Zmiana karmy u psa i szczeniaka

Zmiana karmy u psa i szczeniaka

Wprowadzenie nowej karmy dla psa zawsze wiąże się z ryzykiem wystąpienia niepożądanych objawów pokarmowych. Dotyczy to tak szczeniaków, jak i psów dorosłych. Zmiana karmy u psa jest oczywiście możliwa, ale należy jej dokonywać w umiejętny sposób, aby nie dopuścić do rozstroju żołądka bądź innych przykrych konsekwencji. Jak to zrobić?

Kiedy i jak zmienić psu karmę?

Zmiana karmy u psa następuje głównie wraz z dorastaniem. Dość często jednak właściciel decyduje się zmienić karmę psu dorosłemu. Wynika to przeważnie ze względów zdrowotnych, niekiedy z materialnych lub dla wygody – np. podczas urlopu, kiedy nie ma gdzie przygotować posiłku i trzeba skorzystać z karmy gotowej. W każdej sytuacji należy pamiętać, że nagła zmiana karmy może spowodować niepożądane skutki u psa. Dlatego zmieniać karmę trzeba powoli.

Najlepszym sposobem jest stopniowe dodawanie nowej karmy do jedzenia dotychczasowego. Jeżeli pies dotąd otrzymywał karmę suchą, do zwykłej porcji dodaje się łyżkę lub dwie (w zależności od wielkości psa) nowego pożywienia. Od drugiego dnia zwiększa się ilość nowego, zmniejszając ilość dotychczasowego, cały czas obserwując reakcję – głównie wypróżnienia. Jeżeli są one częstsze i mają rzadszą konsystencję, należy zaprzestać dalszej zmiany i zaczekać, aż sytuacja się unormuje. Pojawienie się wymiotów jest wskazówką do natychmiastowego zaprzestania podawania nowego jedzenia i wprowadzenia innego, oczywiście po ustąpieniu wymiotów. Psu wymiotującemu nie wolno podawać niczego do jedzenia przynajmniej przez 12 godzin, dozwolona jest jedynie woda w ograniczonej ilości.

Jeżeli pies otrzymuje suchą karmę i zmiana następuje na inną suchą, miesza się oba rodzaje karmy w proporcjach: dzień 1. – ¾ ilości karmy dotychczasowej i ¼ nowej, dzień 2. – po połowie, dzień 3. – ¾ karmy nowej i ¼ dotychczasowej. Od 4. dnia pies może otrzymywać 100 proc. karmy nowej, którą może być np. wegetariańska karma dla psa bądź dowolne karmy niskotłuszczowe dla psów.

Jeżeli nowym pożywieniem jest karma dla psa w puszkach, wówczas trzeba sprawdzić jej dawkowanie i zastępować stopniowo właściwą ilością karmy mokrej proporcjonalną ilość wycofywanej suchej. Natomiast zmieniając karmę gotową na posiłku przygotowywane w domu warto obliczyć, korzystając z tabel, zawartość poszczególnych składników odżywczych, witamin i minerałów w jedzeniu domowym, a następnie, również stopniowo jak w przypadku zmiany karmy suchej na gotową mokrą, zmieniać proporcje w poszczególnych posiłkach.

Jeżeli dotychczasową karmę ma zastąpić weterynaryjna karma dla psa z cukrzycą, postępuje się podobnie ja w opisanych wyżej przypadkach zmiany na karmę leczniczą suchą, mokrą bądź jedzenie domowe. Przyrządzając posiłki domowe należy pamiętać o zmniejszeniu ilości tłuszczu i wzbogaceniu jedzenia o cukry złożone, wolno uwalniane do organizmu, aby nie wywołać skoku poziomu glukozy we krwi. Ważne jest też przestrzeganie reżimu glikemicznego podając psu smakołyki, np. jako nagrody podczas szkolenia.

Istnieje pogląd, według którego po zdiagnozowaniu niektórych chorób (np. PNN – przewlekłej niewydolności nerek), cukrzycy czy zapalenia trzustki i zaleceniu określonej diety przez lekarza weterynarii, trzeba zmienić karmę od razu. Jest to o tyle uzasadnione, że w przypadku zaostrzenia objawów np. trzustkowych zaprzestaje się karmienia w ogóle przynajmniej na 24 godziny, po czym następuje „rozkarmianie” kleikiem ryżowym i stopniowym dodawaniem innych składników. Może to być nowo wprowadzana karma, początkowo w śladowych ilościach, aż do coraz większych. Przy tego typu schorzeniach podaje się najlepsze suche karmy dla psa – weterynaryjne, przeznaczone specjalnie dla psów z konkretnymi dolegliwościami. Podczas remisji można stosować karmy gotowe najlepszej jakości z obniżoną zawartością tłuszczu bądź jedzenie gotowane w domu – zawsze polecane, jako najlepsze i najzdrowsze.

Kiedy i jak zmienić karmę szczeniakowi

U rosnącego i rozwijającego się szczeniaka zmienia się zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Kiedy zmienić szczeniakowi karmę? Wtedy, kiedy zmieni uzębienie na stałe, można przeprowadzić pierwszą zmianę – karmy dla szczeniąt na karmę dla juniorów. Tak jak u psów dorosłych, zmiana karmy u szczeniaka powinna przebiegać stopniowo, z zastosowaniem tej samej, opisanej wyżej metody mieszania jedzenia.

Przy prawidłowej zmianie karmy u szczeniaka nie powinny wystąpić żadne niepożądane objawy. Może je spowodować, podobnie jak u psa dorosłego, zmiana nagła. Karmę dla juniorów można zmienić na tę dla psów dorosłych po osiągnięciu przez psa pełni rozwoju fizycznego, co następuje różnie u różnych ras; u małych szybciej, u dużych – znacznie wolniej.

Reakcja psa na zmianę karmy

Zmieniając psu karmę, oprócz właściwego postępowania podczas podawania posiłków, trzeba pamiętać także o obserwowaniu zwierzęcia. Ważna jest częstotliwość i konsystencja wypróżnień. Nie mogą one być zbyt wodniste, cuchnące i częste – świadczy to o biegunce, a trudności z wypróżnieniem mogą świadczyć o zbyt dużej ilości substancji zatrzymujących i niewielkiej – błonnika pokarmowego.

Biegunki i inne zaburzenia trawienia, wynikające z niewłaściwej diety, leczy się przede wszystkim odstawieniem dotychczasowej karmy. Zasadą jest, że podczas ostrego stanu zapalnego należy odstawić całkowicie pożywienie.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *