cavalier dieta

Żywienie psów rasy cavalier king charles spaniel

Cavalier king charles spaniel to rasa psów do towarzystwa, wywodząca się od psów myśliwskich, trzymanych w angielskich psiarniach królewskich. Zapewne to pochodzenie wywarło piętno na jego charakterze. W domu cichy i spokojny, za to na spacerach cavalier jest wulkanem energii. Dlatego powinien być odpowiednio żywiony.

 

Cavalier king charles spaniel – żywienie

Decydując się na żywienie cavaliera gotowanymi posiłkami domowymi, poddaje się obróbce cieplnej mięso mięśniowe różnych gatunków zwierząt rzeźnych (przeżuwaczy), dziczyzny, drobiu i ryb oraz warzywa i wypełniacze. Suplementy naturalne podaje się w stanie nieprzetworzonym. Również owoce należy skarmiać w postaci surowej.

Proporcje poszczególnych składników posiłku powinny wynosić:

  • Około 40 proc. – mięso mięśniowe i podroby
  • Około 20 proc. – tłuszcze
  • Około 30 proc. – warzywa i owoce
  • Około 10 proc. – ryż, płatki lub makaron.

Oprócz tego żywienie cavalier king charles spaniela powinno uwzględniać suplementy naturalne: drożdże browarnicze nieaktywne, algi, zmielone skorupki jajek, itp., ewentualnie preparaty witaminowo-wapniowe, rekomendowane przez lekarza weterynarii, dodawane do posiłków w określonych ilościach.

Zaopatrując się w mięso i podroby należy zawsze zwracać uwagę, aby pochodziło ono z legalnego źródła; np. dziczyzna, kupowana od myśliwego, musi być bezwzględnie zbadana w kierunku pasożytów, podobnie każde mięso z uboju gospodarczego.

Ile powinien jeść cavalier king charles spaniel?

Niezależnie, czy jest to cavalier, czy np. jack russell terrier, żywienie powinno być uzależnione od ogólnej kondycji, wieku, ciężaru ciała i aktywności fizycznej psa. Zresztą obie te rasy mają podobne gabaryty i w przypadku rozterek, czym karmić psy jack russell terrier, można bez przeszkód korzystać z porad dotyczących karmienia cavalier king charles spaniela.

Posiłki dorosłemu psu podaje się dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Wówczas dobową dawkę pożywienia dzieli się na połowy. Wprawdzie są zwolennicy karmienia raz dziennie, jednak podawanie dwóch mniejszych porcji jest zdrowsze – nie obciąża zanadto żołądka.

Cavalier king charles spaniel żywienie szczeniaka

Żywienie szczeniaka cavaliera jedzeniem gotowanym różni się od żywienia psa dorosłego częstotliwością podawania posiłków i ilością podawanego pokarmu. Małego szczeniaka karmi się 4 razy dziennie, nieco starszego – 3 razy, a po ukończeniu 9 miesięcy – 2 razy, przynajmniej do ukończenia 1,5 roku. Dieta cavaliera dorosłego i szczeniaka jest taka sama pod względem składu, jedynie lekarz weterynarii może ustalić różne ilości suplementów – inne dla rosnącego szczeniaka, inne dla psa dorosłego.

Pory posiłków szczeniaka cavaliera powinny być stałe, podobnie jak miejsce ich podawania. Miskę z jedzeniem pozostawia się na około 10 minut. Jeżeli szczeniak nie zje wszystkiego, albo nawet nic nie ruszy, miskę należy bezwzględnie usunąć, nie może pokarm stać w misce. Dopiero w porze kolejnego posiłku stawia się ją i przywołuje szczeniaka. Może to wydawać się okrutne, ale tak nie jest – w ten sposób uczy się psa odruchu Pawłowa; nie będzie próbował manipulować właścicielem, aby np. jeść z nim przy stole lub z ręki. Nie będzie także wybrzydzał – nauczy się, że jedzenie jest takie, a nie inne i w określonej porze.

Oczywiście każdy pies jest inny i jego cechy osobnicze należy również uwzględniać. Dotyczy to również wychowania szczeniaka cavaliera.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

  • Barbara Fabiańska

    Bardzo dobry wpis, zawiera cenne informacje i wskazówki, pozdrawiam :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *