zatrucie u psa

Zatrucie pokarmowe u psa – co robić, czym karmić, ile trwa, domowe sposoby na zatrucie u psa

Zatrucie pokarmowe u psa jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza weterynarii. Do zatrucia może dojść wszędzie – na spacerze, kiedy pies podejmie z ziemi i połknie coś szkodliwego, w domu, kiedy np. karma okaże się nieświeża lub pies zje szkodliwą dla niego substancję. Niekiedy czas gra decydującą rolę i pierwszej pomocy trzeba psu udzielić w domu. Jakie są objawy zatrucia, co podać psu na zatrucie, jak długo ono trwa i jak je leczyć?

Co robić, gdy pies ma zatrucie pokarmowe?

Oczywiście jak najszybciej należy zawieźć psa do lecznicy weterynaryjnej. Zanim to jednak nastąpi, trzeba go odpowiednio zaopatrzyć. Przede wszystkim należy bezwzględnie odstawić jakiekolwiek jedzenie. Jeżeli pies wymiotuje, konieczne jest podawanie mu co kilkanaście minut po łyżeczce wody, aby się nie odwodnił, ewentualnie substancję wiążącą truciznę.

Zatruciu często towarzyszy gorączka. Wówczas na czas transportu psa przykrywamy w samochodzie kocem. Jeżeli to możliwe, zabieramy ze sobą zwymiotowaną treść żołądka, ewentualnie resztki jedzenia lub substancji, która najprawdopodobniej spowodowała zatrucie.

Czym karmić psa po zatruciu?

Odpowiedź jest jedna – niczym! Dopóki objawy zatrucia nie ustąpią, obowiązuje głodówka. Absolutnie nie wolno podawać żadnego jedzenia psu wymiotującemu do czasu całkowitego ustania wymiotów. Dopiero kiedy pies nie wymiotuje około 12 godzin (mniejsze rasy około 6 godzin), można podać łyżeczkę przecedzonego naparu z siemienia lnianego, aby odbudować wyściółkę śluzową w żołądku. Jeżeli pies nie ma odruchów wymiotnych, po około 20 minutach podajemy drugą łyżeczkę, po następnych 20 – trzecią. W dalszej kolejności można podać kleik ryżowy, karmiąc niewielkimi porcjami (po łyżce) co godzinę. Dopiero po dalszych 12 godzinach można podać roztarte gotowane chude mięso wołowe i roztartą gotowaną marchew z kleikiem ryżowym.

Pies w okresie zatrucia zapewne straci na wadze, dlatego po wyleczeniu trzeba będzie go odkarmić. Przyda się wówczas specjalna karma dla psa na przytycie. Jednak dieta psa po zatruciu musi być przez pewien czas lekkostrawna, aby nadmiernie nie obciążała żołądka. W gabinetach weterynaryjnych można nabyć specjalistyczne karmy dla psów z wrażliwym przewodem pokarmowym.

Zatrucie u psa – ile trwa?

Nie ma ściśle określonego czasu trwania stanu zatrucia u psa. Wszystko zależy od tego, jak wcześnie udało się zauważyć objawy, zdiagnozować zatrucie i jak szybko udało się pomóc zwierzęciu. W niektórych wypadkach już po 2 – 3 dniach zapominamy o zatruciu, w innych okres ten jest dłuższy, nawet do tygodnia. Wiele też zależy od kondycji i zdrowia psa przed zatruciem.

Zatrucie pokarmowe u psa – domowe sposoby

Najpierw należy ustalić, co było przyczyną zatrucia. Jest to niezbędne, aby można było podjąć dalsze czynności; pierwszą z nich jest wywołanie wymiotów. Uwaga: nie wolno ich wywoływać, jeżeli pies najadł się substancji żrącej. Następnie podaje się substancję, która zwiąże truciznę. Jest to konieczne, aby uniemożliwić lub opóźnić jej wchłanianie przez organizm psa. Często właściciele pytają, czy w takich wypadkach pies może pić mleko. Owszem, mleko jest dobrym antidotum, ale nie w przypadkach, kiedy nie jest znana przyczyna zatrucia. Mleko jest bowiem również katalizatorem i może przyspieszyć wchłanianie niektórych substancji. Domowym sposobem leczenia zatrucia pokarmowego u psa jest podanie mu węgla aktywowanego w formie zawiesiny w wodzie (1 tabletka na 10 ml wody) i podawać 1 łyżeczkę zawiesiny na 1 kg wagi ciała, zapewniając dostęp wody do picia. Nie wolno podawać czegokolwiek doustnie, jeżeli pies jest nieprzytomny; wówczas jedynie lekarz weterynarii może podać neutralizator za pomocą sondy.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *