najlepsza mokra karma dla psa

Najlepsze suche karmy dla psów – ranking suchych karm

Rynek obfituje w najróżniejsze suche karmy dla psów. Można je kupić w stacjonarnych lub internetowych sklepach zoologicznych, w sklepach firmowych producentów oraz w popularnych sieciach marketów ogólnospożywczych. Różne są także ceny tych karm. Jak rozpoznać, które z nich są najlepsze, czym kierować się przy ich zakupie, a które z nich lepiej omijać?

Suche karmy dla psa – ranking

Pies jest zwierzęciem względnie mięsożernym, dlatego jego pożywienie powinno zawierać około 80 – 85 proc. mięsa, podrobów i innych części ciała zwierząt rzeźnych i łownych. Jest to najważniejsze kryterium przy sporządzaniu rankingu suchych karm dla psów, oczywiście nie biorąc pod uwagę karm specyficznych (wegańska lub wegetariańska karma dla psa), gdzie mięso w ogóle nie występuje jako składnik. Karmy te, aczkolwiek ostatnimi czasy dość popularne, należy traktować raczej jako odpowiedź rynku na modę na żywienie bezmięsne, aniżeli jako racjonalne podejście do karmienia psa. Wprawdzie względna mięsożerność oznacza możliwość efektywnego korzystania tak z pożywienia zwierzęcego, jak i roślinnego, jednak nie należy zapominać, że pies jest przede wszystkim zwierzęciem drapieżnym.

Zasadniczą kwestią jest czytanie etykiet i porównywanie składu karmy z tabelą zapotrzebowania psa danej rasy lub wielkości na poszczególne składniki. W ten sposób można ustalić własny ranking suchych karm dla swojego psa i wybrać najlepszą. Może się okazać, że korzystna będzie zmiana karmy u psa. Dorosłemu psu zmienia się karmę, mieszając dotychczas podawaną i nową, stopniowo zwiększając ilość nowej kosztem dotychczasowej. Zmiana powinna trwać kilka dni, aby uniknąć sensacji pokarmowych. U szczeniaka zmienia się karmę ze szczenięcej (Puppy) na „młodzieżową” (Junior), stosując tę samą metodę.

Najlepsze suche karmy dla psów kosztują. W przypadku pożywienia dla psów cena jest wprost proporcjonalna do jakości. Wprawdzie wszystkie karmy mają swoich zwolenników i przeciwników i rankingi tych karm są różne, ale na ogół karmy najlepsze jakościowo zamieniają się w tych rankingach miejscami tylko w obrębie kilku pierwszych. Podobnie zresztą dzieje się w rankingach karm mokrych – karma dla psa w puszkach lub saszetkach często kupowana jest jako dodatek smakowy do karmy suchej dla psów, które są niejadkami.

Najlepsza sucha karma dla psów

Dla każdego właściciela psa karma, którą akurat podaje swojemu psu, jest najlepsza. Kryteria są czasem dość zaskakujące, bowiem dla niektórych najważniejszym jest cena, łatwość dostępu (w najbliższym sklepie spożywczym), poręczne opakowanie, możliwość zakupu w promocji, itp. Tymczasem najlepsza sucha karma dla psa to taka, która:

  • Jest zbilansowana pod względem składników odżywczych, odpowiednio do wieku, wielkości (rasy) i aktywności psa. Zbilansowanie polega na odpowiednich proporcjach wszystkich składników pokarmowych, jak białka, aminokwasy, popiół i tłuszcze
  • Ma właściwe proporcje witamin i soli mineralnych
  • Zawiera odpowiednią ilość lekkostrawnego, łatwo przyswajalnego, wysokiej jakości białka, warzyw i owoców; pies po zjedzeniu takiej karmy czuje się dobrze, nie czuje się ociężały, nie ma wzdęć i innych niepożądanych objawów gastrycznych, regularnie i bezproblemowo się wypróżnia
  • Posiada dodatki substancji, utrzymujących poziom flory bakteryjnej w jelitach
  • Zawiera proporcjonalną ilość błonnika pokarmowego
  • Wspomaga zdrowie uzębienia, sprzyja usuwaniu nalotu
  • Uformowana jest w granulat o wielkości dostosowanej do wielkości i wieku psa
  • Jest smakowita dla psa.

Powyższe kryteria dotyczą (aczkolwiek w nieco innym stopniu) również suchych karm weterynaryjnych (np. karmy niskotłuszczowe dla psów, karmy dla psów z cukrzycą, itp.). Zastosowane w nich proporcje poszczególnych składników są nieco inne, przystosowane do schorzenia, którego leczenie mają wspomagać.

Polecane suche karmy dla psa

Jak już wiadomo, najlepsza sucha karma dla psa zawiera wysokowartościowe, lekkostrawne białko zwierzęce. Ale to nie wszystko. Wiele nawet bardzo dobrych jakościowo karm składa się z białka pochodzącego z wielu źródeł. Tymczasem na czołowych miejscach w rankingu suchych karm znajdują się monobiałkowe, czyli takie, które zawierają białko z jednego źródła. Może to być wołowina, kurczak, jagnięcina, dziczyzna, łosoś, itp., ale zawsze jeden rodzaj mięsa, a nie np. wołowina plus kurczak. Lekarze weterynarii również polecają karmy monobiałkowe, zwłaszcza w sytuacji, kiedy pies ma alergię pokarmową i niezbędne jest zastosowanie diety eliminacyjnej w celu ustalenia i wyłączenia z jego diety czynnika uczulającego.

Godne polecenia są też karmy zawierające naturalne tłuszcze zwierzęce, bogate w kwasy omega-3 i omega-6, których organizm psa nie wytwarza i muszą one być dostarczone z pożywieniem. Takimi tłuszczami są oleje rybne, w tym tran. Dobrze tolerowany przez psy jest też olej lniany i rzepakowy nierafinowany, dodawane do karm suchych w procesie produkcji na jednym z ostatnich etapów – oba te oleje nie nadają się do przetwarzania w wysokich temperaturach.

Istotnym kryterium jest ponadto brak w suchej karmie dla psa konserwantów, barwników, polepszaczy smaku i zapachu. Niestety, takich karm na rynku jest bardzo niewiele. Najlepsze suche karmy dla psów, produkowane bez jakichkolwiek dodatków chemicznych, osiągają bardzo wysokie ceny i można je kupić jedynie bezpośrednio u producentów lub w wyspecjalizowanych sklepach zoologicznych. Zdecydowanie taniej jest żywić psa bez „chemii” jedzeniem przygotowywanym w domu ze świeżych produktów, z dodatkiem naturalnych suplementów witaminowo – mineralnych.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *