Twój pies nie chce pić wody? Zmień suchą karmę na mokrą

Każdy opiekun czworonoga wie, że woda dla psa jest równie ważna, co codzienne spacery i porcja czułości. Niejednokrotnie podkreślają to także lekarze weterynarii, którzy apelują, aby dbać o zawsze świeżą wodę w miseczce. Ale co zrobić, gdy nasz futrzasty przyjaciel ją omija? Dlaczego doskonałym rozwiązaniem na brak pragnienia może być zmiana suchej karmy na mokrą?

Ile wody dziennie powinien pić pies?

Zanim zaczniesz się martwić, przeanalizuj, ile płynów faktycznie potrzebuje Twój Burek. Szacuje się, że zdrowy psiak powinien pić od 20 do nawet 60 ml wody na każdy kilogram ciała. Przykładowo więc zwierzak ważący około 16 kg pije nieco ponad pół litra płynów dziennie. Oczywiście wartość ta może się zwiększyć, jeśli panuje upał lub spędziłeś ze swoim czworonogiem sporo czasu na harcach i zabawach.

Co ważne – pisząc o płynach, mamy na myśli oczywiście wodę, ale także bulion oraz płynne pasty wykładane na matę do lizania. Warto bowiem pamiętać, że każdy (zdrowy i świeży) rodzaj płynu jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek, tkanek i organów psa. Dlaczego? Woda umożliwia trawienie, absorpcję składników odżywczych, reguluje temperaturę ciała oraz eliminuje odpady metaboliczne, zapobiegając tym samym infekcjom dróg moczowych, kamieniom nerkowym i zaparciom. 

Dlaczego Twój pies nie chce pić wody?

Psiak może kaprysić z wielu, różnych powodów. Chwilowa niechęć do picia może być spowodowana strachem, stresem, hałasem albo… angażującą zabawą, podczas której czworonóg „zapomina” o nawodnieniu. Jeśli jednak PSIjaciel dłużej unika miseczki z wodą – może to zwiastować problemy zdrowotne, które należy skonsultować z lekarzem weterynarii. 

Pies nie pije wody z miski? Przyczyną może być:

 • ból, 
 • niestrawność,
 • kamień nazębny, 
 • choroby układu moczowego – tj. nerek i pęcherza, 
 • mdłości, 
 • zwyrodnieniowe bóle stawów, 
 • problemy z kręgosłupem.

Problematyczna może być także sama woda (dziwnie pachnąca lub nieświeża), a także zażywane leki, które zmniejszają pragnienie. O tym, jak „sprawdzić” poziom nawodnienia swojego psiaka, pisaliśmy tutaj: oznaki odwodnienia u psa.

Jak zachęcić psa do picia wody?

Jeśli psiak jest zdrowy, a mimo to nie jest zainteresowany miseczką z wodą, istnieje kilka niezawodnych sposobów (część z nich przetestowaliśmy na swoich pupilach!), aby go przekonać. 

 • Dolewaj wody do codziennego posiłku, robiąc w ten sposób pyszną „zupę”.
 • Zmień miejsce miseczki z wodą – postaw ją w ulubionym miejscu lub blisko kojca.
 • Regularnie myj miskę i wymieniaj wodę na świeższą.
 • Wrzuć do wody ulubiony, psi smakołyk. 
 • Zastąp suchą karmę mokrymi, domowymi posiłkami od Piesotto! Ich poziom wilgotności sięga ok. 70%, dzięki czemu pies nawadniania się w łatwy i naturalny sposób.

Nie zmuszaj swojego psiaka do picia, np. poprzez usilne podtykanie miski pod nos. Efekt zwykle jest odwrotny, a czworonóg zaczyna utożsamiać picie z karą lub strachem. 

Uwaga! Nie dolewaj do miski z wodą soków, oleju, mleka ani słodkich syropów. Dodatki tego typu mogą powodować niestrawność, biegunkę, a tym samym… odwodnienie. 

Sucha karma a nawodnienie

Suche groszki są niezwykle popularną formą karmienia PSYjaciół. Trudno się temu dziwić – wielokilogramowe opakowania są niezwykle ekonomiczne i wygodne w porcjowaniu. Warto jednak pamiętać, że ich skład bazuje głównie na wypełniaczach, tj. kukurydza i soja, która ma „zastępować” białko zwierzęce (na rynku są dostępne niechlubne karmy suche, których wartość protein nie przekracza 15%). Dodatkowo główną wadą suchej karmy jest niska zawartość wody – standardowe groszki posiadają jej nie więcej niż 10%. 

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest namoczenie lub zalanie suchej karmy szklanką wody. Należy jednak pamiętać, że tak „zmieniony” posiłek nie zyskuje na wartości odżywczej i nadal może być przyczyną alergii, niestrawności lub braku apetytu.

Czy mokra karma nawadnia?

Doskonałym rozwiązaniem dla wybrednych psiaków jest zamiana suchej karmy na gotowe posiłki od Piesotto. Ich skład bazuje na wysokojakościowych składnikach Human Grade, które tworzą danie złożone z protein, warzyw oraz dodatku mineralno-witaminowego. Dzięki temu każdy posiłek  jest nie tylko pełnowartościowy i pozbawiony zbóż, ale także smakowity i wilgotny. Duża podaż wody (ok. 70%) wynika z użytych, całkowicie bezpiecznych i naturalnych składników – tj. z protein, warzyw (np. buraka, batata, marchewki, dyni), które składają się nawet w 90% z wody oraz owoców (np. jabłka). Jednocześnie żadna saszetka nie ma w sobie glutenu, kukurydzy, soi, jajek, barwników i konserwantów. Bo i po co?

A gdyby tego było mało — w przygotowanych saszetkach jest jeszcze bulion (np. 10% bulionu w Soczystej Wołowinie), który dodatkowo podkreśla wyśmienity smak i ułatwia pałaszowanie psim seniorom. W ten sposób smakowity, świeży posiłek jest nie tylko bogaty w najważniejsze makroelementy, ale także w wodę, której potrzebuje każdy, kudłaty lokator.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *