biegunka u psa

Lewatywa u psa

Lewatywa jest zabiegiem medycznym znanym już od starożytności. Celem zabiegu było oczyszczenie organizmu z toksyn i ułatwienie wypróżniania; w wieku XVII lewatywa stała się w Europie Zachodniej codziennym, aczkolwiek luksusowym zabiegiem higienicznym. Obecnie stosuje się ją jedynie jako zabieg leczniczy nie tylko u ludzi, ale i u zwierząt, w tym także u psów.

Lewatywa u psa – jak zrobić

Wykonanie lewatywy nie jest czynnością trudną. Nie należy jednak tego robić bez wskazania lekarza weterynarii. Jest to rozwiązanie, kiedy żadne inne metody wspomagające wypróżnienie nie skutkują, a jest ich kilka. 

Jak zwykle jednak najważniejsza jest profilaktyka. Śluzówka jelit wchłania wodę, a masy kałowe ulegają zagęszczeniu. Jeżeli pies pije zbyt mało wody, masy te silnie się odwadniają, przybierając  bardzo twardą konsystencję. W rezultacie pies nie może ich wydalić. Dlatego nie należy pozbawiać psa całodobowego dostępu do miski z wodą. Niektórzy właściciele robią to, bo rzekomo „pies pije dużo wody i trzeba z nim często wychodzić”. Otóż pies sam sobie reguluje ilość wypijanej wody. Może pić jej o wiele więcej, jeżeli otrzymuje do jedzenia suchą karmę.

W przypadku trudności z wypróżnieniem najpierw należy zastosować naturalne metody przeczyszczające: podać tłustsze mięso, błonnik, ewentualnie łagodny, ziołowy środek przeczyszczający, dostępny w aptece (należy zaznaczyć, że kupujemy dla psa). Jeżeli pies nie chce jeść, jest osowiały i ma twarde powłoki brzuszne, trzeba odwiedzić lekarza weterynarii, który po zbadaniu psa wykona lewatywę i nauczy, jak robić ją w domu.

Do zrobienia domowej lewatywy u psa potrzebny jest specjalny zestaw, do kupienia w aptekach. Może to być ostatecznie giętka i miękka kaniula z delikatną końcówką i strzykawka o dużej pojemności. Płyn do wykonywania lewatywy również można kupić gotowy w aptece.

Ważne jest, aby przed umieszczeniem kaniuli w odbycie psa wypełnić ją płynem. Chodzi o to, aby do jelita grubego nie wtłaczać powietrza. Następnie końcówkę smaruje się wazeliną lub olejem i ostrożnie wprowadza do odbytu psa na odpowiednią głębokość, po czym powoli dozuje się płyn. Pies powinien leżeć na boku. Podczas lewatywy masuje się delikatnie jego powłoki brzuszne w kierunku odbytu, wspomagając w ten sposób perystaltykę. 

Ilość podawanego płynu nie powinna wynosić więcej niż 10 ml na 1 kg ciężaru ciała psa, o ile lekarz weterynarii nie zaleci inaczej. 

Domowa lewatywa dla psa

Jeżeli lekarz weterynarii zaleci lewatywę dla psa jako metodę leczenia i konieczne jest jej codzienne wykonywanie, najlepiej robić to w domu. Powinno się robić psu lewatywę w dwie osoby; jedna wykonuje zabieg, druga w tym czasie przytrzymuje, masuje i uspokaja psa. Jest to ważne, gdyż lewatywa jest zabiegiem ingerującym mechanicznie w przewód pokarmowy i jeżeli pies zacznie się szamotać, może dojść do przebicia jelita.

Koniecznie trzeba zadbać o właściwą temperaturę płynu. Nie może ona być ani zbyt niska, ani zbyt wysoka, aby nie wyziębić ani nie poparzyć jelita. Najlepiej jeżeli temperatura płynu wynosi około 38  stopni – tyle, ile normalna temperatura zdrowego psa mierzona w odbycie. Warto też zaopatrzyć się w ręczniki jednorazowe i podkłady, aby po wykonaniu lewatywy treść mogła swobodnie wypłynąć. Tuż po lewatywie wyprowadza się psa na spacer, aby mógł ewentualnie wypróżnić się samodzielnie. Należy wówczas sprawdzić wygląd kupy u psa, a najlepiej zebrać ją do pojemnika i pokazać lekarzowi weterynarii. Być może na tej podstawie uda się ocenić, co było przyczyną braku wypróżnień. Mogą one być bardzo różne, poczynając od „zwykłego” nienawodnienia, poprzez zmiany metabolizmu pod wpływem czynników hormonalnych (np. cieczka u psa) aż po poważniejsze schorzenia wewnętrzne (np. chora wątroba u psa).

Jeżeli właściciel ma wątpliwości, czy poradzi sobie z lewatywą domową, z czego ją zrobić, itp., albo nie ma pomocnika – lepiej udać się do gabinetu weterynaryjnego. Lekarz jest osobą doświadczoną, fachową i wykona zabieg profesjonalnie, a w razie konieczności poda psu środek uspokajający, którego podanie w domu jest najczęściej niemożliwe.

Do lewatywy u psa nie należy stosować mydła. Ma ono właściwości podrażniające i obkurczające śluzówkę jelita, co może dać skutek odwrotny do zamierzonego. Poza tym śluzówka, jako organ aktywny, wchłania substancje do organizmu, a mydło z pewnością nie jest przeznaczone do użytku wewnętrznego.

Lewatywa u psa – cena

Ceny zabiegów weterynaryjnych są zróżnicowane w zależności od wielu czynników: regionu Polski, szczegółowej lokalizacji placówki, jej statusu (gabinet, przychodnia, klinika) oraz kwalifikacji i doświadczenia lekarza weterynarii. Nie bez znaczenia jest również koszt użytych do zabiegu narzędzi, akcesoriów jednorazowych i preparatów. 

Cena lewatywy nie powinna przekroczyć przeciętnie kilkudziesięciu do stu złotych. U małego psa lewatywa kosztuje mniej, u dużego więcej. W przypadku stosowania lewatywy jako metody w terapii paliatywnej (np. przy nieoperacyjnych guzach nowotworowych, czyraczycy odbytu, schorzeniach kręgosłupa lędźwiowego), przy których defekacja sprawia psu silny ból i z tego powodu boi się on wypróżniać, a właściciel nie chce sam wykonywać zabiegu w domu, cenę można na ogół negocjować. Warto o tym pamiętać, szczególnie w bieżącym, 2022 roku, kiedy ceny usług weterynaryjnych mogą zmienić się dość istotnie.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *