babeszjoza u psa

Krew w moczu u psa (krwiomocz) – przyczyny, objawy, skutki

Krew w moczu u psa jest zawsze niepokojącym widokiem. Pojawienie się krwi w moczu, zwane też krwiomoczem, jest sygnałem do zgłoszenia się z psem do lekarza weterynarii, który podejmie stosowne działania. Kiedy występuje krwiomocz, czego jest objawem i jak leczyć choroby, którym towarzyszy?

Krew w moczu psa – co oznacza?

Krwiomocz jest to obecność czerwonych ciałek krwi (erytrocytów) w moczu psa. Związany jest z zaburzeniami układów moczowego i rozrodczego u psów i suk. Właściciele często nie zauważają krwi w moczu, zwłaszcza u psów (samców), u których jest to trudniejsze. Czerwone krwinki nie zawsze są też widoczne gołym okiem, ich obecność ujawniona zostaje na ogół podczas badania laboratoryjnego moczu. Dlatego tak ważne jest okresowe kontrolne badanie moczu czworonoga. 

Widoczna krew w moczu może oznaczać stan fizjologiczny suki – w początkowych dniach cieczki, ale nie jest to związane z żadnymi zaburzeniami. Może też świadczyć o stanie zapalnym w obrębie układu moczowego lub rozrodczego (np. ropomacicze), niezupełnym wygojeniu się dróg rodnych po przebytym porodzie lub zmianach nowotworowych. Jeżeli zatem zauważymy ślady krwi w moczu suki, najpierw sprawdźmy, czy występuje także obrzęk sromu, typowy dla cieczki i czy jest to termin, w jakim powinna ona wystąpić. Z kolei u samca krew w moczu może pojawić się w związku ze zmianami w obrębie prostaty (przerost), urazami lub na tle nowotworowym. 

Jeżeli widoczna jest zmiana zabarwienia moczu, nie zawsze musi to być krwiomocz. U psów karmionych posiłkami domowymi, w których znajdują się buraki, może wystąpić czerwonawe zabarwienie i nie należy się tym niepokoić. Podobnie jeżeli pies żywiony jest kiepską karmą, zawierającą sztuczny czerwony barwnik, objawy mogą być podobne. Ale trzeba wziąć także pod uwagę możliwość krwiomoczu w wyniku zakażenia babeszją przeniesioną przez kleszcza (p. kleszcz u psa), zatrucia związkami metali ciężkich lub nadmiernego wysiłku fizycznego. W każdym przypadku, poza cieczką u suki, niezbędne jest zgłoszenie się do lekarza weterynarii. 

Konieczne będzie badanie moczu, ewentualnie pobranie krwi do wykonania morfologii. „Złapanie” moczu jest nie lada sztuką, szczególnie u samca. W tym celu wyprowadzamy czworonoga na spacer na krótkiej smyczy, trzymając w ręku zwykłą wyparzoną łyżkę wazową, możliwie na jak najdłuższej rączce, a w kieszeni jałowy pojemnik na mocz (dostępny w każdej aptece). Kiedy zauważymy, że pies (suka) przymierza się do załatwienia potrzeby, podstawiamy łyżkę, starając się nie dotykać nią zwierzęcia. Uchwycony mocz natychmiast przelewamy do pojemnika i starannie go zakręcamy. Operacja ta jest łatwiejsza u suki, która zazwyczaj opróżnia pęcherz za jednym razem, natomiast pies na ogół robi to wielokrotnie i po trochu, podnosząc nogę o różne interesujące go „obiekty”. Dlatego łyżkę trzeba podstawić kilka razy, aby ilość moczu była wystarczająca do badania.

Krew w moczu u psa – przyczyny

Górne drogi moczowe psa obejmują parzyste narządy – nerki i moczowody. Choroby nerek często skutkują pojawieniem się krwi w moczu. Dotyczy to zwłaszcza stanów zapalnych (np. miedniczek nerkowych), kamicy nerkowej bądź procesu nowotworowego w obrębie nerek. U niektórych ras występują ponadto dziedziczne skłonności do samoistnego rozszerzania się naczyń krwionośnych w nerkach, a w rezultacie krwi w moczu (tzw. teleangiektazje w nerkach).

Dolne drogi moczowe to pęcherz moczowy i cewka moczowa, za pomocą której następuje wydalanie zgromadzonego w pęcherzu moczu na zewnątrz. Krew w moczu, widoczna zwłaszcza pod koniec sikania, może świadczyć o zakażeniu dolnych dróg moczowych – najczęstszym schorzeniu układu moczowego u psów. To z kolei może być następstwem uczulenia, nieprawidłowości w budowie anatomicznej, nietrzymania moczu (np. o podłożu hormonalnym u suk po sterylizacji). Krwiomocz zdarza się przy kamicy pęcherza moczowego na skutek mechanicznego drażnienia wewnętrznych ścian pęcherza, przy zmianach nowotworowych pęcherza, rozroście i zapaleniu prostaty u niekastrowanych samców.

Krew w moczu psa może pojawić się także w wyniku pęknięcia pęcherza moczowego, spowodowanego wypadkiem (potrąceniem przez samochód, pogryzieniem przez innego psa, itp.) lub innym uszkodzeniem mechanicznym.

Coraz częściej zdarza się krwiomocz u psa jako sygnał zakażenia pasożytniczego, np. nerkowca (Dioctophyma renale). Jest to jeden z najdłuższych pasożytów, zaliczany do gromady nicieni; długość samicy osiąga nawet 100 cm, samca – do 40 cm. Osobniki dorosłe bytują w nerkach żywicieli ostatecznych (psów, kotów, a także ludzi), żywiąc się krwią i miąższem tych narządów. Pies może paść ofiarą nerkowca po zjedzeniu surowej, niedogotowanej lub niedosmażonej ryby, skorupiaka lub mięczaka (żywicieli pośrednich), których mięso zawiera otorbione larwy pasożyta. W związku z tym nie ma możliwości zarażenia się człowieka bezpośrednio od psa, bowiem wydalane jaja muszą trafić do organizmu żywiciela pośredniego.

Krwiomocz u psa – objawy 

Objawy krwiomoczu u psa są dość charakterystyczne. Właściciele sygnalizują różowawe lub  czerwonawe zabarwienie moczu, często przy końcu sikania, czerwone smugi, czasem skrzepy. Te ostatnie są dość typowe u suk, które czyszczą się po porodzie. Przy zakażeniu babeszjozą lub zapaleniu wątroby mocz zmienia barwę na brunatną; jest to związane z obecnością methemoglobiny lub mioglobiny.

Natomiast mocz w kolorze intensywnie pomarańczowym oznacza, że znajduje się w nim bilirubina – barwnik żółciowy, będący produktem rozpadu hemu (inaczej żelazoporfiryny, grupy enzymów, znajdujących się m.in. w hemoglobinie i mioglobinie), przede wszystkim pochodzącego z niszczonych krwinek czerwonych. Obecność bilirubiny może świadczyć o chorobach wątroby lub o silnym odwodnieniu psa.

Krwiomocz u psa – leczenie

Krwiomocz sam w sobie jest objawem, dlatego lekarz weterynarii skupia się głównie na zdiagnozowaniu i leczeniu choroby, która objawiła się krwią w moczu u psa. Podstawą leczenia jest wynik badania moczu i krwi, a także badanie USG. W uzasadnionych przypadkach wykonuje się urografię. Badanie moczu obejmuje określenie, oprócz liczby erytrocytów i leukocytów, poziomu mocznika, kreatyniny i fosforanów, a także posiew moczu w celu ustalenia obecności bakterii i określenia ich rodzaju. Na badanie należy zgłosić się z pobranym moczem naj najszybciej, najlepiej w ciągu 24 godzin od zauważenia pierwszego wystąpienia krwiomoczu. Mocz do badania pobiera się po nocy (tzw. mocz poranny), natomiast krew trzeba pobrać od psa na czczo, zatem nie powinien on dostać rano posiłku w dniu badania.

Po otrzymaniu wszystkich wyników lekarz weterynarii wdroży stosowne leczenie. Oto standardowe metody leczenia schorzeń, objawiających się między innymi krwiomoczem:

  • Zakażenie bakteryjne – terapia antybiotykowa; lek dobierany jest zależnie od antybiogramu (wyników posiewu)
  • Przerost gruczołu krokowego lub jego zmiany nowotworowe – kastracja 
  • Zakażenie nerkowcem – usunięcie zaatakowanej nerki (zazwyczaj prawej)
  • Kamica nerkowa lub pęcherza moczowego – w zależności od wielkości kamieni próba ich skruszenia ultradźwiękami, wypłukania lub podawanie leków rozpuszczających zależnie od składu chemicznego kamieni. Przy bezmoczu spowodowanym zaczopowaniem cewki moczowej konieczne jest jej udrożnienie za pomocą cewnika. Osłonowo podaje się antybiotyk i lek przeciwzapalny. Zabieg chirurgiczny stosuje się, kiedy kamienie są zbyt duże, aby można było pozbyć się ich metodami nieinwazyjnymi. Uwaga: kamica moczowa ma tendencje do nawracania, dlatego konieczne jest zapobieganie nawrotom przede wszystkim za pomocą odpowiedniej diety. Lekarz weterynarii zleci badanie składu i właściwości chemicznych kamieni i na tej podstawie określi, jaka karma dla psa z chorymi nerkami lub pęcherzem będzie najlepsza. Niezbędne są również leki zapobiegające nawrotom.

Po usunięciu przyczyny krwiomoczu istotne jest dalsze postępowanie, mające na celu niedopuszczenie do powtórzenia się objawów, a także zmiana niektórych nawyków. W przypadku sterylizacji należy zmienić sposób żywienia, aby nie doprowadzić do nadwagi. Karma dla psa po sterylizacji jest niskobiałkowa i niskotłuszczowa, a domowe jedzenie dla psa powinno zawierać mniej składników wysokoenergetycznych na rzecz błonnika pokarmowego. W razie nadmiernego przyrostu masy ciała trzeba zapytać lekarza weterynarii, jak odchudzić psa

Dieta nerkowa dla psa musi być lekkostrawna, dlatego warto stosować posiłki domowe. Nie zawsze karma weterynaryjna dobrze służy czworonogowi. Po zjedzeniu suchej karmy może pojawić się krew w kale psa, jeżeli nie był wcześniej do niej przyzwyczajony. Z kolei śluz w kale psa może wystąpić po zmianie dotychczas podawanej karmy suchej na jedzenie domowe, ale jest to stan przejściowy.

Niezbędne jest także zabezpieczenie czworonoga przed pasożytami zewnętrznymi, np. za pomocą obroży insektobójczej. Przed jej założeniem należy dokładnie przejrzeć sierść i skórę w celu usunięcia ewentualnych kleszczy (p. jak wyciągnąć kleszcze u psa), które po obumarciu nie odpadną same.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *