karma dla shih tzu

Kiedy i jak karmić shih tzu?

Shih tzu to modna, obok yorkshire terierów jedna z popularniejszych ras małych psów. Stąd bardzo wiele pytań w sieci na temat żywienia shih tzu i równie wiele odpowiedzi, nie zawsze jednak zgodnych z prawidłowymi zasadami karmienia. A jak powinno być?

Czym karmić shih tzu?

Shih tzu karmi się tym, co jedzą yorki i inne małe rasy – mięsem, warzywami i wypełniaczem (ryż, makaron, płatki zbóż – do wyboru. Każdy posiłek shih tzu musi zawierać niezbędne składniki odżywcze: białko, węglowodany, błonnik pokarmowy, witaminy, makro- i mikroelementy oraz tłuszcze. Pełen zestaw składników można zagwarantować, podając gotowane jedzenie naturalne. Shih tzu jest rasą brachycefaliczną. W związku z tym jego pożywienie powinno być bardziej rozdrobnione, aby pies nie miał problemów z gryzieniem.

Co może jeść shih tzu?

Shih tzu może jeść to samo, co jedzą york teriery i inne małe rasy. Odpowiednia jest wołowina, jagnięcina, mięso z królika, dziczyzna, drób, ryby morskie, podroby. Dodatkowymi źródłami białka są jaja i biały ser. Z warzyw można podawać marchew, pietruszkę i seler, z wypełniaczy – biały ryż, makaron lub płatki – owsiane albo ryżowe.

Po obróbce termicznej podaje się mięso, warzywa i wypełniacz. W postaci surowej – tłuszcz (olej z łososia lub kryla), biały ser i żółtko jaja. Białko zawsze należy podawać ścięte.

Czym karmić szczeniaka shih tzu?

Szczeniak shih tzu może jeść świeże, gotowane mięso zwierząt przeżuwających (także dzikich), królika, kurczaka i indyka. Oprócz tego podaje się szczeniakowi shih tzu do jedzenia gotowane warzywa i gotowany ryż, makaron lub płatki ryżowe (owsiane) i olej z ryb morskich lub kryla.

Posiłki dla szczeniaka shih tzu uzupełnia się preparatami witaminowo-wapniowymi, szczególnie ważnymi w okresie dorastania i kształtowania kośćca. Pożywienie dla shih tzu powinno być również przyjazne dla jego długiej, efektownej szaty.

Ile je szczeniak shih tzu, a ile dorosły shih tzu?

Skład posiłku szczeniaka shih tzu nieco się różni od składu jedzenia psa dorosłego. Inna jest proporcja białka w stosunku do pozostałych składników. Szczeniak shih tzu otrzymuje 30 g białka na 1 kg wagi ciała, natomiast pies dorosły – 20 g. W miarę wzrostu szczeniaka zmniejsza się stopniowo ilość składnika białkowego na rzecz warzyw i węglowodanów.

Biorąc pod uwagę proporcje składników pokarmowych w jedzeniu dla psów ras małych, można łatwo obliczyć, ile powinien jeść szczeniak shih tzu, a ile dorosły pies tej rasy.

Przysmaki dla shih tzu?

Najlepszymi przysmakami dla shih tzu są produkty, będące w istocie pełnowartościowymi produktami żywnościowymi: kawałki surowej wołowiny, jabłka, banana, białego sera lub ugotowanego na twardo jajka. Mogą to być też małe kawałki sparzonej wątróbki drobiowej.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *