karma specjalistyczna dla psa

Karma specjalistyczna dla psów

Nie wszystkie psy mogą być żywione zwykłymi karmami bytowymi. Zwierzęta młode, starsze lub cierpiące na przewlekłe schorzenia muszą otrzymywać specjalistyczne karmy dla psów. Produkowane są one przez wszystkich renomowanych wytwórców pożywienia dla zwierząt. Dostępne są różne karmy specjalistyczne dla psów, w zależności od zapotrzebowania. Jakie?

Karmy specjalistyczne dla psów

Karma dla psa specjalistyczna to taka, która dostarcza składników odżywczych w proporcjach innych niż karma zwykła, a oprócz tego zawiera suplementy witaminowe i mineralne w ilości odpowiedniej pod względem organizmu danego zwierzęcia. Wśród karm specjalistycznych wyróżnia się karmy dla psów ze specyficznymi potrzebami, np. młodych, ciężko pracujących, starszych, z nadwagą, wychudzonych, alergików, a także karmy weterynaryjne, przygotowane pod kątem leczenia określonych chorób – wspomagające terapię farmakologiczną. 

Do karm specjalistycznych można zaliczyć również karmy holistyczne. Karma holistyczna dla psa to taka, której składniki dobrane są w sposób umożliwiający kompleksowy rozwój całego organizmu, zarówno w aspekcie somatycznym, jak i psychicznym. Ponadto karmy te są produkowane w zgodzie z ochroną środowiska.

Karmy specjalistyczne są zarówno suche, jak i mokre. Opracowywane są przez specjalistów w zakresie żywienia psów, a produkowane z zachowaniem najwyższych standardów,  z certyfikowanych składników pokarmowych i suplementów.

Karma specjalistyczna dla psów dożywianych

Na ogół właściciele mają problem z nadwagą u psów, które często bywają przekarmiane. Znacznie rzadziej zdarzają się psy z niedowagą. Niemniej, nie należy tego bagatelizować, choć zanim stwierdzimy, że nasz pies jest „za chudy”, warto wykonać mu podstawowe badania. Być może pies po prostu jest szczupłej budowy (np. chart zawsze dla laika sprawia wrażenie niedożywionego) i niepotrzebnie się martwimy. Lekarz weterynarii zbada psa i jeżeli niedowaga zostanie stwierdzona, trzeba będzie ustalić jej przyczyny. W tym celu konieczne będzie wykonanie badania krwi i moczu psa. Nie należy karmić psa wysokokalorycznymi przysmakami, by zwiększyć masę jego ciała. Trzeba usunąć przyczynę niedowagi, a nie jej objawy. Dlatego właśnie niezbędne są badania i postawienie diagnozy, a następnie odpowiednie leczenie, wspierane dietą w postaci karmy specjalistycznej lub weterynaryjnej. Nie jest dobrym rozwiązaniem zwiększenie dawki dotychczasowej karmy.

Najważniejszym fragmentem przewodu pokarmowego psa w procesie odżywiania jest jelito cienkie, z którego wchłaniane są substancje odżywcze i rozprowadzane po organizmie. Karma dla psa na przytycie powinna być wysokobiałkowa, sporządzona na bazie wysokogatunkowych mięs. Jednocześnie karma taka nie może zanadto obciążać przewodu pokarmowego. Posiłki powinny być mniejsze objętościowo, ale podawane częściej, np. 3 razy dziennie. Specjalistyczna karma dla psa na przytycie powinna być gęsta żywieniowo, aby można było podawać mniejsze porcje. Niezwykle ważna jest zawartość błonnika, który reguluje perystaltykę jelit, wpływa na jakość stolca i regularność wypróżnień.Istotne jest także regularne odrobaczanie psa. Robaczyce są jedną z najczęstszych przyczyn niedowagi. Oprócz tego należy przestrzegać kalendarza szczepień ochronnych przeciwko wszystkim chorobom zakaźnym, które również mogą przyczynić się do utraty masy ciała. Właściciele często pytają, czy pies przed szczepieniem może jeść. Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań oprócz tego, że pies będący bezpośrednio po jedzeniu może zwymiotować w samochodzie w drodze do gabinetu weterynaryjnego. Dlatego warto odczekać około 2 godzin po posiłku lub jechać na szczepienie przed nim. Szczepimy zawsze około tygodnia po odrobaczeniu.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *