ile razy dziennie karmić psa

Karma niskotłuszczowa dla psa

Karmy niskotłuszczowe dla psów zaliczane są do karm weterynaryjnych i przeznaczone są dla zwierząt, które mają problemy z nadwagą, gospodarką hormonalną i borykają się ze schorzeniami trzustki, w tym z cukrzycą. Oczywiście dolegliwości podlegają leczeniu weterynaryjnemu, jednak niezbędna jest także prawidłowa dieta, bez której uzyskanie trwałych efektów nie jest możliwe. Kiedy i w jakich wypadkach stosujemy żywienie niskotłuszczowe?

Dieta niskotłuszczowa – dla jakich psów?

Niektóre rasy mają większe od innych tendencje do nadwagi, np. labradory, jamniki, mopsy, buldogi angielskie czy rottweilery. Nadwaga jest zawsze niekorzystna dla psa; powoduje gorsze funkcjonowanie serca i zaburzenia oddychania, obciąża kręgosłup i stawy. Niezbędne jest stałe kontrolowanie ciężaru ciała psa i w razie potrzeby zmniejszenie dobowej dawki energii. Najlepiej osiągnąć to za pomocą zredukowania ilości podawanego tłuszczu. W przypadku karm gotowych rozwiązaniem jest zastosowanie karmy niskotłuszczowej (karmy light).

Niskotłuszczowa karma dla psa odznacza się zawartością tłuszczu nie wyższą niż 5 proc. Nie może to być jednak przypadkowy tłuszcz; musi on być doskonałej jakości i zawierać możliwie najwięcej nienasyconych kwasów tłuszczowych i jak najmniej nasyconych. Kwasy nienasycone, w tym omega-3 i omega-6 nie są wytwarzane przez organizm psa i muszą być dostarczane z zewnątrz, a są niezbędne dla prawidłowej pracy wielu narządów. Mają również działanie antynowotworowe.

Dieta niskotłuszczowa przeznaczona jest dla psów w następujących sytuacjach:

  • Nadwaga, otyłość – w celu utraty nadmiernych kilogramów bez naruszania proporcji pozostałych składników odżywczych
  • Przebyty zabieg sterylizacji lub kastracji – po tym zabiegu zmienia się gospodarka hormonalna, przemiana materii spowalnia, pies nabiera większego apetytu i może szybko przybrać na wadze
  • Podeszły wiek – około 8. roku życia u psów następuje spowolnienie przemiany materii i pożywienie powinno być mniej energetyczne. Można tu zastosować również karmy bezglutenowe dla psa, o ile nie zawierają zbyt wiele tłuszczu
  • Zaburzenia pracy trzustki – zwłaszcza cukrzyca. Karma dla psa z cukrzycą powinna zawierać jak najmniej tłuszczu, za to więcej cukrów złożonych, które nie spowodują nagłego skoku poziomu glukozy we krwi po zjedzeniu posiłku. Jest to ważne zarówno w przypadku karm suchych, jak i mokrych, a także przy karmieniu posiłkami przyrządzanymi w domu oraz w sytuacji, kiedy stosuje się przysmaki – np. podczas szkolenia. Najważniejszy jednak dla psa – diabetyka jest wysoki poziom lekkostrawnego białka w pożywieniu, niezależnie od jego rodzaju.

Lekarz weterynarii może również zalecić karmę niskotłuszczową profilaktycznie psom, które wprawdzie nie mają nadwagi, ale wiodą raczej mało aktywny tryb życia. Chodzi bowiem o to, aby bilans energii dostarczanej i wydatkowanej był zrównoważony.

Mokra karma niskotłuszczowa dla psa

Mokre karmy niskotłuszczowe dobrej jakości są kompletne, zbilansowane i pełnoporcjowe. Przeznaczone są dla dorosłych psów w wieku od osiągnięcia dojrzałości (około 12 – 15 miesięcy u ras małych i średnich, około 24 miesięcy u ras dużych) do ukończenia 6 lat życia. Są to karmy monobiałkowe; oznacza to, że dana karma mokra zawiera tylko jeden składnik, będący źródłem białka, np. mięso wołowe, mięso jagnięce, łososia, itp.

Forma takiej karmy jest różna. Mogą to być kawałki różnej wielkości (w zależności czy karma przeznaczona jest dla psów małych czy dużych) w sosie lub galaretce. Karma może mieć również postać pasztetu.

Mokre są również posiłki naturalne. Przyrządzane ze świeżych, najwyższej jakości składników, bez dodatku konserwantów i polepszaczy cech organoleptycznych są zdecydowanie najlepszym wyborem. Domowe jedzenie może być także niskotłuszczowe, wystarczy dodać do niego mniej np. oleju z łososia lub rzepakowego i przeznaczyć do jego przyrządzania chude gatunki mięsa.

Sucha karma dla psa niskotłuszczowa

Sucha karma niskotłuszczowa jest wyborem najwygodniejszym, aczkolwiek w przypadku psów ras większych nie najtańszym. Dobrej jakości karma powinna być, podobnie jak mokra, monobiałkowa i zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz więcej substancji balastowych (błonnika pokarmowego), zapewniających uczucie sytości mimo obniżonej wartości energetycznej.

Niskotłuszczowa karma sucha powinna także zawierać L-karnitynę i taurynę. Substancje te stymulują pracę serca i przyspieszają metabolizm tłuszczów, których – mimo wszystko – nie może zabraknąć w diecie psa. Ważne są również witaminy i minerały, wzmacniające układ kostny i mięśnie.

Wysoki poziom zawartości białka, pochodzącego z jednego źródła, jest warunkiem koniecznym dla prawidłowego rozwoju i utrzymania dobrego stanu mięśni psa. Białko to musi być ponadto lekkostrawne i łatwo przyswajalne. Dlatego najlepsze suche karmy dla psa, które mają obniżoną zawartość tłuszczu, powinny zawierać białko zwierzęce z mięsa. Jest ono najlepiej trawione i przyswajane przez psi organizm. Modna ostatnimi czasy wegetariańska karma dla psa składa się głównie z białka roślinnego, pochodzącego z roślin strączkowych i ziemniaków. Nie jest to jednak najlepszy wybór, szczególnie że karmy suche są wysokoprzetworzone, w większości produkowane z dodatkiem substancji zbrylających, konserwantów, barwników i polepszaczy smaku.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *