Dieta dla psów małych ras

Najlepsza karma dla psów małych ras

Każdy właściciel psa chciałby, aby jego czworonożny przyjaciel cieszył się dobrą kondycją przez wiele lat. Zasadniczym warunkiem dobrego zdrowia psa jest jego prawidłowe odżywianie. Różne rasy mają różne wymagania żywieniowe ze względu na odmienny metabolizm i zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Jaka jest najlepsza karma dla małych psów?

Karma dla psów małych ras

Rasami małymi są takie, w których ciężar ciała dorosłego osobnika nie przekracza 10 kilogramów. Zalicza się do nich ogromną większość ras ozdobnych, jamniki, małe teriery (jack russell, parson russell, yorkshire, westie), miniaturowe pinczery i sznaucery, itp. Małe rasy odznaczają się znacznie szybszą przemianą materii niż większe, a co za tym idzie – większe zapotrzebowanie na energię w stosunku do masy ciała.

Szczeniaki małych ras rozwijają się i dorastają bardzo szybko; dojrzałość płciową osiągają niekiedy już w wieku 6 miesięcy, choć oczywiście na tym nie kończy się ich ostateczny rozwój. Potrzebują zatem karmy dla szczeniaków do wieku około 10 – 12 miesięcy. Ich przewód pokarmowy jest bowiem wciąż nie do końca rozwinięty. Wielu hodowców stosuje gotowe karmy dla szczeniaków małych ras psów, np. Royal. Jednak przed podjęciem decyzji jaką karmę wybrać dla psa trzeba pamiętać, że dobra karma dla szczeniąt psów małych ras musi składać się z naturalnych komponentów najwyższej jakości i nie może zawierać jakichkolwiek substancji chemicznych – barwników, polepszaczy smaku i aromatu oraz konserwantów. Najważniejszą cechą dobrej karmy dla szczeniaków małych ras jest wysoka zawartość łatwostrawnego białka (podstawowego budulca organizmu), a także obecność soli mineralnych pierwiastków, wchodzących w skład kości i zębów oraz zawartość witamin i wartościowych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Takie wymagania może spełniać gotowane jedzenie przyrządzane w domu, którego podstawowym składnikiem jest wysokowartościowe mięso mięśniowe z dodatkiem podrobów, warzywa i ewentualnie ryż. Posiłek naturalny musi być suplementowany preparatami witaminowo – wapniowymi.

Karma dla dorosłych psów małych ras

Posiłek psa dorosłego różni się od posiłku szczeniaka. Dorosły pies małej rasy ma mniejsze zapotrzebowanie na energię niż szczeniak. Nie oznacza to jednak, że karma dla dorosłego i starszego psa małej rasy może być mniej wartościowa od karmy dla szczeniaka. Powinna ona zawierać, oprócz białka i węglowodanów, dodatki wspomagające prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w tym osłaniające stawy, układ kostny, pielęgnujące skórę i sierść. Zalicza się do nich kwasy omega-3 i omega-6, przeciwutleniacze, glukozaminę, siarczan chondroityny, prebiotyki i pozostałe suplementy, niezbędne dla dobrej kondycji i zdrowia psa. 

Dobra karma dla dorosłych i starszych psów małych ras nie powinna natomiast zawierać zbóż: pszenicy, kukurydzy, soi, a także innych źródeł glutenu, jak również składników modyfikowanych genetycznie.

Dobre karmy dla małych dorosłych i starszych psów powinny uwzględniać takie czynniki, jak wielkość psa, wiek, stan zdrowia, tryb życia, skłonności do różnych chorób, a także potrzeby indywidualne. W przypadku psa małej rasy z określonymi schorzeniami odpowiednia jest karma weterynaryjna, w zależności od niedomagania. Uwzględniając wszystkie aspekty, optymalnym rozwiązaniem jest jedzenie gotowane, składające się z odpowiednich proporcji mięsa, warzyw, owoców, wartościowych tłuszczów (oleju z łososia lub rzepakowego) oraz suplementów, zapewniających właściwą podaż witamin i minerałów.

Wielu właścicieli zastanawia się, ile powinien jeść pies małej rasy, aby utrzymać dobre zdrowie i kondycję. Dawkowanie pożywienia zależy od wspomnianych już czynników: wieku (im starszy pies, tym mniejsze jest jego zapotrzebowanie na energię), trybu życia (psy zażywające dużo ruchu powinny jeść więcej niż te, które większość czasu spędzają na kanapie) i ogólnego stanu zdrowia. 

Psy małych ras można żywić raz dziennie, aczkolwiek zarówno lekarze weterynarii, dietetycy, jak i wielu hodowców uważa, że podawanie posiłku dwa razy dziennie (rano i wieczorem) jest zdrowsze. Jest to o tyle uzasadnione, że żołądek małego psa ma niewielką pojemność, przez co nie może pomieścić zbyt dużej ilości pożywienia jednorazowo. Oczywiście nie zwiększa się dziennej racji pokarmowej, ale dzieli się ją na dwie części. 

Karma dla psów małych ras, zwłaszcza starszych, powinna uwzględniać także ich skłonności do schorzeń uzębienia, szczególnie do odkładania się kamienia nazębnego, oraz dolegliwości ze strony układu krążenia, w tym niedomykalności zastawek. Tej ostatniej grupie chorób sprzyja nadwaga i otyłość. Dlatego należy dbać o prawidłową masę ciała małych dorosłych psów, bowiem otłuszczenie serca stanowi ogromne obciążenie dla organizmu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *