pinczer miniaturowy zywienie(

Żywienie pinczera miniaturowego

Pinczer miniaturowy to mały, elegancki piesek o proporcjonalnej budowie i zgrabnej sylwetce. Utrzymanie go w dobrej kondycji wymaga odpowiedniego żywienia, które u małych ras wygląda nieco inaczej, niż u większych. Co powinien jeść pinczer miniaturowy?

Pinczer miniaturowy – żywienie

Małe rasy mają wyższy metabolizm niż duże. Oznacza to, że zapotrzebowanie pinczera miniaturowego na energię w stosunku do jego masy ciała jest większe nawet o 50-60 proc., niż dobermana, z którym jest blisko spokrewniony.

Jedzenie dla pinczera miniaturowego powinno zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze: białko, tłuszcze i węglowodany, a także witaminy i minerały. Pinczer miniaturowy generalnie je to samo, co je pomeranian, mops, buldog francuski czy inny pies małej rasy. Pełnowartościowe, lekkostrawne białko znajduje się w gotowanym mięsie zwierząt rzeźnych (przeżuwaczy), dziczyzny, drobiu i ryb, a także w nabiale (biały ser, jaja). Źródłem witamin, minerałów i błonnika pokarmowego są warzywa i owoce, węglowodanów – gotowany ryż, makaron lub płatki zbożowe. Tłuszcz podaje się w postaci surowej. Może to być olej z łososia lub kryla, ewentualnie tran. Oleje pochodzenia zwierzęcego (z ryb morskich) są lepiej przyswajane przez organizm psa niż roślinne.

Mięso i ryby należy kupować zawsze tylko z zaufanych źródeł. Musi być bezwarunkowo świeże. Warto kupić większą ilość, ugotować z warzywami, drobno pokroić lub zemleć w maszynce z grubszym sitkiem i zamrozić pojedyncze porcje w pojemnikach z przykrywkami.

Proporcje poszczególnych składników w posiłku dla pinczera miniaturowego:

  • Mięso – około 50 proc. (35 proc. mięśniowego, 15 proc. podrobów)
  • Warzywa – około 30 proc.
  • Wypełniacz – około 15 proc.
  • Tłuszcz – około 5 proc.

Posiłki domowe dla pinczera miniaturowego powinny być wzbogacone witaminami i minerałami według wskazania lekarza weterynarii.

Pinczer miniaturowy szczeniak – karmienie

Co je pinczer miniaturowy szczeniak? Odpowiedź na to pytanie jest podobna do porady w kwestii czym karmić psy rasy pomeranian, pekińczyk czy buldog francuski. Szczenięta jedzą to samo, co psy dorosłe, większa jest jedynie częstotliwość posiłków, ponieważ szczeniak małej rasy rośnie i dojrzewa o wiele szybciej, niż rasy dużej.

Mały szczeniak pinczera miniaturowego powinien być karmiony nawet 5 razy dziennie. Dorosły pies – 2 razy. Jedzenie podaje się o stałej porze, w tej samej misce i miejscu, Po około 10 minutach miskę usuwa się bez względu na to, czy została opróżniona czy nie. W ten sposób szczeniak uczy się, że karmienie zawsze odbywa się w określonej porze. Właściciel pinczera miniaturowego ma też kontrolę nad ilością zjedzonego pożywienia. Nigdy jedzenie nie może zalegać w misce.

Zawsze tak szczeniak, jak i pies dorosły, powinien mieć stały dostęp do miski z wodą, którą codziennie należy wymieniać na czystą.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *