Zboża w suchej karmie — dlaczego warto na nie uważać?

Alergia pokarmowa (która dotyczy nawet 30% psów) to specyficzna reakcja immunologiczna, występująca po zetknięciu z konkretnymi białkami. Mechanizm ten dotyczy również białek zawartych w zbożach, które (niestety) bardzo często znaleźć można w popularnych, sklepowych karmach. Jakie są objawy alergii na zboża i dlaczego mokra karma bezzbożowa jest najlepszym sposobem na jej zażegnanie? 

Czy zboża są szkodliwe dla psa?

Białka zawarte w zbożach to jedne z najpopularniejszych alergenów, wywołujących tzw. alergie pokarmowe. Te dotyczą zwykle (ale nie zawsze!) psiaków rasowych — tj. bokserów, mopsów, sznaucerów, labradorów i buldogów. 

Alergie spowodowane są reakcją immunologiczną na specyficzne białka, które znajdują się w m.in. pszenicy, jęczmieniu i kukurydzy. To wtedy czworonożny przyjaciel ma problemy z układem pokarmowym, zaczyna się drapać, chodzi osowiały, a na skórze pojawiają się zaczerwienienia oraz charakterystyczne zgrubienia, przypominające guzki.

Uwaga! Ważne jest, aby odróżnić nietolerancje pokarmowe od alergii pokarmowych. Nietolerancje dotyczą trawienia i nie są związane z reakcją układu immunologicznego. Psy mogą mieć trudności z trawieniem zboża, co niekoniecznie jest alergią, ale może prowadzić do podobnych objawów, takich jak problemy żołądkowo-jelitowe. Ostatecznie w obu tych przypadkach lepiej zrezygnować ze zbóż na poczet warzyw (np. groszku, marchewki, selera) i owoców (np. jabłka). 

Najczęściej występujące zboża w psiej karmie

  • Kukurydza dla psa. Co prawda jest bogatym źródłem węglowodanów i białka roślinnego, ale także stanowi za tani zapychacz, który warto pominąć w psim menu.
  • Pszenica dla psa. Źródło białka oraz… alergii i niestrawności, zwłaszcza w przypadku psiaków z delikatnym żołądkiem. To ona zwykle bywa źródłem problemów skórnych, tj. swędzenie i zaczerwienienie. 
  • Ryż dla psa. Może szybko podnosić poziom cukru we krwi, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku psich seniorów i diabetyków.
  • Kasza dla psa. Zwłaszcza w dużych ilościach może wywołać wzdęcia i skręt jelit. Szczególnie problematyczna jest kasza jęczmienna, która pęcznieje w żołądku, powodując, że inne składniki pokarmowe są gorzej trawione.
  • Owies dla psa. Zboże to, podobnie jak jęczmień czy pszenica, posiada w sobie  gluten — tj. białko, które jest najpopularniejszym alergenem, wywołującym szereg problemów trawiennych.

Dlaczego producenci karm dla psów używają zbóż?

Zboża są (niestety) często używane w produkcji karmy dla psów, co budzi niemałe kontrowersje. Głównym powodem, dla którego producenci decydują się na włączenie zbóż do swoich produktów, jest ich niski koszt. Zboża, takie jak kukurydza, pszenica czy ryż, są znacznie tańsze niż wysokiej jakości składniki białkowe — np. podroby, jagnięcina, ryby. Niestety, ta ekonomiczna korzyść dla producentów niekoniecznie przekłada się na korzyści zdrowotne dla psiaków.

Wiele opiekunów nie zdaje sobie sprawy, że psy, mimo że są w stanie przetwarzać pewne ilości węglowodanów, ewolucyjnie są przystosowane do diety bogatej w mięso i tłuszcze, a nie w zboża. Dlatego też użycie zbóż jako wypełniaczy w karmie może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, w tym alergii i nietolerancji pokarmowych, problemów z wagą czy nawet cukrzycy z powodu wysokiego indeksu glikemicznego. Co więcej, zboża często są ubogie w niezbędne aminokwasy, które psy muszą otrzymywać z diety.

Krytyka zbóż w karmie dla psów nie ogranicza się jedynie do kwestii zdrowotnych. Podnosi się również kwestie etyczne związane z produkcją masową tanich karm, gdzie priorytetem jest zysk producenta, a nie dobrostan zwierząt. W tym kontekście wybór karmy dla psa staje się nie tylko decyzją żywieniową, ale również wyrazem świadomości i troski o zdrowie swojego czworonoga.

Zboża a skręt żołądka u psa

Gdy żołądek psa wypełnia się gazem, płynem lub pokarmem zaczyna „obracać się” wokół własnej osi. To obrócenie blokuje zarówno wejście, jak i wyjście żołądka, uniemożliwiając uwolnienie nagromadzonych gazów i pokarmu. Skumulowany gaz sprawia, że żołądek rozszerza się, co może prowadzić do niedrożności dużych naczyń krwionośnych. Ta patologia układu pokarmowego realnie zagraża życiu psiego przyjaciela, dlatego niezbędna jest szybka interwencja lekarza!

Brak zbóż = brak problemu!

Jeśli podejrzewasz, że pies ma alergię pokarmową — skontaktuj się z lekarzem. Najpewniej weterynarz zaleci specjalistyczną dietę eliminacyjną oraz przeprowadzenie „testów pokarmowych”. Proces ten polega na stopniowym eliminowaniu konkretnych składników z diety psa, aż do ustąpienia objawów. Następnie, pod okiem lekarza, ponownie wprowadza się wskazane składniki, aby zobaczyć, które z nich wywołują niepożądaną reakcję.

Bezpieczną i zdrową karmą bezzbożową jest Piesotto. Gotowe posiłki dla psów, tworzone pod czujnym okiem wykwalifikowanych weterynarzy, bazują na świeżych, zdrowych produktach jakości Human Grade. Oznacza to, że każdy posiłek wypełniony jest białkiem odzwierzęcym, warzywami, minerałami, witaminami i… to wszystko! Brak soi, kukurydzy, konserwantów i glutenu zmniejsza ryzyko alergii i przy okazji gwarantuje, że posiłki będą sycące, zbilansowane i  zdrowe — tak, aby dostarczyć energii do codziennych harców. 

Po co więc karmić ukochanego PSIjaciela zbożem, skoro można karmić… pysznym mięsem i ugotowanymi warzywami?

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *