kaszel wsteczny u psa

Kaszel wsteczny u psa – przyczyny, objawy, leczenie

Kaszel wsteczny u psa często jest mylony z kaszlem kennelowym. Tymczasem są to dwie całkowicie różne jednostki. Kaszel kennelowy u psa jest chorobą, podczas gdy kaszel wsteczny objawem – reakcją na bodziec zewnętrzny. Wygląda dość poważnie, ale nie jest niebezpieczny. Wyjaśniamy, jaka jest istota, przyczyny i leczenie kaszlu wstecznego u psa.

Kaszel wsteczny u psa – co to jest i jak reagować?

Kaszel wsteczny u psa nazywany jest również kichaniem odwróconym lub kichaniem wstecznym (ang. reverse sneeze). Występuje u psów dość powszechnie, szczególnie częsty jest u ras małych i brachycefalicznych (o spłaszczonej kufie) – mopsy, buldogi francuskie, pekińczyki, itp. Występuje w rezultacie skurczu krtani i podniebienia miękkiego. Nazwy „kaszel odwrócony” lub „kichanie odwrócone” wywodzą się od mechanizmu tego objawu: pies, zamiast gwałtownie wydychać powietrze (jak przy zwykłym kichnięciu), szybko i energicznie je wdycha. 

Na ogół atak kaszlu wstecznego ustępuje samoistnie i nie wymaga żadnej interwencji opiekuna psa. Pomocne jest przeniesienie zwierzęcia w chłodniejsze, przewiewne miejsce lub na świeże powietrze, gdzie oddychanie jest łatwiejsze. W przypadku przedłużającego się ataku można lekko zakryć dłonią nos psa przy jednoczesnym delikatnym masażu gardła. Działa to uspokajająco i wyciszająco. Można także odwrócić uwagę czworonoga poprzez dotknięcie jego nosa opuszką palca i lekkie dmuchnięcie w pysk. Chodzi też o to, aby wywołać u psa odruch przełykania. Umożliwia on rozkurczenie się mięśni odpowiadających za kaszel wsteczny. Należy też zapewnić psu spokój. Przydatne będzie zastosowanie jednego ze sposobów, jakie uspokajają zwierzę podczas sylwestrowej „kanonady” (p. jak uspokoić psa w sylwestra).

Kaszel wsteczny u psa – przyczyny

Przyczyn kaszlu wstecznego jest dość sporo. Powodują go stany zapalne w obrębie górnych dróg oddechowych, podrażnienia samoistne lub na tle uczuleniowym, gwałtowna zmiana temperatury otoczenia, ciało obce, ucisk na gardło, stan nadmiernych emocji – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Konkretnymi przykładami mogą być:

  • wdychanie obecnych w powietrzu pyłków, zarodników grzybów lub rozpylonych substancji drażniących drogi oddechowe
  • ciągnięcie na smyczy – stąd negatywny stosunek hodowców i lekarzy weterynarii do smyczy automatycznych
  • zakażenie pasożytnicze – głównie glistnica
  • wpadnięcie do dróg oddechowych unoszących się w powietrzu drobin pochodzenia roślinnego (np. nasiona mniszka lekarskiego z tzw. dmuchawców) przy wdychaniu, co powoduje swędzenie i podrażnienie 
  • wyjście na spacer z mocno nagrzanego pomieszczenia na silny mróz podczas zimy
  • gwałtowna radość na widok powracającego domownika, silne zdenerwowanie na widok intruza, podniecenie na widok spacerującego innego psa.

Kaszel wsteczny zdarza się także w przypadku innych, poważniejszych schorzeń, np. zmian nowotworowych, neurologicznych (nosówka u psa – postać nerwowa), polipów w nosie, niekiedy też schorzeniom serca, jak często występująca u psów niedomykalność zastawek. Dlatego w przypadku częstego występowania ataków kaszlu wstecznego należy udać się do lekarza weterynarii celem wykonania badań kontrolnych.

Kaszel wsteczny u psa – objawy 

Kaszel wsteczny u psa objawia się nagłymi i gwałtownymi, powtarzającymi się „charczącymi” wdechami przez nos. Przy silnym ataku może się pojawić odruch wymiotny lub nawet wymioty u psa, którym towarzyszy charakterystyczny odgłos „pompowania”. Pies zatrzymuje się, stojąc przybiera pozycję z głową i szyją wyciągniętą ku przodowi i zaczyna wydawać dźwięk przypominający zachłystywanie się lub parskanie. Atak kaszlu wstecznego może trwać kilka – kilkanaście sekund, choć zdarzają się także znacznie dłuższe, nawet do dwóch minut.

Po zakończeniu ataku kaszlu wstecznego zachowanie psa jest takie samo, jak przed nim i nie występują żadne zaburzenia ani nieprawidłowości. Niedoświadczony właściciel może wpaść w panikę, bowiem atak może pojawić się w każdym momencie. Nie jest on jednak niebezpieczny i nie pozostawia żadnych przykrych następstw.

Kaszel wsteczny u psa – jak leczyć?

Jeżeli kaszel wsteczny występuje u psa sporadycznie, nie ma powodu do obaw i nie trzeba go leczyć farmakologicznie, wystarczy zastosować podane wyżej sposoby na uspokojenie czworonoga. Jeżeli natomiast ataki kaszlu wstecznego powtarzają się często i są dla psa męczące, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Zleci on wykonanie odpowiednich badań w celu ustalenia przyczyny tej uciążliwej dolegliwości.

Badania obejmują, oprócz osłuchania klatki piersiowej, pobranie krwi do analizy pod kątem chorób nowotworowych i stanów zapalnych, prześwietlenie płuc, a także EKG i inne specjalistyczne badania serca. Postawienie prawidłowej diagnozy i podjęcie właściwego leczenia jest jedyną skuteczną metodą. Nie należy próbować leczenia psa na własną rękę, bowiem podawaniem przypadkowych leków lub domowych środków można tylko zaszkodzić zwierzęciu. Nie wolno zwłaszcza podawać samowolnie leków dla ludzi, w tym antybiotyków i preparatów rozkurczowych, gdyż nie wszystkie leki przeznaczone dla człowieka nadają się dla psów.

Jeżeli badania weterynaryjne nie wykażą żadnej z chorób, która mogłaby być przyczyną kaszlu wstecznego, a jest on dla psa bardzo uciążliwy, lekarz może zalecić podawanie preparatów przeciwhistaminowych, łagodzących objawy. Natomiast jeżeli przyczyna została zdiagnozowana, konieczne jest regularne podawanie przepisanych przez lekarza weterynarii leków ściśle według jego zaleceń. Nie przerywa się leczenia po ustąpieniu kaszlu; należy podawać leki do końca w przepisanej ilości. Samowolne zaprzestanie ich podawania nie oddali przyczyny kaszlu, a z pewnością powróci on dość szybko. Leki zużywa się zawsze do końca, w szczególności antybiotyki. 

Jedzenie dla psa w okresie leczenia powinno być lekkostrawne, najlepiej przyrządzane w domu ze świeżych składników i podawane mocno rozdrobnione lub zmielone, aby nie drażniło gardła. Psom żywionym suchą karmą najlepiej zalać letnią wodą na kilka godzin przed podaniem, aby zmiękła.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *