babeszjoza u psa

Katar wsteczny u psa – przyczyny, objawy, leczenie

Katar wsteczny u psa nazywany jest też kaszlem wstecznym. Występuje u psa dość często i mylony jest z kaszlem kennelowym. Jest to jednak całkiem inna kategoria; o ile kaszel kennelowy u psa jest chorobą zakaźną, o tyle kichanie wsteczne jest jedynie objawem. Sam w sobie chorobą nie jest, mimo że wygląda dość groźnie. Czym jest katar wsteczny i jak sobie z nim radzić?

Katar wsteczny u psa – przyczyny

Katar wsteczny, lub inaczej kaszel wsteczny u psa, nazywany jeszcze inaczej odwróconym kichaniem (ang. reverse sneeze), może pojawić się z wielu przyczyn. Mogą to być podrażnienia górnych dróg oddechowych, stany zapalne w ich obrębie, alergie, silne emocje, obecność ciała obcego, gwałtowna zmiana temperatury powietrza. Jeżeli np. w porze wiosennej (kwitnienia i pylenia) zastanawiamy się np. dlaczego pies się drapie, choć jest regularnie szczotkowany, a przy tym męczy go katar wsteczny – możemy być niemal pewni, że objawy te wystąpiły na tle uczuleniowym. 

Przy napadach kataru wstecznego u psa na widok wracającego do domu pana, kota na sąsiednim podwórku lub nieproszonego gościa na posesji mówimy o występowaniu tego objawu na tle emocjonalnym. W sytuacji, kiedy pies zaczyna kaszleć po wyjściu zimą z ciepłego mieszkania na mróz, przyczyną jest gwałtowna zmiana temperatury. Jeżeli obserwujemy zmierzwioną sierść, słaby apetyt i rozmaite objawy pokarmowe, wsteczny katar u psa może wynikać z obecności pasożytów wewnętrznych, zwłaszcza glist. Jeszcze inna przyczyną może być ciągnięcie na smyczy. Niestety, niechlubną rolę odgrywają tu tak lubiane przez właścicieli smycze automatyczne, które są stale naprężone, kiedy pies ciągnie, do tego właściciel przy ciągnięciu zaciska blokadę. Nawet przy grubszej obroży gardło psa jest uciskane i katar wsteczny jest odruchem obronnym.

Jednak katar wsteczny może być również objawem bardzo poważnej choroby. Pojawia się np. przy postaci nerwowej nosówki, chorobach serca (zwłaszcza przy częstej u starszych psów niedomykalności zastawek), polipów w górnych drogach oddechowych lub nowotworów w obrębie układu oddechowego. Dlatego przy częstych i długotrwałych napadach kataru wstecznego u psa konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, który zleci badania i ustali podłoże dolegliwości.

Katar wsteczny u psa – objawy

Objawy kataru wstecznego są bardzo charakterystyczne. Występują napadowe, szybkie i gwałtowne wdechy bez wydechów. Głowa i szyja psa wysunięte są do przodu, a boki wciągnięte. Przy bardzo silnym ataku pies może mieć także odruchy wymiotne. Osoba niedoświadczona może odnieść wrażenie, że pies się dusi i wpaść w panikę. Stan ten nie jest jednak sam w sobie niebezpieczny i z reguły ustępuje samoistnie, nie pozostawiając żadnych następstw. Atak kataru wstecznego może trwać od kilku do kilkudziesięciu sekund, aczkolwiek zdarzają się i dwuminutowe.

Przy schorzeniach, w wyniku których stężenie tlenu we krwi jest obniżone w stosunku do normy (np. choroby serca), ataki kataru wstecznego mogą występować naprzemiennie z ziewaniem, które jest objawem niedotlenienia i w ten sposób organizm pobiera większą ilość tlenu z powietrza (p. dlaczego pies ziewa).

Największą podatność na katar wsteczny wykazują psy małych ras brachycefalicznych (ze spłaszczoną kufą), jak buldog francuski, pekińczyk czy mops. Częściej objaw ten występuje u psów w wieku starszym.

Katar wsteczny u psa – leczenie

Leczenie kataru wstecznego u psa nie jest konieczne, z reguły ustępuje on samoistnie. Można pomóc zwierzęciu, umieszczając je w miejscu nieco chłodniejszym i bardziej przewiewnym. Jeżeli atak jest bardzo silny i długotrwały, warto sprowokować u psa odruch przełykania, który spowoduje rozkurczenie się zespołu mięśni odpowiedzialnych za występowanie objawu. W tym celu należy delikatnie dotknąć psiego nosa opuszką palca i lekko dmuchnąć w pysk. Taki zabieg odwraca również uwagę psa od bodźca, który wpłynął na pojawienie się kataru wstecznego.

Innym sposobem jest zakrycie dłonią (ale nie ściśle) nosa psa i delikatnie masować jego gardło, co ma działanie uspokajające i wyciszające. Zapewnienie zwierzęciu spokoju jest podstawą przy podłożu emocjonalnym kataru wstecznego.

Jak już wiadomo, katar wsteczny może być objawem różnych, często bardzo poważnych schorzeń. Dlatego najważniejsze jest postawienie właściwej diagnozy, a następnie wyleczenie choroby podstawowej. Niektóre z tych chorób wymagają przyjmowania leków do końca życia (przewlekłe choroby serca, nieoperacyjna niedomykalność zastawek, nieoperacyjne zmiany nowotworowe, itp.), ale ważne jest systematyczne podawanie ich psu, aby zminimalizować dodatkowo obciążające go ataki kataru wstecznego. Bardzo istotne jest regularne odrobaczanie zwierzęcia, aby katar wsteczny nie wystąpił jako objaw glistnicy. 

Jeżeli przyczyną wstecznego kataru jest alergia u psa, należy – w miarę możliwości – ustalić, co jest czynnikiem uczulającym. Może to być np. karma, wówczas trzeba sprawdzić, na który jej składnik pies jest uczulony. Najlepiej zrobić to, stosując dietę eliminacyjną. W przypadku alergii na inne czynniki (pyłki, zarodniki grzybów, ukąszenia owadów) sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, dlatego pies musi znajdować się pod opieką lekarza weterynarii, który doradzi metodę ustalenia alergenu i sposób odczulania. 

Mając psa ze skłonnościami do kataru wstecznego trzeba także pamiętać o nieużywaniu w domu substancji o ostrym, drażniącym drogi oddechowe zapachu, jak środki czystości zawierające amoniak, chemiczne odświeżacze powietrza, kadzidełka lub potpourri – dekoracji z suszonych perfumowanych roślin.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *