Karmy monobiałkowe dla psa

Karmy monobiałkowe dla psa

Dobrze dobrana i zbilansowana dieta jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na zdrowie psa. Coraz częściej jednak mamy do czynienia z przypadkami alergii lub nietolerancji pokarmowej u naszych psów i w tej sytuacji dobranie odpowiedniej karmy staje się dość problematyczne. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest monobiałkowa karma dla psa. Dlaczego?

Karma monobiałkowa dla psa

Karma monobiałkowa (inaczej jednobiałkowa lub monoproteinowa) to taka, w której składzie znajduje się białko, pochodzące wyłącznie z jednego źródła, w odróżnieniu od wielu standardowych karm, zawierających białko z wielu różnych źródeł. Monobiałkowe karmy dla psów stosowane są jako podstawa diety eliminacyjnej, kiedy podejmuje się próbę ustalenia, który składnik pożywienia powoduje reakcje alergiczne.

Innymi słowy, karma jednobiałkowa dla psa ma wspomagać diagnostykę i leczenie nietolerancji i alergii pokarmowej. Zamiast karmy zawierającej np. mięso z kurczaka i ziarna zbóż, pies otrzymuje karmę bezzbożową, a zamiast kurczaka zawierającą np. łososia, kaczkę lub jagnięcinę. Nie należy utożsamiać karmy monobiałkowej z holistyczną. Karma holistyczna dla psa wprawdzie nie zawiera zbóż, ale też nie jest jednobiałkowa; przeciwnie – w jej składzie występują różne gatunki mięsa.

Karma monobiałkowa dla szczeniaka

Nietolerancja pokarmowa u szczeniąt zdarza się dość rzadko, ujawnia się na ogół w wieku powyżej 6 miesięcy. Niemniej występuje, dlatego producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, wprowadzili na rynek karmy monobiałkowe także dla szczeniaków. Ogólnie karmy te wyprodukowane są ze składników lekkostrawnych, zestawionych w proporcjach dostosowanych do potrzeb szczeniaków i psów młodych. Odznaczają się łatwą przyswajalnością, wspomagają prawidłowy rozwój kości, zębów, stawów i mięśni.

Najczęściej stosowanym mięsem jako źródłem białka w monoproteinowych karmach dla szczeniaków jest jagnięcina, natomiast tłuszczem – olej z łososia, zawierający cenne kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Organizm psa sam ich nie wytwarza, muszą być dostarczane z pokarmem, a ich działanie jest nieocenione, bowiem stymulują pracę mózgu, narządów zmysłów i całego układu nerwowego. Karmy monobiałkowe zawierają również witaminy i sole mineralne pierwiastków niezbędnych do prawidłowego rozwoju szczeniaka, w tym wapnia, magnezu i potasu.

Sucha karma monobiałkowa dla psa

Poszukując dobrej suchej karmy jednobiałkowej dla psa należy pamiętać o dokładnym czytaniu etykiet i omijaniu karm, które nie są szczegółowo opisane. Jeżeli w składzie podane jest „białko zwierzęce” albo „tłuszcz zwierzęcy”, klient nie otrzymuje w zasadzie żadnej informacji. Przykładowo, jeżeli podejrzewamy, że nasz pies jest uczulony na kurczaka i trzeba unikać podawania jego mięsa w posiłkach, należy unikać podawania wszystkich składników pochodzących z kurczaka, nie tylko mięsa. Zatem tłuszcz z kurczaka również może psu zaszkodzić. Dlatego dobra sucha karma monobiałkowa musi być opisana bardzo jasno i czytelnie.

Karma monobiałkowa dla psa mokra

Mokre karmy monobiałkowe muszą spełniać wymogi podobne do tych, których spełnienia oczekuje się od karm suchych: jednego gatunku mięsa, które jest źródłem białka i braku składników zbożowych. Karma jednobiałkowa mokra nie może ponadto zawierać konserwantów, sztucznych barwników i polepszaczy smaku, a jedynym sposobem jej konserwowania może być pasteryzacja. W praktyce bywa z tym jednak różnie, aczkolwiek dobrzy producenci przestrzegają restrykcyjnych norm, nie mogąc pozwolić sobie na utratę zaufania klientów.

Dieta monobiałkowa dla psa

Psy z nietolerancją lub alergią pokarmową dość często mają niedowagę, wynikającą z różnych reakcji organizmu na czynniki uczulające. Podczas stosowania diety eliminacyjnej można tę niedowagę uzupełnić, podając psu obfitsze posiłki z karmy monobiałkowej, jeżeli jest ona dobrze przyswajana i pies chętnie je daną karmę. Natomiast jeśli jest niejadkiem, można spróbować mieszać karmę suchą z mokrą. Jest to dobra karma dla psa na przytycie, ale pod warunkiem, że tak sucha, jak i mokra pochodzi od tego samego producenta i ma taki sam skład pod względem źródła białka.

Doskonałą dietą monobiałkową dla psa jest dieta naturalna. Gotowane świeże mięso z dodatkiem warzyw i wysokowartościowego tłuszczu jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. Można przygotować posiłki dla psa na zapas i zamrozić w porcjach, które sukcesywnie się skarmia. Przygotowujemy kilka posiłków z jednego gatunku mięsa i jeżeli pies znosi je dobrze – przyrządzamy dalsze na sześć tygodni. Następnie włączamy inne mięso i postępujemy analogicznie. Należy tylko pamiętać o suplementacji preparatami witaminowymi i mineralnymi w proporcjach uzgodnionych z lekarzem weterynarii.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *