Wigilia z psem – na jakie potrawy uważać?

Wigilijny stół to jak co roku miejsce pełne rozmaitych smaków i aromatów, potraw, przystawek, zup i sosów. To miejsce, od którego zwykliśmy odchodzić najedzeni i szczęśliwi, ożywieni i pełni świątecznego nastroju. Dla naszych psów wigilijny stół to również powód do ekscytacji, głównie ze względu na unoszącą się nad nim chmurę niecodziennych zapachów obezwładniającą wyczulone psie nosy. Gdyby nasze psy przemawiając o północy ludzkim głosem poprosiły nas o dodatkowe miejsce przy stole i możliwość udziału w uczcie, a my podalibyśmy im karpika, grzybową czy co tam się jeszcze na tym stole znajduje – z pewnością byłyby zadowolone. Ale czy aby na pewno? Co pies może zjeść w Wigilię? Czy w świątecznych talerzach i półmiskach nie kryją się przypadkiem potrawy zakazane, mogące w poważny sposób zaszkodzić naszym czworonożnym pociechom i sprawić, że Boże Narodzenie spędzimy w klinice weterynaryjnej?
Warto się nad tym zastanowić, a przede wszystkim poznać wszelkie niebezpieczeństwa kryjące się w świątecznych daniach! A niestety jest ich sporo!

Świąteczne jedzenie NIE dla psów

Zacznijmy od tego, że kuchnia polska, do której większość z nas przywykła, jest z założenia kuchnią dość ciężkostrawną. Dominują w niej rzeczy tłuste, słone, a niemało jest i tych gazo twórczych. Zwyczaj dawania psu jedzenia ze stołu w ogóle nie jest dobrym pomysłem i nie warto brać udziału w takim procederze, ale szczególnie szkodliwe dla zdrowia psa mogą okazać się spadające na podłogę resztki wigilijnego jedzenia z uwagi na różnorodność toksycznych składników w nim występującym.

Mikołaj posiada listę niegrzecznych dzieci, to wie prawie każdy, ale nie każdy wie o tym, że nosi również przy sobie listę składników niebezpiecznych dla życia i zdrowia psów.
A oto i one: orzechy makadamia, cebula, czosnek, czekolada, winogrona i rodzynki, alkohol i kawa oraz przede wszystkim KSYLITOL (jest to słodzik).

Naturalnym byłoby zwracanie szczególnej uwagi na potrawy zawierające powyższe składniki, istnieje jednak wiele innych, które mimo, że nietoksyczne dla psów również mogą spowodować poważne problemy zdrowotne. Wszelkiego rodzaju tłuste i smażone potrawy mogą sprawić, że nasz pies wyląduje u weterynarza z ostrym zapaleniem trzustki. Ciężkostrawne jedzenie, takie jak kapusta i grzyby będzie powodować często niestrawność a co za tym idzie również biegunki i wymioty, gazy i wzdęcia.
Szczególnie opiekunowie psów małych ras muszą uważać na to co ich czworonóg defrauduje spod wigilijnego stołu, ponieważ nawet ilość jedzenia, która dla nas może wydawać się niewielka, dla małego pieska okazać się może o wiele za dużym posiłkiem, stanowiącym nawet jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Dla takiego psiaka zdecydowanie łatwiej jest również przyjąć za dużą ilość tłuszczu.

Jeżeli świętując z rodziną chciałbyś, aby i oni wiedzieli którymi potrawami absolutnie nie częstować twojego psa, możesz powiedzieć im, że zakazane są:
Wszelkie potrawy z cebulką (np. wszelkiego rodzaju śledzie, które zawierają zresztą też dużo soli i oleju)
Pierogi, paszteciki, bigos (wszystkie zawierające grzyby lub/i kapustę dania będą dla naszych psów bardzo ciężkostrawne)
Bożo Narodzeniowe wędlinki (tutaj problematyczne będą sól, przyprawy, ale czasem również cebula i czosnek!)
Alkohol (psu NIGDY nie dajemy alkoholu pod żadną postacią)
Makowiec (popularne świąteczne ciasto jest naszprycowane zakazanymi składnikami! Rodzynki i cukier przede wszystkim!
Barszcz czerwony – chociaż buraki to bomba witaminowa także dla naszych psiaków, to w postaci barszczu nie są one wskazane w diecie naszych czworonogów, ze względu na sól oraz przyprawy w nim zawarte.

Pamiętajmy też, że większość potraw podanych na wigilijny stół to potrawy gorące! Podanie psu gorącego jedzenia może doprowadzić do poparzenia. Psy zjadają jedzenie ze stołu zachłannie, nie zważając na temperaturę jedzenia.

Ksylitol – silnie toksyczny słodzik dla psów

Prawdopodobnie największym zagrożeniem dla zdrowia, ale i życia naszego psa będzie składnik, który często odnajdziemy w domach diabetyków i tych którzy po prostu eliminując ze swej diety konwencjonalny cukier zastąpili go KSYLITOLEM. Nawet najmniejsza ilość ksylitolu spowoduje u psa poważne zatrucie, które może doprowadzić do śmierci zwierzęcia, jeżeli w porę nie zareagujemy na występujące u psa objawy. Zjedzenie nawet niewielkiej ilości ksylitolu może być dla psa śmiertelnie niebezpieczne. Dlatego jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce niezwłocznie należy udać się do gabinetu weterynaryjnego.

Odwiedzając z naszym psem znajomych czy rodzinę zawsze warto zapytać domowników czy nie konsumują oni produktów zawierających właśnie ten słodzik. Kupując ciasta i innego rodzaju słodkości na wigilijny stół warto doczytać ich składy i jeśli zawierają one ksylitol to zabezpieczyć je w taki sposób, aby pies nie miał do nich dostępu i pod żadnym pozorem nie podawać ich psu.

Co pies może zjeść w Wigilię?

Jeśli koniecznie chcesz podać swojemu psu chodź niewielki kęs z wigilijnego stołu, poznaj listę potraw bezpiecznych dla psa:
– ugotowane jajko – ważne, aby było to samo jajko, bez majonezu i przypraw
– ugotowana czy surowa marchewka, którą wykorzystujemy do wielu dań wigilijnych to dla większości psów bezpieczna przekąska. Przygotowując potrawy zostaw swojemu psu kawałek marchewki na potem
– opłatek – to głównie skrobia i woda, dlatego dzieląc się opłatkiem możesz podzielić się nim także ze swoim psiakiem!

Wigilia to wspaniały czas prezentów i wspólnych chwil z rodziną, a to znaczy, że i z naszym psem! Organizując lub wybierając się na wieczerzę najlepiej wyposażyć się w bezpieczne dla naszego psa smaczki lub przekąski, tak aby, gdy nadejdzie odpowiednia chwila, przekazać je na ręce tych, którzy bardzo chcą obdarować czworonoga czymś smakowitym. W ten sposób unikniemy większości problemów i wszyscy będą zadowoleni. W szczególności nasz pies!

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *