Tłuszcze i kwasy tłuszczowe w diecie psa

Wielokrotnie na naszym blogu podkreślaliśmy, jak istotną rolę w życiu każdego psa odgrywa zbilansowana dieta. Nie mówimy tu tylko o białkach i węglowodanach, ale także o tłuszczach, które pełnią kluczową funkcję w utrzymaniu zdrowia naszych czworonożnych PSIjaciół. Dlaczego tłuszcze są tak ważne dla psiego brzuszka i czy każdy rodzaj tłuszczu jest korzystny?

Nie taki tłuszcz straszny

Mitem jest, że tłuszcze są szkodliwe i przyczyniają się do psiej nadwagi. W rzeczywistości makroelement ten jest równie ważny co białko i węglowodany, a jego niedobór może pociągnąć za sobą lawinę problemów zdrowotnych.

Tłuszcze to organiczne związki chemiczne, które wspierają zdrowie skóry i sierści, chronią narządy wewnętrzne oraz umożliwiają wchłanianie witamin. Ponadto są głównym źródłem energii, dostarczając więcej kalorii (9 kcal/ 1g) niż białka czy węglowodany (4 kcal/1g).

Co więcej — kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, wspierają lśniącą sierść, zapobiegając wysuszeniu skóry oraz łuszczeniu, a co za tym idzie — swędzeniu i nadmiernemu drapaniu.

Czy wiesz, że…?

Tłuszcze umożliwiają wchłanianie witamin A, D, E, K, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu psa. 

FunkcjaOpis
Dostarczanie energiiWięcej kalorii niż białka czy węglowodany
Zdrowie skóry i sierściZapobieganie wysuszeniu i wspieranie lśniącej sierści
Ochrona narządów wewnętrznychAmortyzacja narządów przed urazami
Wchłanianie witaminUmożliwienie wchłaniania witamin A, D, E, K
Kwasy tłuszczoweKluczowe dla zdrowia skóry, mózgu i układu odpornościowego

Typy kwasów tłuszczowych

Kwas tłuszczowy to rodzaj tłuszczu, który jest kluczowy dla wielu funkcji biologicznych w organizmie psa. Podzielić je można na trzy główne kategorie: nasycone, jednonienasycone oraz wielonienasycone.

  • Nasycone kwasy tłuszczowe są tłuszczami stałymi w temperaturze pokojowej. Znajdują się w produktach pochodzenia zwierzęcego, tj. mięso i nabiał. Choć mogą dostarczać energii, ich nadmiar może prowadzić do problemów zdrowotnych — np. do otyłości i chorób serca.
  • Jednonienasycone kwasy tłuszczowe są płynne w temperaturze pokojowej i znajdują się w olejach roślinnych, takich jak oliwa z oliwek. Wspierają serce i mogą poprawiać poziom cholesterolu.
  • Wielonienasycone kwasy tłuszczowe obejmują kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Są to tłuszcze, które organizm psa nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować, dlatego muszą być dostarczane z pożywieniem. Znajdziesz je w np. rybach.

Omega-3 i omega-6

Omega-3 i omega-6 to dwa główne typy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Każdy z nich pełni unikalne i niezbędne funkcje w organizmie psa. Tak oto omega-3, tj. kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA), są ważne dla wsparcia funkcji mózgowych, redukcji stanów zapalnych i poprawy zdrowia skóry. Z kolei omega-6, tj. kwas linolowy (LA) wspiera lśniącą sierść oraz funkcje układu immunologicznego.

Źródła kwasów tłuszczowych dla psów

  • Omega-3: olej rybny (łosoś, sardynki), olej lniany i nasiona chia
  • Omega-6: olej słonecznikowy, olej z wiesiołka.

Odpowiedni stosunek omega-6 do omega-3

Zalecany stosunek omega-6 do omega-3 w diecie psa wynosi od 5:1 do 10:1.

Czy wiesz, że…?

Nadmiar omega-6 w stosunku do omega-3 może prowadzić do stanów zapalnych.

Możliwe skutki nadmiaru tłuszczów w diecie psów

Zbyt duża podaż tłuszczu może być równie szkodliwa, co jego niedobór. Dlatego tak ważne jest rozsądne dozowanie smakołyków (wiemy, że psiaki je wymuszają!) oraz bilansowanie składników — najlepiej na podstawie wiedzy w zakresie żywienia zwierząt. 

Nadmierne spożycie tłuszczów przez psy może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych — tj. choroby serca, cukrzyca, problemy ze stawami. W dłuższej perspektywie mogą więc pojawić się duże problemy trawienne — w tym bolesne zapalenie trzustki. 

SymptomOpis
ZmęczeniePies jest apatyczny i ma mniej energii do zabawy.
Spadek aktywnościMniejsza chęć do ruchu i ćwiczeń.
Problemy z sierściąMatowa, sucha sierść, wypadanie włosów.

Uważaj na te produkty!

Nadmiar tłuszczu w diecie to nie tylko wynik zbyt dużej ilości oleju czy ryb. Zaskakujące jest, jak wiele niepożądanych składników skrywają w sobie niepozorne smakołyki, pasty do mycia zębów czy pasztety, wykładane na matę do lizania. W tym zestawieniu najbardziej niebezpieczne są:

  • Przekąski i smakołyki wysokotłuszczowe — zwłaszcza w postaci wysokoprzetworzonych kostek. 
  • Przetworzone karmy o wysokiej zawartości tłuszczu — zwłaszcza te niskojakościowe i bazujące na najtańszym mięsie.
  • Tłuste mięsa i duża podaż podrobów — pamiętaj, że podroby to zaledwie uzupełnienie i dodatek do codziennej diety.

Jeśli obawiasz się, że dieta Twojego psa nie dostarcza (lub nadmiernie dostarcza) tłuszczu — zaufaj Piesotto. Nad każdą naszą recepturą pracuje sztab specjalistów, którzy wiedzą, co powinno pojawić się w psiej miseczce. Każdy przepis bazuje na lokalnych składnikach i mięsie, które stanowi za nawet za 74% składu. Podaż tłuszczu to wynik badań, analizy aktualnych zaleceń żywieniowych i dużej wiedzy dietetyków.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *