najlepsza mokra karma dla psa

Ranking karmy dla psów

Prawidłowe żywienie jest podstawowym warunkiem dobrostanu psa. Powiedzenie „jesteś tym, co jesz” dotyczy także naszych czworonogów. Te, które są właściwie żywione, są żywotne, pełne energii, radosne, a ich sierść jest błyszcząca. Rynek obfituje w różnorodne karmy, suche i mokre, pojawiły się również oferty cateringu dla psów. Jaka jest najlepsza karma dla psa? Podejmujemy próbę zestawienia rankingu karm dla psów.

Najlepsza mokra karma dla psa

Pod pojęciem „karma mokra” rozumiemy tutaj wszystkie karmy, sprzedawane w puszkach lub saszetkach. Produkowane są z różnych gatunków mięsa i podrobów, z dodatkiem warzyw i wypełniaczy. Producenci na ogół gwarantują „doskonały mięsny smak”, „wysoką wartość odżywczą”, „dużą zawartość mięsa”, itp., itd. Karmy mokre występują w trzech postaciach:

  • mus (pasztet) – silnie rozdrobniona, o konsystencji pasty, gęsta i jednolita
  • kawałki w sosie – jednakowe, formowane maszynowo kawałki pokarmu zalane rzadkim sosem, który pozostaje płynny w temperaturze pokojowej
  • kawałki w galarecie – podobne kawałki pokarmu, zalane galaretą, która tężeje i pozostaje w tej formie w temperaturze pokojowej (po podgrzaniu upłynnia się).

Zawartość puszek (saszetek) bazuje na kurczaku, indyku, wołowinie, jagnięcinie, dziczyźnie lub króliku, rzadziej na mięsie z ryb morskich i cielęcinie. Gatunków mięsa nie miesza się, karmy mokre są jednorodne pod tym względem. Do masy mięsno – podrobowej dodaje się warzywa i wypełniacze zbożowe pszenne, żytnie, kukurydziane, owsiane, ryżowe lub sojowe.

Decydując się na mokrą karmę dla psa w puszcze lub saszetce należy bezwzględnie przeczytać etykietę. Mokra karma dla psa powinna zawierać odpowiednie proporcje białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów. Dane te muszą znajdować się na etykiecie, podobnie jak informacja o zalecanej dziennej dawce karmy.

Puszki sprzedawane są w różnych gramaturach. Pies przeważnie nie zjada całej zawartości puszki w jednym posiłku. Pozostałą część należy przechowywać w lodówce i skarmić najpóźniej w ciągu 24-48 godzin od otwarcia.

Mimo zróżnicowanego asortymentu i wygody w użytkowaniu, karma mokra w puszkach ma również wady. Z reguły zawartość czystego mięsa jest w nich niewielka, a użyte mięso jest pośledniego gatunku, w większości są to podroby. Dodatki zbożowe nie zawsze są dobrze tolerowane przez psa, mięso z kurczaka często powoduje alergie, oprócz tego karma w puszce lub saszetce zawiera polepszacze smaku ( głównie glutaminian monosodowy) i substancje konserwujące, nieobojętne dla organizmu psa. Dlatego gotowe karmy mokre powinny znaleźć się w rankingu za jedzeniem domowym.

Karma dla psa bez zbóż

Bezzbożowa karma dla psa przeznaczona jest dla zwierząt z nietolerancją zbóż lub z alergiami. Mogą być zarówno mokre, jak i suche. Pozbawione są dodatków zbożowych na rzecz składników mięsnych i warzywnych. Mokre karmy bezzbożowe w puszce lub saszetce w rankingu karm zajmują wyższe miejsce niż zwykłe karmy w puszce – właśnie dlatego, że są to karmy dla psów z dużą zawartością mięsa. Niektórzy właściciele psów pracujących kupują wyłącznie mokrą karmę bez zbóż, a ryż lub inny wypełniacz gotują w domu w samodzielnie ustalanych ilościach.

Bezzbożowe karmy suche uchodzą za wysokojakościowe. Według producentów zawierają nawet do 80 proc. mięsa. Niektórzy producenci deklarują, że dana karma jest odpowiednia dla psa każdej rasy i w każdym wieku, co wydaje się sporym nadużyciem z uwagi na różne zapotrzebowanie np. szczeniaka i psa dorosłego na składniki odżywcze, witaminy i minerały. Nie ma karmy uniwersalnej, dlatego producentów tak polecających swoje karmy lepiej omijać.

W rankingu suche karmy powinny zajmować dalekie miejsca. Są to produkty wysokoprzetworzone, wytwarzane metodą ekstruzji (przetłaczania surowca przez urządzenia, zwane ekstruderami, w temperaturze do 180 stopni i pod wysokim ciśnieniem do komory schładzającej). Surowce wyjściowe, zwłaszcza w przypadku karm tańszych, są najniższej jakości, niekiedy są to odpady poubojowe. Psy, które otrzymują karmę suchą, mają zwiększone zapotrzebowanie na wodę, gdyż karma jest jej całkowicie pozbawiona. W zasadzie jedynymi suchymi karmami dobrej jakości są bezzbożowe karmy weterynaryjne, dostępne jedynie w gabinetach lekarzy weterynarii: karma dla psa alergika, karma dietetyczna dla psa z problemami gastrycznymi, nerkowymi, wątrobowymi, itp. Są to karmy dla psa premium, a ich cena jest bardzo wysoka.

Karma wegetariańska i wegańska dla psa

Niezwykle rzadko, ale jednak zdarza się, że pies jest uczulony na podstawowy składnik swojej diety – białko zwierzęce. Jest to główny powód, dla którego właściciele decydują się na karmę wegańską lub wegetariańską dla swojego psa. Innym jest osobista etyka – kiedy sam właściciel jest wegetarianinem lub weganinem, ale są to sytuacje znacznie rzadsze.

W karmie wegańskiej lub wegetariańskiej białko z mięsa zastąpione jest na ogół białkiem sojowym. Nie stosuje się popularnej w diecie bezmięsnej człowieka fasoli jako źródła białka, bowiem ma ona silne właściwości wzdymające. Innym źródłem białka jest łubin, który nie zawiera glutenu. Poza tym karma wegańska i wegetariańska zawiera dodatki warzywne podobne do tych w karmach mięsnych.

Karma wegetariańska i wegańska występują zarówno w postaci suchej jak i mokrej.

Karma dla psów aktywnych

Psy pracujące (służbowe, policyjne, ratownicze, myśliwskie) i sportowe potrzebują więcej energii, niż psy o umiarkowanym trybie życia. Specjalistyczne karmy dla takich psów zawierają nawet ponad 80 proc. białka zwierzęcego oraz węglowodany. Są wysokokaloryczne i posiadają dodatek chondroityny i glukozaminy – substancji, które wzmacniają aparat ruchu. Wysokoenergetyczna karma dla psa jest droższa od karmy bytowej.

Szczególnym rodzajem karmy jest też karma dla psa juniora. Dorastająca młodzież ma zapotrzebowanie na składniki odżywcze wyższe niż psy dorosłe o spokojnym trybie życia. Natomiast karma dla psa seniora ma obniżoną zawartość białka i kaloryczność.

Wszystkie te karmy produkowane są zarówno w postaci suchego granulatu, jak i mokrej.

Karma dla psa – jaką wybrać?

W rankingu karm zdecydowanie na pierwszym miejscu powinno znaleźć się jedzenie gotowane w domu. Dlaczego?

  • Przygotowane jest ze świeżych surowców najwyższej jakości: mięsa mięśniowego, podrobów, warzyw, olejów
  • Nie zawiera żadnych dodatków konserwujących, chemicznych polepszaczy smaku i zapachu ani sztucznych barwników
  • Jedynym sposobem utrwalania jedzenia domowego jest mrożenie
  • Można komponować dowolne składniki w dowolnych proporcjach w zależności od zapotrzebowania psa
  • Można samemu ustalić i przygotować konsystencję jedzenia – mniej lub bardziej rozdrobnione, z większą lub mniejszą ilością wywaru, itp.

Domowe jedzenie dla psa wymaga natomiast suplementacji witaminowej i mineralnej. Suplementy może dobrać lekarz weterynarii zgodnie z wiekiem, wielkością, stanem zdrowia i kondycją, a także aktualnym stanem fizjologicznym, np. dla suki ciężarnej i karmiącej.

Naturalna karma domowa, poza wszelkimi wymienionymi zaletami, posiada też i tę, że w porównaniu do karm gotowych jest najtańsza. Ceny składników, kupowanych bezpośrednio u producentów, są znacznie niższe niż w sklepach.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *