Karma weterynaryjna dla psów

Karma weterynaryjna dla psa

Oferta rynkowa karm weterynaryjnych dla zwierząt jest bardzo bogata. Wielu renomowanych producentów produkuje karmy weterynaryjne dla psów, wspierające leczenie farmakologiczne różnych schorzeń, m.in. nerek, wątroby, przewodu pokarmowego czy trzustki, a także układu kostnego i stawów. Do nabycia są również karmy dla alergików oraz psów otyłych. Czym się charakteryzują karmy weterynaryjne i czym różnią się od karm bytowych?

Czym jest karma weterynaryjna dla psów?

Karma weterynaryjna dla psów jest skomponowana w taki sposób, aby wspomagały zasadnicze leczenie danego schorzenia. Jej składniki powinny być dopuszczone do dalszego przetwarzania po bardzo skrupulatnej kontroli pod względem pochodzenia i świeżości. Gotowa karma również podlega ścisłej kontroli weterynaryjnej. Dotyczy to zarówno suchych, jak i mokrych karm weterynaryjnych. Traktowane są one jak leki i można je kupić głównie w gabinetach weterynaryjnych. Są też do nabycia w dobrych sklepach zoologicznych.

Karmy weterynaryjne dla psów dzielą się na pełnoporcjowe, stanowiące podstawę diety, oraz uzupełniające, będące dodatkiem do podstawowego pożywienia. W każdym przypadku karma taka powinna być zalecona przez lekarza weterynarii. Nie należy stosować jej na własną rękę, podobnie jak jakiegokolwiek leku.

Najczęściej spotykane karmy weterynaryjne przeznaczone są:

  • Dla psów z nadwagą i otyłych
  • Dla psów kastrowanych (sterylizowanych)
  • Dla psów z zaburzeniami nerkowymi (kamica, skłonności do zapaleń)
  • Dla psów ze schorzeniami jelitowymi
  • Dla psów alergików (uczulonych na określony składnik pokarmowy) i z problemami dermatologicznymi
  • Dla psów z cukrzycą
  • Dla psów z chorą trzustką i wątrobą
  • Dla rekonwalescentów po zabiegach operacyjnych
  • Dla psów z chorymi stawami
  • Dla suk ciężarnych i karmiących.

Należy pamiętać, że weterynaryjna karma dla psa jedynie wspomaga leczenie, ale nie zastępuje kuracji farmakologicznej. Nie podaje się też psu w trakcie leczenia innej karmy, niż weterynaryjna. Konieczne jest również systematyczne śledzenie postępów leczenia poprzez wykonywanie badań (krwi, moczu) zaleconych przez lekarza weterynarii. 

Karma weterynaryjna dla małych psów

Dla psów małych ras przeznaczone są karmy weterynaryjne pełnoporcjowe (suche) o małych granulkach, niezależnie od schorzenia, którego leczenie mają wspomagać (np. karma dla psów z wrażliwymi jelitami, karma na stawy dla psa). Natomiast karmy weterynaryjne dodatkowe (mokre) pakowane są w saszetki lub puszki o małej pojemności, aby opakowanie mogło być zużyte w całości na jeden posiłek. Podobnie pakuje się gotowe karmy weterynaryjne dla szczeniąt. Chodzi bowiem o to, aby posiłki wspomagające leczenie były zawsze świeże i nie były przechowywane do następnego karmienia. Więcej o karmach dla szczeniąt w artykule Ranking karm dla szczeniaka.

W przypadku małych ras i szczeniąt zawsze należy wziąć pod uwagę możliwość karmienia naturalnego jedzeniem przyrządzanym w domu, wspomaganym odpowiednimi suplementami pod kątem danego schorzenia. Taki sposób żywienia zapewnia całkowitą świeżość składników.

Suche karmy weterynaryjne dla psów

Renomowani producenci wciąż poszerzają swoje oferty, wprowadzając na rynek coraz lepsze suche karmy weterynaryjne, opracowane według najnowszych badań. Zwiększa się też zakres chorób, w których ma zastosowanie karma weterynaryjna. 

Karmy weterynaryjne różnią się wartością energetyczną i zawartością poszczególnych składników odżywczych. Każda karma, w zależności od schorzenia, którego leczenie ma wspomagać, ma ściśle określony skład. Karmy te dostosowane są do wielkości i wieku psa i pakowane są w worki o wadze od 1 do 15 kg. Ze względu na ściśle określoną recepturę i wielokrotną kontrolę na każdym etapie produkcji są dość drogie – ich cena może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych za kilogram.

Mokra karma weterynaryjna dla psa

Wielu właścicieli ma dylemat: sucha czy mokra karma dla psa. Jak już wiadomo, pełnoporcjowe karmy weterynaryjne dla psów są to karmy suche, natomiast karmy mokre traktowane są jako uzupełniające, bardziej jako urozmaicenie smakowe. Mimo to produkcja mokrych karm  weterynaryjnych podlega takiej samej, ostrej kontroli na każdym etapie, jak produkcja karmy suchej. Karma mokra ponadto musi składać się z komponentów najwyższej jakości i zawierać znacznie więcej mięsa niż zwykła mokra karma bytowa.

Mokre karmy weterynaryjne pakowane są w saszetki lub puszki o masie od 150 do 450 gramów, do wyboru według wielkości psa. 

Wybierając karmę weterynaryjną dla psa warto najpierw zapoznać się z jej producentem. Ważne jest, czy karma wytwarzana jest w jego własnych zakładach produkcyjnych, czy firma współpracuje z profesjonalnymi dietetykami i lekarzami weterynarii, czy prowadzi badania w zakresie żywienia psów i publikuje ich wyniki, a także czy przestrzega zasad kontroli na każdym etapie produkcji. Ważne: konieczne jest zwracanie uwagi na etykietę. Np. napis „karma akceptowana przez lekarzy weterynarii” jest li tylko chwytem marketingowym, jeżeli w ślad za nim nie idą konkretne informacje na temat wyników badań.

Na koniec istotna uwaga: podczas stosowania karmy weterynaryjnej nie należy podawać żadnych smakołyków lub innej, nieleczniczej karmy. Wówczas bowiem podawanie karmy weterynaryjnej mija się z celem. Natomiast jeżeli właściciel zaobserwuje, że po zastosowaniu karmy leczniczej wystąpiły u psa nietypowe objawy (biegunka, wymioty, itp.), powinien natychmiast zaprzestać jej podawania i zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *