wiśniowe oko u psa

Zapalenie trzeciej powieki u psa (wiśniowe oko)

Konstrukcja psiego oka jest nieco inna niż ludzkiego. Gałkę oczną człowieka otaczają dwie powieki – górna i dolna. U psa istnieje także powieka trzecia, inaczej zwana migotką. Ma ona za zadanie ochronę rogówki oka, a także rozprowadzanie filmu łzowego, niezbędnego dla utrzymania odpowiedniej wilgotności gałki ocznej. Zdarza się, i to wcale nierzadko, że ulega stanom zapalnym. Przybliżamy je i podpowiadamy, jak leczyć zapalenie trzeciej powieki u psa.

Zapalenie trzeciej powieki u psa – przyczyny

Przyczyny stanów zapalnych trzeciej powieki mogą być bardzo różne, dlatego konieczna jest dokładna diagnostyka. Można je ująć w trzy następujące grupy:

  1. Zapalenia jako powikłanie – najczęściej są następstwem schorzeń innych narządów, np. zapalenia ucha, przyzębia, skóry, górnych dróg oddechowych. Przy towarzyszących zaburzeniach hormonalnych (np. dysfunkcji tarczycy) stany zapalne mogą przybrać ostrzejszy charakter. W przypadku zapalenia wirusowego najczęstszym „winowajcą” jest nosówka u psa; regularne szczepienia ochronne skutecznie jej zapobiegają.

Przyczyną zapalenia trzeciej powieki może być również zarobaczenie oraz niektóre schorzenia neurologiczne, jak padaczka u psa lub zespół końskiego ogona u psa. Zdarza się, że występuje także po zatruciu pokarmowym, np. po zjedzeniu podczas spaceru rośliny toksycznej dla organizmu.

  1. Zapalenia na skutek urazów i podrażnień mechanicznych – przede wszystkim podrażnień przez kurz, pyły bądź alergeny, ale także przez brudną wodę lub inne substancje płynne, a nawet zbyt suche powietrze. Na skutek dłuższego oddziaływania czynnika drażniącego na trzeciej powiece zaczynają tworzyć się niewielkie, grudkowate formy, które dodatkowo podrażniają rogówkę. Z upływem czasu grudki powstają także na innych obszarach spojówek. To właśnie jest grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psa.
  2. Zapalenia na tle budowy anatomicznej – mogą to być wrodzone wady, jak entropium (podwinięcie powieki do wewnątrz, w kierunku gałki ocznej), dodatkowy rząd rzęs rosnących w stronę rogówki, szczególnie u ras brachycefalicznych (krótkoczaszkowych). Wady te powodują mechaniczne drażnienie prowadzące do stanu zapalnego. Często występuje u tych ras niedomykalność powiek i związane z tym nadmierne wysychanie rogówki. 

Tak zwane wiśniowe oko u psa (ang. cherry eye) występuje najczęściej u młodych psów albo u starszych w rezultacie niewystarczającego nawilżenia oka lub jako objaw zespołu suchego oka. Polega na wypadaniu gruczołu trzeciej powieki tak, że staje się widoczny na zewnątrz. Częściej występuje u ras, które mają budowę oka z widocznym workiem spojówkowym: buldogi, spaniele, dogi niemieckie, nowofundlandy. Pojawia się gwałtownie, często w wyniku stresu lub innego nagłego stanu emocjonalnego.

Ustalenie dokładnej przyczyny zapalenia trzeciej powieki jest niezwykle istotne dla dalszego postępowania. Dlatego przy zaobserwowaniu objawów wskazujących na ten stan należy zwrócić się do lekarza weterynarii.

Zapalenie trzeciej powieki i psa – objawy

Zapalenie trzeciej powieki objawia się w charakterystyczny, łatwy do zauważenia sposób. Właściciel może zaobserwować typowe w tej dolegliwości zachowanie: niepokój psa, pocieranie oka łapą albo tarcie o legowisko czy dywan. Jest to sygnał do obejrzenia oka, którego wygląd jest zmieniony. Spojówka i gałka oczna jest zaczerwieniona, występuje obrzęk i obfite łzawienie (częsty objaw grudkowego zapalenia trzeciej powieki), które u psów białych i jasnych powoduje zacieki pod oczami. Można zauważyć wypływ bakteryjny (ropny), różowe wybroczyny, świadczące o wiśniowym oku (wypadnięciu gruczołu) i białą powłokę na oku. Wszystkie wymienione objawy są sygnałem do wizyty u lekarza weterynarii, który szczegółowo zbada psa, zdiagnozuje podłoże stanu zapalnego i ustali odpowiedni sposób leczenia.

Obserwując psa należy zawsze brać pod uwagę więcej niż jeden objaw, bowiem niektóre z nich występują przy wielu innych schorzeniach. Przykładowo zaniepokojenie może świadczyć o bólu, wywołanym przez skręt żołądka u psa, natomiast tarzanie się i pocieranie głową bez wyraźnej przyczyny może być symptomem padaczki.

Zapalenie trzeciej powieki u psa – leczenie

Leczenie zarówno grudkowego zapalenia trzeciej powieki, jak i trzeciej powieki u psa, zależy od diagnostyki okulistycznej, która umożliwi określenie przyczyny choroby i stanu zwierzęcia. Ważny jest też wywiad, dlatego im więcej informacji właściciel przekaże lekarzowi weterynarii, tym diagnoza dokładniejsza i lepiej dobrana metoda leczenia.

Na ogół stosuje się leczenie farmakologiczne, polegające na wprowadzaniu bezpośrednio do worka spojówkowego leków przeciwzapalnych lub antybiotyków, czyli zakrapianie oczu, ewentualnie dodatkowo smarowanie maścią. Najważniejsza jest regularność podawania przepisanych leków; niekiedy jest to dość długotrwały proces, gdyż dolegliwość ma tendencje do nawracania.

Przy częstych nawrotach albo przy grudkowym zapaleniu trzeciej powieki zalecany jest zabieg operacyjny. Odbywa się on w znieczuleniu ogólnym. Podczas operacji lekarz usuwa grudki, które drażnią strukturę oka. Następnie psu należy podawać krople do oka (antybiotyk, lek przeciwzapalny), a także, o ile zachodzi taka potrzeba, leki doustne.

Operację stosuje się najczęściej u ras brachycefalicznych z uwagi na częste występowanie zapalenia trzeciej powieki (wiśniowego oka), aczkolwiek wykonywana jest także u dogów niemieckich, bloodhoundów, mastifów czy spanieli. Do operacji pies musi być zaszczepiony przeciwko wszystkim chorobom zakaźnym (nosówka, kaszel kennelowy, wścieklizna, parwowiroza u psa) oraz być na czczo (przynajmniej 12 godzin przed zabiegiem nie jeść).

Należy również pamiętać, że niektóre z przyczyn zapalenia trzeciej powieki (ektropium, entropium), powodują dyskwalifikację psa na wystawie i nie otrzymuje on kwalifikacji do hodowli, gdyż wady te są dziedziczne.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *