ile jest ważne szczepienie psa na wściekliznę

Szczepienie psa na wściekliznę – kiedy szczepić szczeniaka i jakie mogą wystąpić skutki uboczne?

Każdy właściciel psa powinien mieć świadomość konieczności szczepienia go przeciwko chorobom zakaźnym. Szczepienia zapobiegają chorobom, które w większości są śmiertelne lub powodują nieodwracalne uszkodzenia organizmu. Mimo to niektórzy posiadacze czworonogów mają obawy, czy podana szczepionka nie wywoła skutków ubocznych. Czy rzeczywiście mogą one wystąpić i czy szczepienie psa na wściekliznę może być niebezpieczne?

Czy szczepienie psa na wściekliznę jest obowiązkowe?

Wścieklizna u psa (jak zresztą u każdego zakażonego zwierzęcia) jest nieuleczalną chorobą zakaźną układu nerwowego, wywoływaną przez wirus. Bytuje on w ślinie chorego osobnika, a zachorować mogą w zasadzie wszystkie zwierzęta domowe i żyjące dziko. Zakażenie następuje przez ugryzienie i przedostanie się wirusa do krwi lub oślinienie przez chore zwierzę skaleczonej skóry.

Namnożenie się wirusa w organizmie następuje tym szybciej, im bliżej mózgu znajduje się rana. Od tego jest również uzależniony okres wylęgania, tj. czas od wniknięcia wirusa do wystąpienia objawów choroby. Jest ona śmiertelna; chore zwierzę należy poddać eutanazji, a zwłoki bezwzględnie zutylizować w krematorium. 

Z powodu nieuleczalności wścieklizny, a także niebezpieczeństwa zakażenia się człowieka, ustawodawca nałożył obowiązek szczepienia wszystkich psów w wieku powyżej trzech miesięcy. Reguluje to Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (tekst jednolity Dz.U. z 2022 poz. 1570):

Art. 56. 1. Psy powyżej 3. miesiąca życia na obszarze całego kraju oraz lisy wolno żyjące na obszarach określonych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie. 

2. Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Niedopełnienie tego obowiązku traktowane jest jako wykroczenie i zagrożone jest mandatem karnym w wysokości do 500 zł.

Ile jest ważne szczepienie psa na wściekliznę?

Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w zacytowanym art. 56 p. 2 wspomnianej ustawy. Mimo że zarówno producenci szczepionek, jak i lekarze weterynarii zapewniają, że dają one ochronę na co najmniej 18 miesięcy, zgodnie z przepisami należy psa zaszczepić najpóźniej po upływie roku od ostatniego szczepienia. Oznacza to, że zaświadczenie o szczepieniu jest ważne przez rok od daty jego wystawienia. Należy je mieć zawsze przy sobie w przypadku wyjazdu z psem np. na urlop lub w miejsce oddalone od domu. Właściciele psów wystawowych mają obowiązek okazania zaświadczenia lekarzowi weterynarii przy wejściu na wystawę.

Jak często szczepić psa na wściekliznę?

Ustawa nakłada ten obowiązek przynajmniej raz w roku (p. kalendarz szczepień psa). Dotyczy to regularnego szczepienia psów zdrowych. Istnieją jednak sytuacje, kiedy szczepienie trzeba wykonać poza kalendarzem. Dotyczy to np. psów znalezionych czy zabłąkanych, którymi się zaopiekujemy lub odstawimy do schroniska. Takie zwierzęta poddawane są obserwacji, a następnie podawana im jest profilaktycznie szczepionka przeciwko wściekliźnie. Dotychczas nie są opisane w literaturze weterynaryjnej przypadki przedawkowania szczepionki.

W jakim wieku szczepić psa na wściekliznę?

Lekarze weterynarii są zgodni co do pierwszego szczepienia szczeniaka na wściekliznę. Powinien on mieć ukończone trzy miesiące życia i mieć wcześniej wykonane wszystkie szczepienia przeciwko pozostałym chorobom zakaźnym. Musi być także odrobaczony na tydzień przed szczepieniem. Ustawodawca przewidział okres 30 dni dopuszczalnej zwłoki po ukończeniu trzech miesięcy przez szczeniaka i warto ten okres wykorzystać, choć można podać szczepionkę przeciwko wściekliźnie razem z ostatnią dawką szczepionki kombinowanej na inne choroby zakaźne.

Kolejne szczepienia wykonuje się corocznie. Szczepi się również psy stare, oczywiście pod warunkiem, że są zdrowe. Nie dotyczy to naturalnych zmian związanych z wiekiem zwierzęcia.

Szczepienie psa na wściekliznę – skutki uboczne

Zasadniczo szczepionka na wściekliznę jest dobrze przyswajana. Nie ma potrzeby, aby pies był na czczo (p. czy pies może jeść przed szczepieniem), chyba że czeka go jazda samochodem, którą źle znosi. Wówczas lepiej nakarmić go po szczepieniu. Nie powinno się zmieniać mu jedzenia, przeciwnie – należy podać to, co zwykle, choć może on w ogóle odmówić  jedzenia – jest to dość częsta reakcja na szczepienie, a brak apetytu zazwyczaj ustępuje po około dwóch dniach. Rzadko natomiast zdarzają się wymioty u psa jako reakcja poszczepienna. Jednorazowe nie powinny budzić niepokoju, dopiero powtarzające się są sygnałem alarmowym – mogą być np. reakcją alergiczną i wówczas potrzebna jest pomoc lekarza weterynarii. Po szczepieniu może wystąpić też osłabienie organizmu i podwyższona temperatura; objawy te nie powinny utrzymywać się dłużej niż 48 godzin. 

Przez około 10 dni po szczepieniu nie powinno się psa kąpać, trymować, strzyc i wykonywać u niego wszelkich zabiegów upiększających; szczepienie chwilowo osłabia odporność organizmu (p. czy można kąpać psa po szczepieniu). 

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *