najlepsza morka karma dla psa

Lekkostrawne jedzenie dla psa

Bywają sytuacje, kiedy nasz pies wymaga lekkostrawnego jedzenia. Są to głównie stany chorobowe, pooperacyjne, niekiedy też wynikające z niedożywienia. Wprowadzenie diety lekkostrawnej u psa powinno być poprzedzone konsultacją weterynaryjną. Lekarz zleci wykonanie badań i na podstawie ich wyników zaleci odpowiednie żywienie. Co należy wiedzieć o lekkostrawnym jedzeniu dla psa?

Co jest lekkostrawne dla psa

Dieta lekkostrawna dla psa jest dietą leczniczą. Jej założeniem jest dostarczenie takiej samej ilości energii i tylu składników odżywczych, ile znajduje się w jedzeniu dla psa zdrowego. Różni się ona jednak rodzajem pokarmu; w przypadku diety lekkostrawnej potrawy dla psa składają się z produktów, które nie zalegają w żołądku, są szybko trawione i nie obciążają przewodu pokarmowego.

Jedzenie lekkostrawne dla psa zalecane jest m.in. w następujących schorzeniach:

  • Biegunka
  • Zapalenie jelit
  • Owrzodzenie lub stan zapalny błony śluzowej żołądka
  • Schorzenia wątroby lub nerek
  • Nowotwory przewodu pokarmowego

Dieta lekkostrawna obowiązuje również w stanach pooperacyjnych, zwłaszcza przewodu pokarmowego, zalecana jest też dla psów starszych, otyłych lub wychudzonych. W przypadku otyłości odpowiednie zbilansowanie diety umożliwi trwałą utratę nadwagi, natomiast u zwierząt wychudzonych – przywrócenie normalnej pracy przewodu pokarmowego i stopniowy powrót do standardowego żywienia.

Lekkostrawne gotowane jedzenie dla psa powinno zawierać większe ilości białka kosztem tłuszczu. Źródłem białka w diecie lekkostrawnej jest mięso o niskiej zawartości tłuszczu: kurczak, indyk, królik cielęcina, ryby. Tłuszcz wydłuża obecność treści pokarmowej w żołądku. Z warzyw najzdrowsza jest marchew. Lekkostrawny posiłek dla psa można uzupełnić niewielką ilością gotowanego ryżu lub gotowanych ziemniaków.

Osobną kwestią są alergie różnego pochodzenia, objawiające się zaburzeniami pokarmowymi lub skórnymi. W przypadku podejrzenia alergii lub nietolerancji pokarmowej lekarz weterynarii powinien zaproponować wykonanie testów pokarmowych. Polegają one na podawaniu poszczególnych składników pokarmowych i obserwowaniu efektów, jednak wymaga ścisłego przestrzegania reżimu żywieniowego (np. nie wolno w tym okresie podawać jakichkolwiek smakołyków). Takie testy trwają nawet kilka tygodni.

Przy problemach trawiennych pies powinien otrzymywać posiłki częściej i w niewielkiej objętości. Jeżeli pies przeszedł operację skrętu żołądka, taki sposób żywienia jest niezbędny do końca życia zwierzęcia.

Należy pamiętać, że każdy pies jest inny i w przypadku ustalania diety lekkostrawnej należy uwzględnić szereg czynników: wiek, płeć, masę ciała, tryb życia i metabolizm psa. Każdy z nich jest istotny dla wpływu poszczególnych składników odżywczych na organizm psa. Dlatego tak ważne jest wykonanie badań (krew, mocz) przed ustaleniem właściwego sposobu żywienia.

Lekkostrawna dieta dla psa

U psa chorego, rekonwalescenta lub starszego przewód pokarmowy jest znacznie bardziej podatny na różne zaburzenia, niż u psa zdrowego. Psy generalnie żują pokarm dość niedbale; w przypadku zwierząt starszych lub z problemami stomatologicznymi dochodzi również niegryzienie pokarmu i przełykanie dużych kawałków, co obciąża pracę jelit. Schorzenia układu trawiennego mogą być też przyczyną zmian składu flory bakteryjnej jelit, skutkujących bolesnymi wzdęciami i wydalaniem cuchnących gazów. Dlatego konieczne jest opracowanie takiej diety, która wspomagałaby zasadnicze leczenie, ale i umożliwiała komfort życia psa. 

Gotowane chude mięso, chudy biały ser czy gotowane na miękko jaja (przy założeniu, że wątroba pracuje prawidłowo) z dodatkiem gotowanej marchwi i ewentualnie ryżu zapewnią prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Podaje się mięso mięśniowe, z podrobów ewentualnie serca. Rezygnujemy z wątroby czy nerek ze względu na dużą zawartość cholesterolu. Wołowinę gotuje się dłużej, do miękkości. Mięso białe, np. kurczaka, wystarczy gotować kilka minut, natomiast ryby morskie praktycznie wystarczy sparzyć wrzątkiem, aby ścięło się białko.

Warzywa muszą być ugotowane do miękkości i roztarte, podobnie ryż. Lekkostrawny posiłek dla psa powinien mieć jak najdrobniejszą i papkowatą konsystencję. Można, po konsultacji z lekarzem weterynarii, dodać do niego niewielką ilość tłuszczu, aby dostarczyć niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3 i omega-6), których organizm psa nie wytwarza.

Jeżeli nie ma przeciwwskazań, można do lekkostrawnej diety wprowadzić tarte jabłko. Należy obrać je ze skórki i zetrzeć na drobnej tarce, aby miało konsystencję papki, bezpośrednio przed podaniem, gdyż szybko się utlenia i ciemnieje. Można również podać miąższ jabłka pieczonego. W porozumieniu z lekarzem weterynarii dozwolony jest roztarty banan, który jest produktem gęstym żywieniowo, zawiera sporo witamin i soli mineralnych.

Czego nie należy podawać w diecie lekkostrawnej? Przede wszystkim tłustego mięsa i podrobów, rzeczy smażonych (resztek z naszego obiadu), surowych warzyw i owoców, surowych jajek. W żadnym wypadku nie wolno podawać kości i chrząstek. Istotne znaczenie ma temperatura posiłku. Nie może ona być zbyt niska (jedzenie prosto z lodówki) ani zbyt wysoka (bezpośrednio po ugotowaniu). Najbardziej odpowiednia jest temperatura pokojowa.

Niezwykle istotne w diecie lekkostrawnej dla psa jest odpowiednia ilość płynów. Pies powinien mieć stały dostęp do miski z wodą. Są jednak psy, które w ogóle mało piją, dlatego zalecane jest podawanie posiłków z domieszką wywaru, w którym gotowało się mięso i warzywa lub ryż. Właściwe nawodnienie jest podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu i przyspiesza proces zdrowienia.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *