Żywienie szczeniaka 

Pojawianie się w domu nowego czworonożnego członka rodziny to ekscytujący moment i rozpoczęcie nowego etapu życia. Szczeniak przyjeżdża do nowego domu i co dalej? Poznaj podstawowe zasady żywieniowe dotyczące wczesnych etapów życia szczeniąt! 

Podstawowy błąd – nagła zmiana karmy

Gdy szczeniak pojawia się w naszym domu, chcemy dla niego jak najlepiej, często zaczynamy od razu od zmiany sposobu dotychczasowego żywienia. To duży błąd. Szczeniak przez pierwsze dwa tygodnie, czasami dłużej powinien przyjmować ten sam rodzaj karmy co dotychczas. Jest to niezwykle ważne. Te pierwsze dwa tygodnie to duża dawka zmian dla psiaka, zmienia on swoje miejsce, zostaje odseparowany od matki i rodzeństwa. Te wydarzenia to wystarczająca dawka stresu dla młodego psiaka. Zmiana karmy to kolejne niepotrzebne źródło stresu, dlatego należy się z nią wstrzymać w tych pierwszych 2 tygodniach, aby ograniczyć bodźce stresowe psa i poczekać na dogodny moment, tak aby sama zmiana diety przebiegła dla psa łagodnie, bez zbędnych problemów. 

Przed zakupem czy adopcją szczeniaka dobrze się przygotować. Jeśli wybierasz psiaka z hodowli skontaktuj się wcześniej z hodowcą i zapytać jaki rodzaj żywienia stosuje. Wielu hodowców szykuje tzw. wyprawki, w których opiekun psa dostaje karmę, którą psiak jadł w hodowli. Jeśli takiej karmy w wyprawce nie ma ważne, aby dopytać się hodowcy jaką karmę pies przyjmował i stosować ją przez pierwsze 2 tygodnie w nowym domu. 

Nieco bardziej problematyczne może być to w przypadku adopcji psa. Psiaki ze schronisk często dostają różnego rodzaju karmy, takie które aktualnie schronisko posiada. W takiej sytuacji dobrze pozostać na danym sposobie żywienia, czyli jeśli psiak żywiony był karmą suchą to wybrać karmę z suchą z podobnego segmentu karm i stosować ją w pierwszych 2 tygodniach w nowym domu. 

Przed zmianą karmy

Przed zmianą żywienia szczeniakowi dobrze skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu ustalenia profilaktyki przeciwpasożytniczej, badań kału oraz kalendarza szczepień. 

Zmiana diety w momencie procesu odrobaczania może okazać się złym pomysłem i przysporzyć psu problemów ze strony układu pokarmowego np. biegunki. W takiej sytuacji nie będziemy wiedzieć, czy psiak zareagował źle na nowy sposób żywienia, czy była to reakcja na preparat odrobaczający. Dodatkowo każda biegunka to obniżenie odporności, co może opóźnić proces szczepienia psa, a tym samym wydłużyć czas trwania kwarantanny i ograniczyć możliwości poznawania okolicy przez psiaka. 

Dlatego czas zmiany diety u szczeniaka przyjmuje się na te dwa tygodnie od momentu pojawiania się psa w nowym domu. Jednak w niektórych sytuacjach może okazać się, że dogodny moment do zmiany diety pojawi się nieco później, np. po procesie odrobaczania. 

W momencie zmiany diety, jak i przy procesie odrobaczania dobrze jest wesprzeć organizm szczeniaka probiotykiem. Ważne, aby probiotyk, który zastosujemy był produktem dedykowanym dla psów. Wtedy mamy pewność, że stosujemy szczepy bakterii przebadane w przypadku psów oraz wiemy, ile preparatu podać. 

Zmiana żywienia

Każdemu opiekunowi zależy na tym, aby jego psiak jadł jak najlepiej. Natłok informacji w internecie może być jednak mocno przytłaczający dla świeżo upieczonego opiekuna szczeniaka. 

Najważniejsze, aby zmiana sposobu żywienia przebiegała w sposób stopniowy. Podstawowa zasada zmiany diety wygląda następująco:
Pierwsze 2-3 dni 75% dotychczasowej karmy 25% nowej
Kolejne 2-3 dni 50% dotychczasowej karmy 50% nowej
Kolejne 2-3 dni 25% dotychczasowej karmy 75% nowej
Kolejno 100% nowej 

W przypadku psów, które nie mają problemu ze zmianą karmy ten schemat i odstępy 2-3 dniowe na zmianę diety powinny być wystarczające. Jeśli jednak mamy psiaka wrażliwego to może okazać się, że czas ten wydłuży się na poszczególnych etapach, a sama zmiana diety zajmie nam nieco dłużej niż tydzień. Jeśli na którymś z etapów pojawią się objawy niepożądane w postaci biegunki, rozluźnienie stolca itp. należy cofnąć się do etapu poprzedniego i wydłużyć czas jego trwania. 

Piesotto dla szczeniaka

Przepisy Piesotto zostały stworzone z myślą o psach na każdym etapie życia, dzięki czemu można żywić nimi także szczenięta. Z myślą o wyjątkowych potrzebach psów rosnących, stworzyliśmy we współpracy z dietetykiem zwierzęcym kalkulator dla szczeniąt, który uwzględnia ich zwiększone potrzeby, dzięki czemu nie musisz martwić się o to, ile jedzenie powinien jeść Twój szczeniak. Dodatkowo system przypomina Ci o aktualizacji masy ciała Twojego psa, dzięki czemu porcja Piesotto dostosowywana jest do potrzeb Twojego szczeniaka na bieżąco. 

Jedzenie Piesotto wyróżnia proces produkcji. Gotowane jest ono metodą tradycyjną i nagle mrożone, dzięki czemu odzwierciedla jedzenie gotowane w domu. Piesotto zawiera odpowiednią suplementację, dzięki czemu nie musisz martwić się o zdrowie swojego szczeniaka. Jedząc Piesotto otrzymuje on odpowiednią ilość składników odżywczych. Unikalne proces gotowania, który zapewnia wysoką smakowitość i strawność, wyróżnia jedzenie Piesotto. Karmy suche czy mokre, które poddawane są procesom ekstruzji czy sterylizacji, produkowane są za pomocą wysokich temperatur, co może wpływać na obniżenie ich strawności. Są to produkty wysokoprzetworzone, o długim terminie przydatności. Piesotto gotowane jest ze świeżych składników, dzięki czemu psy zajadają się nim ze smakiem, a porcje jedzenia przyjeżdżają regularnie pod Twoje drzwi. 

Zastanawiasz się nad zmianą diety swojego szczeniaka? Zapraszamy do umówienia się na konsultację żywieniową z naszym dietetykiem, który przeprowadzi Cię przez ten proces. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *