Pies ma tylko jedno życie, jak sprawić by było jak najdłuższe?

Każdy właściciel psa chce, żeby ich szczęście na czterech łapach, jak najdłużej cieszyło się zdrowiem i miało siły na zabawy i spacery. Natura niestety wymyśliła inny plan i zaprogramowała organizm czworonoga na określony czas. Ile? Wszystko zależy od kilku czynników – wielkości psa, płci, ale przede wszystkich od jego właścicieli! Tak, tak, to właśnie człowiek może wprowadzić w codzienność psiaka kilka prostych zasad, które pozwolą wydłużyć jego życie.

1. PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE

Jesteś tym, co jesz – to co działa na nas, działa także na nasze psy. Pożywienie jest jednym z głównych czynników, które ma wpływ na długość i jakość naszego życia. Dobre jedzenie to podstawa! Odpowiednio zbilansowana i niskoprzetworzona dieta jest naprawdę łatwym, a jednocześnie kluczowym punktem w życiu naszego pupila. Zadbany pies z dużą ilością energii i piękną błyszcząca sierścią to zasługa odpowiednich składników w misce.

Inaczej na nasze pieski będzie działało mięso mięśniowe, a inaczej mięso pochodzące z odpadów produkcyjnych, które mięsem jest tylko z nazwy. Taki zabieg sprytnie wykorzystują producenci karm komercyjnych. Niech nie zmyli was kolorowa etykieta i zadowolony pies na zdjęciu. Najważniejszy zawsze będzie jej skład. Sama informacja, że karma zawiera 70% mięsa, nie zawsze oznacza jej wysoką jakość. To świeże mięso mięśniowe, niskoprzetworzone, zawsze będzie głównym źródłem energii psa, a odpady produkcyjne pochodzenia zwierzęcego stanowią jedynie tani substytut i wypełniacz.

2. ODPOWIEDNIA WAGA

Nie tylko jakość karmy jest istotna, ale także jej odpowiednia ilość. Nawet najlepsze jedzenie podawane w zbyt dużej ilości, może zaszkodzić naszemu psu. Przekarmianie pupila prowadzi do nadwyżki kalorycznej, a stąd już prosta droga do otyłości. Nadwaga staje się coraz większym problemem wśród psów.

Informacje o dawkowaniu zawarte na opakowaniach są nieprecyzyjne, a my nie potrafimy odmówić jak nas prosi o dokładkę. Nadmierna masa ciała nie służy wydłużaniu życia, może jedynie przyśpieszyć pojawienie się groźnych dla psów chorób takich jak otyłość, czy cukrzyca. Dlatego utrzymanie prawidłowej wagi jest tak istotne w życiu psa z resztą tak samo jak u ludzi.

3. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Ruch jest bardzo ważny, aby utrzymać dobrą kondycję i cieszyć się dłużej nienagannym zdrowiem. Każdy pies oprócz szybkiego spaceru potrzebuje także wysiłku fizycznego, który powinien być dopasowany do jego potrzeb. Wbrew pozorom nawet największy kanapowiec lubi się porządnie zmęczyć. Może to być godzinne bieganie po lesie, pływanie w jeziorku, ale dla niektórych wystarczy nawet 30 minut żwawego spaceru przy nodze właściciela. Trening oprócz wpływu na organizm, ma też inne zalety – pozwala dać upust psiej energii, zbliża psa i właściciela, a także pozwala na naukę nowych komend.

4. REGULARNE WIZYTY KONTROLNE

Zdrowy pies na wizytę do lecznicy powinien udać się przynajmniej raz w roku. Kontrolne badanie krwi i moczu pozwolą na wczesne wykrycie ewentualnych choroby. To daje dużo większe szanse na wyleczenie i dłuższe życie. Lekarz weterynarii powinien też zajrzeć w pyszczek naszego psa, aby skontrolować stan jego zębów.

5. SZCZEPIENIA I ODROBACZENIA

Choroby zakaźne są bardzo groźne dla naszego pupila. Regularne szczepienie pozwoli nam uniknąć walki z ciężkimi chorobami,po których mogą zdarzyć się powikłania. Warto też pamiętać o regularnym odrobaczeniu naszego psa, a także stosowaniu środków na pasożyty zewnętrzne. Systematyczność w aplikacji odpowiednich preparatów może znacząco wpłynąć na długość życia naszego przyjaciela.

Dobro psa jest najważniejsze, dlatego już dziś wprowadź w jego życie właśnie tych kilka prostych zasad. Odpowiednia dieta i ruch to łatwa droga do pięknej starości. Nikt nie jest w stanie przewidzieć co spotka naszego psika, ale pewnie jest, że nawet drobne wybory właściciela mogą wydłużyć jego życie.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *