosowana jest do indywidualnych potrzeb zwierzęcia, zależnie od wieku, trybu życia i rodzaju schorzenia. Np. dieta psa otyłego, którego stawy odmówiły posłuszeństwa ze względu na znaczną nadwagę, musi zawierać wymienione wyżej substancje przy obniżonej wartości energetycznej. Z kolei najlepsza karma na stawy dla psa dorastającego i o dużej aktywności fizycznej powinna zawierać chondroitynę, glukozaminę i kolagen przy jednoczesnej zwiększonej ilości białka z mięsa mięśniowego, nabiału lub ryb. Konieczna jest też suplementacja preparatami witaminowymi i mineralnymi.

Na rynku są dostępne gotowe karmy weterynaryjne dla psów z chorymi stawami, jednak nie zawsze zdają one egzamin. Np. karma dla psów z wrażliwymi jelitami nie powinna zawierać żadnych sztucznych domieszek, a i u takich psów występują dysfunkcje stawów. Mimo że gotowa karma weterynaryjna dla psa jest teoretycznie przystosowana dla zwierząt z poszczególnymi schorzeniami, to pod względem jakości składników i – co oczywiste – ich świeżości nie jest w stanie zastąpić naturalnego posiłku. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów bardzo młodych, których organizm się rozwija – więcej o tym w artykule Ranking karm dla szczeniaka.

Przysmaki dla psa na stawy

Pies z chorymi stawami potrzebuje zabawek smakowych tak samo, jak każdy inny. W handlu dostępne są przysmaki dla psa na stawy, wspomagające leczenie i odpowiednią dietę. Zazwyczaj są to gryzaki zawierające metylosulfonylometan (MSM), siarczan chondroityny, chlorowodorek glukozaminy i kwas hialuronowy, ponadto dodatki witaminowe, zwłaszcza witaminy C, pełniącej rolę katalizatora w przyswajaniu soli mineralnych. Oprócz tego do przysmaków dodawany jest aminokwasowy chelat manganowy; mangan jest pierwiastkiem mającym prozdrowotne działanie na stawy.

Należy mimo to uważać z gotowymi przysmakami, ponieważ zawierają one konserwanty (zwykle kwas sorbinowy lub propionowy, emulgatory i substancje żelujące). Zawsze warto postawić na naturalne przysmaki na stawy dla psa, np. gotowane chrząstki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *