Sucha czy mokra karma dla psa

Sucha czy mokra karma dla psa

Żywienie psa jest nieodłącznym i najważniejszym elementem opieki nad nim. Dobrze odżywiony pies jest zdrowy, w dobrej kondycji i stanowi najlepszą wizytówkę swojego właściciela, niezależnie czy jest karmiony jedzeniem domowym, metodą BARF, żywiony gotową karmą suchą czy mokrą. Wyjaśniamy, czym różnią się karmy dla psa – sucha i mokra.

Jaka karma dla psa – sucha czy mokra?

Przed podjęciem decyzji o sposobie żywienia psa (karmą suchą czy mokrą) warto przeanalizować cechy charakterystyczne karmy suchej i mokrej. Oprócz konsystencji różnic jest znacznie więcej, w tym:

  • Wilgotność – zawartość wody w karmie. Karma sucha zawiera jej około 8 – 9 proc. W karmie mokrej natomiast znajduje się około 75 proc. wody. Zatem przy żywieniu karmą suchą zapotrzebowanie psa na wodę jest znacznie większe niż przy żywieniu karmą mokrą. Pies jedzący karmę mokrą pobiera jednak znacznie więcej wody, a to bezpośrednio wpływa na większą produkcję moczu, korzystną dla pracy układu moczowego. 

U zdrowego psa system autoregulacji ilości pobieranej wody funkcjonuje sprawnie i jeżeli zwierzę ma stały dostęp do świeżej wody do picia, może bez przeszkód jeść wyłącznie karmę suchą. U psów starszych i chorych mechanizm autoregulacji może szwankować, dlatego wskazane jest ich żywienie mieszane (karmą suchą i mokrą) aby zwiększyć podaż wody

  • Wartość energetyczna – czyli kaloryczność karmy. Karma sucha ma znacznie wyższą wartość energetyczną od mokrej ze względu na niewielką zawartość wody. Jest to niezwykle istotne przy ustalaniu dobowej dawki pokarmowej dla psa. Jeżeli jest on żywiony karmą mokrą, powinien otrzymywać porcję od 3 do 4 razy większą, niż gdyby żywiony był karmą suchą.

Karma mokra jest też dobrym rozwiązaniem, jeżeli pies ma nadmierny apetyt i skłonności do tycia. Jej niewielka wartość energetyczna sprzyja utrzymaniu właściwego ciężaru ciała. Natomiast karma sucha umożliwia dostarczenie psu większej ilości energii w mniejszej porcji, dlatego chętniej jest podawana psom o dużej aktywności fizycznej. Trzeba jednak przestrzegać zalecanej ilości karmy suchej i nie przekraczać dawki rekomendowanej na opakowaniu dla psa o określonej masie ciała, aby uniknąć nadwagi

  • Konsystencja – ma znaczenie w aspekcie stanu uzębienia i jamy ustnej psa. Zwierzę zdrowe, o pełnym, całkowicie rozwiniętym uzębieniu, może bez przeszkód jeść karmę suchą. Psy ze schorzeniami przyzębia, brakami zębowymi (np. w starszym wieku) i nawracającym stanem zapalnym lub innymi zmianami w obrębie jamy ustnej zdecydowanie lepiej będą znosić karmę mokrą.

Podając psu karmę suchą należy dobrać odpowiednią wielkość granulatu. Ma to znaczenie podczas procesu gryzienia granulek, który ściera nalot z zębów i opóźnia powstawanie kamienia nazębnego. Przewaga karmy suchej nad mokrą widoczna jest też, jeżeli chodzi o higienę jamy ustnej – karma sucha nie sprzyja rozwojowi bakterii w takim stopniu jak mokra. Jest to szczególnie istotne w przypadku psów małych ras, które mają silne skłonności do schorzeń przyzębia i innych w obrębie jamy ustnej

  • Smakowitość – tutaj ewidentna jest przewaga karmy mokrej nad suchą, ze względu na mniejsze przetworzenie, konsystencję i cechy organoleptyczne bardziej zbliżone do jedzenia naturalnego. Jest to także powód, dla którego psy o niezbyt dużym apetycie lub wybredne w jedzeniu często chętniej jedzą karmę mokrą.

Na smakowitość karmy wpływają nie tylko składniki użyte do jej produkcji, ale również sposób przechowywania otwartego opakowania. Karma sucha powinna być przechowywana w zamkniętym worku lub pojemniku, w przeciwnym razie szybko zwietrzeje, a zawarte w niej tłuszcze zjełczeją i mogą stać się szkodliwe. Z tego względu warto, po zakupieniu większego opakowania karmy suchej (np. worka 15 kg), odsypać niewielką ilość do mniejszego pojemnika, którego objętość wystarczy np. na 2 – 3 dni, a oryginalne opakowanie szczelnie zamknąć.

Natomiast karmę mokrą należy kupować w puszkach lub saszetkach o masie, wystarczającej na jeden posiłek. Jeżeli puszka jest większa, trzeba ją przechowywać w lodówce pod przykryciem i zużyć w ciągu 48 godzin. 

Powyższe wskazówki dotyczą również karm specjalistycznych i weterynaryjnych (p. artykuł Karma weterynaryjna dla psa).

Rozwiązaniem pośrednim jest karma sucha miękka, zwana inaczej półwilgotną. Zawiera ona mniej wody niż karma mokra a więcej niż sucha dzięki czemu jest od niej bardziej miękka i nadaje się do podawania psom starszym i ze schorzeniami przyzębia. Nie powoduje też nadmiernego pragnienia, jak ma to miejsce w przypadku żywienia wyłącznie karmą suchą.

Karma sucha czy mokra dla szczeniaka?

Karmy gotowe dla szczeniąt opracowane są z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych składników odżywczych stosownie do wieku i etapu rozwoju szczeniaka. Zarówno karmy suche, jak i mokre dla szczeniaków mają wysoką zawartość białka, odpowiednią tłuszczu oraz składników mineralnych i witaminowych. Żywienie pełnoporcjową karmą dla szczeniąt nie wymaga suplementacji preparatami witaminowo – mineralnymi. Szczeniak musi mieć nieograniczony dostęp do świeżej wody do picia przez całą dobę.

W początkowym okresie odsadzania od matki pierwsza karma podawana szczeniętom powinna być mokra i mieć konsystencję musu. Szczeniaki w wieku około 4 tygodni (czyli wtedy, kiedy zazwyczaj zaczyna się przechodzenie na pożywienie stałe) nie umieją jeszcze dobrze gryźć pokarmu. Dopiero po kolejnych dwóch tygodniach można zacząć im podawać karmę mokrą uformowaną w drobne kawałki lub kostkę, albo karmę suchą dla najmłodszych szczeniąt, uprzednio zalaną letnią wodą. Karmę całkowicie suchą można zacząć podawać w wieku około 5 – 6 tygodni. Oczywiście wszystko zależy od rasy (mała czy duża) i liczebności miotu – liczniejszy należy zacząć dokarmiać odpowiednio wcześniej.

Karma sucha dla szczeniaka powinna być dobrana odpowiednio do jego wieku i rozwoju uzębienia. Trzeba uwzględnić, że w wieku około 4 – 5 miesięcy szczenię zaczyna proces wymiany uzębienia mlecznego na stałe, który (w zależności od rasy) kończy się w różnym wieku. U ras małych następuje to znacznie wcześniej niż u dużych i olbrzymich. 

Zawsze warto żywić szczeniaka jedzeniem gotowanym. Posiłki naturalne są najzdrowsze, przyrządzane z mięsa i warzyw w odpowiednich proporcjach. Trzeba je suplementować preparatami witaminowo – wapniowymi w dawkach ustalonych przez lekarza weterynarii. Więcej o karmach dla szczeniaków w artykule Ranking karm dla szczeniaka.  

Podsumowując, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka karma – sucha czy mokra – jest lepsza dla psa. Każdy pies jest inny i sposób żywienia powinien być zawsze dobierany indywidualnie, z uwzględnieniem rasy, wielkości, wieku i trybu życia psa.                                                                                                                                                                                                             

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *