wyprawka dla szczeniaka od hodowcy

Wyprawka dla szczeniaka

Wiemy już, że przybędzie nam nowy członek rodziny – mały piesek. Trzeba się przygotować na jego powitanie i porobić niezbędne zakupy. Czekają nas dość poważne wydatki. Dlatego podpowiadamy, co będzie konieczne dla nowego domownika, co będzie pomocne, a bez czego możemy się obejść, jak również czego zdecydowanie unikać.

Wyprawka dla psa – co kupić?

Najpierw warto zapytać hodowcę, czy szczeniak otrzyma wyprawkę „z domu”, a jeżeli tak, to co wejdzie w jej skład. Dobry hodowca zawsze wydaje szczenię razem z wyprawką. Może ona być skromniejsza lub bogatsza. Podstawowym jej elementem jest karma. Szczeniak w nowym domu powinien początkowo być żywiony karmą, jaką otrzymywał w hodowli. Gwałtowna zmiana pożywienia może skutkować niebezpiecznym u małego szczeniaka rozstrojem żołądka.

Nowy właściciel może oczywiście żywić szczeniaka po swojemu – karmą suchą, mokrą lub jedzeniem domowym. Trzeba go jednak przestawiać na nowy pokarm stopniowo, dodając do karmy dotychczasowej najpierw niewielkie jego ilości, systematycznie zmniejszając proporcje karmy „starej” na rzecz nowej. Mniej więcej po tygodniu proces zmiany sposobu żywienia można zakończyć, ustalając jedzenie dla psa według własnego uznania.

Podobnie postępuje się przy adopcji psa ze schroniska. Wiadomo, że przebywające w takich przybytkach zwierzęta nie otrzymują wyszukanych karm i niejednokrotnie są po prostu niedożywione. Można odkupić nieco dotychczasowej karmy, którą pies dostawał, a następnie przestawić go na jedzenie pełnowartościowe, wysokomięsne, zawierające odpowiednią ilość białka i właściwie zbilansowane. Wówczas szybko nabierze kondycji. Decydując się na posiłki domowe można wykorzystać nasze przepisy na jedzenie dla psa

Stopniowe przestawianie jest również ważne w aspekcie zmiany miejsca, która, niezależnie czy to szczeniak, czy pies dorosły, jest dla niego stresem. Ma to wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Wyprawka dla szczeniaka od hodowcy, oprócz karmy, zawiera najczęściej miskę, ulubioną zabawkę, niektórzy hodowcy dołączają obrożę i smycz, a niekiedy nawet legowisko. Po ustaleniu, co szczeniak otrzyma w wyprawce, trzeba przygotować dom na przyjęcie nowego mieszkańca i zrobić niezbędne zakupy. 

Co powinna zawierać wyprawka dla szczeniaka?

Typowy zestaw dla szczeniaka to posłanie, podkłady, kocyk, miski – na jedzenie i na wodę, obroża, smycz, dla długowłosych – szczotka do sierści, gilotynka do obcinania pazurów i kilka zabawek. Natomiast przygotowanie mieszkania na przyjęcie szczeniaka to przede wszystkim zabezpieczenie przewodów elektrycznych przed jego zębami, schowanie w szafkach butów, pojemnika na śmieci, zmiotki, itp. Pomysłowość szczeniaka nie zna granic i lepiej zapobiec przykrym niespodziankom.

Aby odwieść naszego nowego pupila od „dziwnych” pomysłów, warto na listę rzeczy do wyprawki wpisać psie zabawki edukacyjne. Zaliczają się do nich między innymi maty. Mata węchowa dla psa jest łatwa nawet do samodzielnego wykonania, wystarczy koc z cienkiego polaru, gumowa wycieraczka 30 x 40 cm z oczkami i nożyczki. Koc tnie się na paski 5 x 10 cm dla małego psa, 7 x 15 cm dla średniego i 8 x 20 cm dla dużego. Każdy pasek przewiązuje się przez oczka wycieraczki i zawiązuje na mocny supeł. Im dłuższe paski i im gęściej rozmieszczone, tym trudniejsza zabawa. Polega ona na wyszukiwaniu przez psa ukrytych w macie smakołyków.

Z kolei mata do lizania dla psa jest zabawką, która zajmuje psa podczas np. niezbyt lubianych przez niego zabiegach pielęgnacyjnych. Wystarczy zmiksować ulubione jedzenie szczeniaka na pastę, którą rozsmarowuje się na powierzchni maty. Niektóre rodzaje mat wyposażone są w przyssawki, za pomocą których można matę przymocować do ściany (lub innej płaskiej powierzchni), aby pies nie przesuwał jej podczas wylizywania.

Innym rodzajem zabawek są psie zabawki interaktywne. Przeznaczone są nie tylko dla szczeniąt, ale i dla psów dorosłych. Ogólnie ujmując, zadaniem zabawek interaktywnych jest nauka czworonoga samodzielnego wyszukiwania przysmaków i wydobywania ich z zakamarków zabawki (schowków, szufladek, itp.). Zabawki interaktywne wykonane są z trwałych tworzyw i bezpieczne, dopuszczone do obrotu muszą spełniać normy Unii Europejskiej. 

Uwaga: należy pamiętać, że zabawkami edukacyjnymi i interaktywnymi szczeniak może się bawić wyłącznie pod kontrolą opiekuna. W żadnym wypadku nie zostawia się psa bez opieki, a po skończonej zabawie maty i inne tego typu zabawki zabiera się i przechowuje w miejscu niedostępnym dla psa.

Wyprawka dla psa, zarówno dla szczeniaka od hodowcy, jak i adoptowanego ze schroniska, powinna zawierać obrożę i smycz. Nauka chodzenia na smyczy jest podstawą wychowania psa. Młodego szczeniaka, jeszcze w okresie kwarantanny (w trakcie szczepień ochronnych), kiedy nie wychodzi on na dwór, uczy się chodzenia na smyczy w domu. Początkowo zakłada mu się samą obrożę, aby się do niej przyzwyczaił, na 1 – 2 minuty, wydłużając każdą sesję co minutę. Kiedy szczeniak czuje się już swobodnie z obrożą na szyi, dopina się do niej smycz i zaczyna się nauka chodzenia.

Prowadzi się szczeniaka przy lewej nodze, trzymając smycz w lewej ręce. Powtarza się komendę „równaj”, idąc dość zdecydowanym krokiem, w prawej ręce trzymając smakołyk, który szczeniak powinien widzieć. Po zrobieniu kółka po pokoju szczeniak otrzymuje przysmak i pochwałę. Co dwie sesje wydłuża się czas takiego „spaceru”. Po kilku dniach piesek będzie chodził przy nodze na smyczy na komendę „równaj”.

Smycz kupuje się dostosowaną do wielkości psa, nie za cienką i nie za grubą. Nie powinna to być smycz automatyczna, gdyż mechanizmy często się blokują, poza tym pies nabiera niepożądanych nawyków (ciągnie). Najlepsza jest zwykła smycz ze skóry lub z plecionki, z mocnym karabińczykiem i pętlą do trzymania.

Niektórzy właściciele kupują w ramach wyprawki dla szczeniaka zabawki piszczące. W zasadzie należałoby je odradzić. Dlaczego? Otóż pierwszą rzeczą, jaką robi pies po „dorwaniu się” do takiej zabawki, jest wygryzienie piszczałki. Jest to niewielki mechanizm i szczeniak może łatwo go połknąć, a to może wywołać nieobliczalne skutki. Do zwykłej zabawy najbardziej odpowiednie są piłki lub podłużne „kostki” z litej gumy, które trudno zniszczyć, za to łatwo utrzymać w czystości.

Ile kosztuje wyprawka dla psa?

Wszystko zależy od tego, co wchodzi w skład wyprawki i gdzie kupowane są jej elementy, ponadto czy jest to wyprawka dla małego, czy większego psa.  Bardziej rozbudowana wyprawka zawiera np. transporter, a cena najtańszego to około 100 zł. Najtańsze legowiska są w cenie powyżej 100 zł, a trzeba je kupić co najmniej dwa do wymiennego stosowania. Dość drogie są zabawki, maty, obroże i smycze ze skóry. Stosunkowo droga jest też karma od renomowanego producenta, pełnowartościowa i prawidłowo zbilansowana, w przeciwieństwie do popularnych karm dostępnych we wszystkich supermarketach. Warto w tej sytuacji rozważyć, czy nie byłoby bardziej opłacalne przyrządzanie jedzenia w domu, nawet uwzględniając konieczność jego suplementowania i w związku z tym kupowania specjalistycznych preparatów witaminowych i mineralnych.

Nie należą do tanich również kosmetyki i preparaty pielęgnacyjne dla psów, co należy wziąć pod uwagę, sprawiając sobie pupila wymagającego częstych kąpieli i stosowania specjalnych odżywek na sierść. Jeżeli szczeniak jest rasy pracującej (border collie, owczarek niemiecki, owczarki belgijskie, psy ras myśliwskich), należy pomyśleć także o akcesoriach szkoleniowych: gwizdki, klikery, dyski, otok i obroża tropowa. Układanie szczeniaka trzeba rozpocząć jak najwcześniej, dlatego akcesoria te mogą znaleźć się na liście elementów wyprawki. Dla psów większych ras konieczny będzie kaganiec (psa trzeba do niego przyzwyczaić), choćby po to, aby mógł być przewożony środkami komunikacji publicznej. Zatem na wyprawkę dla szczeniaka trzeba będzie docelowo wydać co najmniej kilkaset złotych.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *